اخباراخبار اقتصادی

خسارت سه میلیاردتومانی قطعی برق به واحدهای تولیدقارچ پلدشت

به گزارش خبرگزاری هاگ ، به نقل از خبرگزاری صدا و سیما مرکز آذربایجان غربی  شهرستان پلدشت در فصل گرم سال با دمای بالای ۴۰ درجه گرم‌ترین شهرستان استان است  ولی متأسفانه قطعی مکرر برق در این شهر گرم علاوه بر اینکه موجب نارضایتی مردم شده به واحدهای تولیدی شهرستان خسارت وارد کرده است.

مدیر یکی از مزارع پرورش قارچ شهرستان پلدشت گفت: اینجا یکی از مهم‌ترین مزارع پرورشی و تولیدی قارچ در استان است و سالانه ۴۰۰ تن قارچ دران تولید و به بازار مصرف عرضه می‌شود این مزرعه تولیدی این روزها به دلیل قطعی مکرر برق و کمبود مواد اولیه حال خوشی ندارد.

بقایی افزود:  ما ۳۵ نفر در این واحد تولیدی اشتغال‌زایی کردیم دریغ از اینکه یک مسئولی از اوضاع و مشکلات ما خبر داشته باشد  و سر کشی کند، در روزهای اخیر به دلیل قطعی مکرر برق سه میلیارد تومان به ما خسارت وارد شده  است به هر جا می‌رویم جواب سر بالا  به ما می‌دهند

وی با اشاره به اینکه   ما در این واحد تولیدی ۱۵ سالن پرورشی داریم و از هر سالن ۶ تن قارچ برداشت می‌کنیم و حالا ۹۰ تن محصول ما از بین رفته است افزود: ما از مسئولین انتظار رسیدگی داریم.

بقایی افزود: ما مواد اولیه پیدا نمی‌کنیم که ساده‌ترین آن خاک است با وجود اینکه  به نهادهای دولتی گزارش کردیم ولی هیچ نتیجه‌ای نگرفیتم، ما تولید کننده هستیم بجای اینکه از ما حمایت کنند، پیش روی ما مانع ایجاد می‌کنند.

لکی مسئول تاسیسات مزرعه قارچ نیز گفت: میزان دمای محیطی که قارچ برای پرورش و بزرگ شدن نیاز دارد بین ۱۷ الی ۱۸ درجه و کمپوست بیست الی نوزده درجه است متأسفانه با قطعی برق دمای کمپوست بالا می‌رود و دمای محیط هم بر حسب دمای کمپوست افزایش می‌یابد و تا  بیست و بیست و یک درجه می‌رسد و در این زمان شوک دهی به سالن میسر نیست و در پی این مسئله  قارچ زرد می‌شود و پیر مردگی تشکیل می‌شود.

علاوه بر این واحد تولیدی در چند واحد مرغداری نیز در شهرستان پلدشت به دلیل قطعی برق ده‌ها قطعه مرغ تلف شدند و خسارت جبران ناپذیری به تولید کنندگان وارد شده است

موسوی تولید کننده مرغ می‌گوید: اینجا یک واحد تولیدی ۱۰ هزار قطعه‌ای مرغ است که هر روز  با بی تدبیری مسئولین و قطع شدن مکرر برق، ده‌ها قطعه مرغ تلف شده است و روزانه ۳۰۰ الی ۴۰۰ قطعه مرغ را معدوم می‌کنیم و دستگاه‌های برق این واحد از کار افتادند.

وی افزود:  ما انتظار داریم مسئولین در سال تولید پشتیبانی و مانع زدایی، موانع ما را برطرف کنند نه اینکه برای ما مانع درست نمایند

اگر این روند قطعی برق ادامه دار باشد  بسیاری از واحدهای تولیدی در سطح استان و شهرستان پلدشت تعطیل خواهند شد.

تولید کنندگان امیدوارند با توجه به مشکلات متعدد و موانع مختلف موجود بر  سر راه  تولیدشان، با برنامه ریزی مسئولان دیگر قطعی برق مشکلات تولید آنها را افزایش ندهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا