اخبار صنعت قارچتولید و پرورش قارچجهاد کشاورزی

تولید سالانه بیش از ۴۴ هزار تن قارچ خوراکی در آذربایجان غربی

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از پرورش و تولید سالانه بیش از ۴۴ هزار تن انواع قارچ خوراکی در سطح این استان، خبر داد.

به گزارش خبرگزاری هاگ- “عزیز امانی” در رابطه با میزان تولیدی قارچ در این استان، اظهار کرد: در حدود ۷۰ واحد پرورش قارچ خوراکی در سطح استان به مساحت ۲۹ هزار و ۵۱۷ مترمربع فعال است که ده واحد به‌صورت صنعتی و مابقی به‌صورت سنتی و خانگی فعالیت می‌کنند. وی همچنان اشتغال‌‌زایی انجام‌شده این واحدهای تولیدی را برای ۳۵۰ نفر به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم عنوان کردند.

امانی ضمن اعلام اینکه شهرستان‌های ارومیه، میاندوآب، پلدشت، سردشت، سلماس و خوی به ترتیب از عمده شهرستان‌های تولید قارچ خوراکی از نوع دکمه‌ای و صدفی در سطح استان هستند، اضافه کرد: فرهنگ‌سازی برای ترویج مصرف این نوع ماده غذایی باارزش در وعده‌های مختلف باید بیش‌ازپیش صورت گیرد و به مردم توصیه می‌شود قارچ مصرفی موردنیاز خود را از مراکز معتبر و به‌صورت بسته‌بندی بهداشتی تهیه کنند.

متوسط عملکرد

این مقام مسئول میزان متوسط عملکرد محصول قارچ را ۱۵ کیلوگرم در هر مترمربع عنوان و اعلام کرد: پرداخت تسهیلات بانکی به متقاضیان احداث، تجهیز، نوسازی و سرمایه در گردش به واحدهای پرورش قارچ خوراکی ازجمله اقدامات مهم سازمان جهاد کشاورزی استان است.

وی با اشاره به مسمومیت‌های ناشی از برداشت فصلی قارچ توسط برخی افراد بومی، ادامه داد: کمبودی درزمینه تولید این محصول در استان وجود ندارد و قارچ‌های عرضه‌شده در فروشگاه‌ها و مراکز معتبر سالم بوده و هیچ‌گونه نگرانی ندارد.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت قارچ خوراکی قیمت قارچ خوراکی
دکمه بازگشت به بالا