اخبارعلمی

جویدن آدامس برای مقابله با کرونا

تولید آدامس از عصاره قارچ برای پیشگیری covid-19

گروهی از دانشمندان به تازگی اعلام کرده اند که جویدن نوعی آدامس تولید شده از عصاره قارچ می‌تواند از افراد در برابر بیماری کرونا یا کووید-۱۹ محافظت کند.

مطالعات آزمایشگاهی نشان داده‌اند که کیتوزان، که نوعی قند مشتق شده از صدف‌ها و قارچ‌ها است، می‌تواند توانایی ویروس در چسبیدن به سلول‌های سالم و ایجاد عفونت را دچار اختلال کند و درصد ریسک ابتلا به بیماری را کاهش دهد.

نتایج بررسی‌های انجام شده حاکی از این است که کیتوزان موجود در آدامس تولید شده از عصاره قارچ پس از ۳۰ دقیقه جویدن به مقدار زیادی در بزاق باقی می‌ماند و می تواند با ویروس کرونا مقابله می‌کند. بنابراین زمانی که ویروس کرونا وارد دهان افراد می‌شود؛ در مرحله اول با ذرات کیتوزان مواجه می‌شود در این صورت توانایی ویروس برای آلوده کردن بدن و حمله به سلول‌های آن کاهش پیدا می‌کند.

محققان به این نتیجه رسیده‌اند که کیتوزان هم به ویروس کرونا و هم به گیرنده‌های ACE2 روی سطح سلول مخاطی متصل می‌شود؛ بنابراین خطر آلوده شدن سلول‌ها به ویروس کرونا به میزان قابل توجهی و از دو جهت کاهش پیدا می‌کند. متصل شدن کیتوزان به پروتئین اسپایک ویروس کرونا باعث ایجاد تغییراتی در سطح سلول می‌شود و اتصال ضعیف آنتی‌بادی‌ها به ویروس کرونا را به اتصال قوی تبدیل می‌کند؛ بنابراین جویدن آدامس تولید شده از عصاره قارچ به تقویت آنتی‌بادی‌های ضعیف نیز کمک شایانی می‌کند.

آدامس درمان کرونا
جویدن آدامس برای پیشگیری و درمان کرونا

آدامس تولید شده از عصاره قارچ بیشتر برای افرادی که در ارتباط نزدیک با دیگران قرار دارد یا برای پزشکانی که با بیماران مبتلا به کووید -۱۹ در ارتباط هستند بسیار مفید است. پیش از این نیز محققان آدامس دیگری تولید کرده بودند که حاوی پروتئین خاصی بود و ذرات ویروس کرونا را به دام می‌انداخت و انتشار ذرات آلوده به ویروس را هنگام صحبت کردن یا سرفه کردن فرد آلوده به میزان قابل توجهی کاهش می‌داد. البته هنوز هم واکسیناسیون بهترین و مؤثرترین راه برای پیشگیری از بروز بیماری کووید -۱۹ در نظر گرفته شده است.

منبع: ایمنا

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا