اخبار اقتصادی صنعت قارچاخبار صنعت قارچانجمن صنفی پرورش دهندگان قارچ

بحران صنعت قارچ خوراکی در کشور

چه عواملی باعث بحران در صنعت قارچ شدند؟

افزایش قیمت قارچ و کاهش تقاضا به نسبت آن باعث شده تا این صنعت با بحران روبه رو شود.

به گزارش خبرگزاری هاگ،اگرچه که بیش از هفت ماه از شیوع ویروس کرونا گذشته است اما با گسترش کرونا و افزایش قیمت تمام شده تولید، صنعت قارچ دچار بحران شده است.

البته عوامل دیگری نیز در این بحران نقش داشته اند: کاهش تقاضا برای خرید قارچ خوراکی، کاهش تولید بخاطر نبود وسایل سرمایشی به میزان لازم در فواصل گرم سال و همچنین تعطیلی برخی از هتل ها و رستوران ها بخاطر ویروس کرونا موجب شد تا باپایین آمدن کاهش تقاضا صنعت قارچ با بحران روبه رو شود.

همچنین باید یادآور شد در ماه های اول سال که قیمت قارچ تقریبا ثابت بود ، تولید کنندگان به دلیل گرمای شدید هوا و کاهش قیمت قارچ  متحمل زیان های زیادی شدند که این داستان زیان در ماه های اول سال ، مدت هاست ادامه دارد .
از طرفی مشکلات زیادی به همراه افت قیمت به وجود می آید . این مشکلات شامل : نرخ بالای حمل و نقل ، هزینه ی بالای تولید  و وجود دلال ها می شود .

مشکلات پرورش قارچ در فصل تابستان

مهدی رجبی رئیس انجمن پرورش دهندگان قارچ خوراکی در مصاحبه ای با اقتصاد آنلاین اشاره کرد: همه ساله در فصل تابستان، صادرات قارچ به دلیل کمبود کانتینر‌های یخچالی کاهش می‌یابد که امسال به سبب شرایط کرونا صادرات به صفر رسیده است.

همچنین او گفت: صنایع تبدیلی به دلیل نبود قارچ مازاد با مشکلاتی در تولید مواجه هستند.

بازار قارچ در روزهای گذشته با فراز و نشیب زیادی از جهت قیمت آن روبه رو شده بود بطوری که قارچ با قیمت ۲۳ هزار تومان به ازای هر کیلو گرم در مراکز فروش عمده این محصول، با افزایشی ۱۵ درصدی برای فروش آماده بوده است که کارشناسان مربوطه علت آن را پائین آمدن سطح تولید و کیفیت مواد اولیه نظیر کمپوست و خاک پوششی،  پر نکردن سالن های پرورش به علت افزایش نرخ نهاده ها و نگرانی از وضعیت بازار فروش در ایام عزاداری (محرم) ، صادرات و کمبود قارچ بلنچ در صنایع تبدیلی دانستند.

 

 

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت قارچ خوراکی قیمت قارچ خوراکی
دکمه بازگشت به بالا