اخبار اقتصادی صنعت قارچاخبار صنعت قارچ

بازار قارچ به تعادل رسید

با توجه به تغییر نرخ ارز، رقابت سازی در بازارهای جهانی و توسعه صادرات، بازار قارچ به تعادل رسیده است.

به گزارش خبرگزاری هاگ- محمدحسن افشار رئیس هیئت‌مدیره تعاونی تولیدکنندگان قارچ خوراکی ضمن اعلام تعادل قیمت قارچ در بازار، عنوان کرد: با توجه به تغییر نرخ ارز، رقابت سازی در بازارهای جهانی و توسعه صادرات، بازار قارچ به تعادل رسیده است.

قیمت جهانی قارچ

این مقام مسئول با اشاره به قیمت جهانی هر کیلو قارچ برابر با ۲٫۵ دلار، در همین راستا اضافه کرد: با احتساب دلار ۱۰٬۰۰۰ تومانی، قیمت هر کیلو قارچ رقمی حدود ۲۵ هزار تومان است که با کسر تمامی هزینه‌های صادرات، حاشیه سودی برابر با ۱۰٬۰۰۰ تومان برای صادرکننده می‌ماند که این امر صادرکنندگان را به امر صادرات ترغیب و تشویق می‌کند.

افشار بابیان این موضوع که در حال حاضر آمار دقیق و رسمی صادرات قارچ از سوی گمرک اعلام‌نشده است، تصریح کرد: بنده تصور می‌کنم که از ابتدای مهر تاکنون رقمی بالغ‌بر ۵ هزار تن قارچ به بازارهای هدف صادرشده است که با استمرار تثبیت نرخ دلار و رفع مشکلات حمل‌ونقل پیش‌بینی می‌شود که میزان ماهانه صادرات به ۱۵۰ هزار تن افزایش یابد.

رئیس هیئت‌مدیره تعاونی تولیدکنندگان قارچ‌های خوراکی با اشاره به وضعیت صادرات گفت: با صادرات ماهانه ۱۵۰ هزار تن قارچ خوراکی، درآمد
حاصل از صادرات از این محل به ماهانه ۳۵ میلیون دلار می‌رسد.

متوسط قیمت قارچ در کشور

آینه مقام مسئول متوسط قیمت هر کیلو قارچ را ۹۵۰۰ تومان اعلام کرد و خاطرنشان کرد: بر اساس ارزیابی انجمن در تابستان، قیمت تمام‌شده هر کیلو قارچ برای تولیدکننده رقمی معادل ۸۹۰۰ تومان است که این امر نشان می‌دهد که تولیدکنندگان درفروش هر کیلو قارچ ۶۰۰ تومان سود می‌کنند.

افشار در تکمیل صحبت‌های خود از افزایش ۲۰ درصدی تولید قارچ خبر داد و اضافه کرد: روزانه ۵۰۰ تا ۵۵۰ قارچ در کشور تولید می‌شود که پیش‌بینی می‌شود روند افزایش تولید تا اواسط اردیبهشت قبل از فصل گرما در بازار ادامه یابد.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت قارچ خوراکی قیمت قارچ خوراکی
دکمه بازگشت به بالا