جهاد کشاورزی

تولید 50 میلیون بذر هیبرید

سبزی، صیفی گلخانه‌ای و قارچ در داخل کشور

هاگ: غلامرضا تقوی مدیر کل دفتر امور گلخانه‌ها، گیاهان‌ زینتی و قارچ خوراکی در گفتگو با خبرنگار ایانا با بیان اینکه تولید محصولات گلخانه‌ای و قارچ خوراکی با بکارگیری سیستم های نوین، استفاده از تجهیزات پیشرفته، ارقام جدید و…. افزایش داشته است، گفت: تولید محصولات گلخانه ای در سال 1399 به 3 میلیون تن، قارچ خوراکی به 175 هزار تن و گل و گیاهان زینتی به 4 میلیون و 200 شاخه و گلدان رسیده است.

وی یاداور شد: با هدف قطع وابستگی به خارج و جلوگیری از خروج ارز از کشور، تولید بذور هیبرید سبزی و صیفی گلخانه‌ای در داخل کشور در سال 1399 به 30 میلیون عدد رسید و امید می‌رود در سال جاری این میزان به 50 میلیون عدد ارتقاء یابد.

تقوی تصریح کرد: اجرای دو پروژه اصلاح، بازسازی و نوسازی واحدهای گلخانه ای و قارچ خوراکی منطبق بر استانداردهای اعلام شده و انتقال کشت بخشی از سبزی و صیفی فضای باز به محیط های کنترل شده از اهداف اصلی دفتر امور گلخانه ها، گیاهان زینتی و قارچ خوراکی است.

به گفته مدیرکل دفتر امور گلخانه‌ها، گیاهان زینتی و قارچ خوراکی با پیگیری‌های مستمر ایجاد تشکل‌های تخصصی محصولی در سال گذشته به 7 تشکل رسید و پیگیری اجرای تربیت نیروی ماهر و متخصص واحدهای گلخانه‌ای و قارچ خوراکی با هدف افزایش ضریب نفوذ دانش در این واحدها در دست اقدام است.

وی یادآور شد: آموزش کاربران گلخانه‌ای در گذشته صفر بوده ولی امروز آموزش کاربران گلخانه ای به 7 هزار نفر رسیده است.

تقوی ادامه داد: افزایش صادرات محصولات گلخانه‌ای از جمله خیار، گوجه فرنگی، فلفل، گل و گیاهان زینتی و قارچ خوراکی به کشورهای همسایه و ترویج بکارگیری سیستم های نوین و فناوری های پیشرفته در گلخانه‌ها از جمله سیستم ژئوترمال یا زمین گرمایی و ترویج استفاده از سیستم کشت بدون خاک به جای کشت خاکی و تنوع بخشی در تولید محصولات گلخانه ای و قارچ خوراکی همانند سبزیجات برگی، فیسالیس، کاکتوس زینتی، ملون ها، محصولات باغی و قارچ ترافل و … در سال جاری همانند چند سال اخیر در دستور کار این دفتر قرار دارد.

وی با اشاره به پیگیری های صورت گرفته برای اجرای دستورالعمل اعطای گواهینامه صلاحیت اجرای پروژه های گلخانه ای و قارچ خوراکی به روش طرح و ساخت (EPC/EPCS)، گفت: در حال حاضر 6 شرکت دارای توان طراحی و ساخت و نظارت (EPC) در کشور وجود دارد که می تواند هزینه های مربوط به احداث گلخانه و ریسک سرمایه گذاری را کاهش دهد؛ طراحی، ساخت و نظارت بر ساخت واحدهای گلخانه ای و قارچ خوراکی منطبق بر استانداردها و ضوابط فنی دارای توان طراحی و ساخت و نظارت (EPC/EPCS) در گذشته وجود نداشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا