اخبارجهاد کشاورزی

البرز طلایه دار تولید قارچ کشور؟؟!!

پرورش قارچ دکمه ای در استان البرز

هاگ: به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز البرز، رئیس اداره تولیدات گیاهی چهارباغ گفت: البرز با تولید تقریبی ۱۸ هزار تن قارچ می‌تواند ۲۵ درصد قارچ خوراکی کشور را تامین کند و این میزان قارچ در سطحی به حدود ۹۱ هکتار زمین کشت می‌شود.

مصطفی دهقانی پیشه، افزود: البرز پس از تهران با داشتن ۴۲ واحد پرورش قارچ با مجوز و تعداد زیادی کارگاه‌های کوچک و روستایی سهم مهمی در تولید غذا، اشتغالزایی و سرمایه گذاری بخش خصوصی دارد.

دهقان پیشه گفت: بر اساس تحقیقات انجام شده پروتئین قابل جذب قارچ سه و نیم درصد بوده که این میزان نیم درصد بیشتر از گوشت قرمز است.

او افزود: بیشترین میزان تولید قارچ خوراکی در البرز از نوع قارچ‌های دکمه‌ای بوده و این نوع قارچ به علت بازده و عملکرد بالا در واحد سطح، بازار پسندی بالا و دوره‌ پرورش کوتاه مورد علاقه‌ی سرمایه گذاران است.

رئیس اداره تولیدات گیاهی شهرستان چهارباغ گفت: پرورش قارچ خوراکی در البرز به دلیل نزدیکی به بازار بزرگ مصرف (شهر های کرج و تهران) ، آب و هوای مناسب، مزایای زیادی دارد. استان البرز علاوه بر توانایی در تامین نیاز دیگر استان‌های کشور، درحال صادرات قارچ به کشور‌های همسایه از جمله عراق و کویت است و ارزش ریالی تولیدات که باعث رونق اقتصادی منطقه شده مبلغی معادل ۴۵۰میلیارد تومان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا