آکادمی قارچدانش افزایی

خصوصیات بذرهای هیبریدی

بذرهای هیبریدی از تلفیق بذر نژادهای سفید با صفاتی نظیر کلاهک سفید بدون پوسته و وزن سبک با نژادهای تیره با صفاتی نظیر کلاهک سفید دارای پوسته ، توپر، گوشتی و سنگین تر بدست امده است. از این نژاد می توان به A-۱۲، A۱۵، ۵۱۲، ۶۰۹، ۱۳۰، ۱۴۰ اشاره نمود. در این نژادها پین دهی راحت‌تر از سایر نژادها صورت می گیرد، دارای کلاهک با بافت‌های محکم و سفت و نیز دارای خاصیت انبارش بیشتری نسبت به دیگر انواع نژادها دارد.

خاصیت دیگر این نژادها  تطبیق  مطلوب خود با محیط رشداست و مدت زمان کمتری از مرحله خاک‌دهی تا برداشت لازم دارد و بهمین دلیل است که امکان تعدد کشت بیشتری در طول سال را ایجاد می کند.

شرایط مناسب برای رشد رویش یا میسیلیوم ران این نژادها عبارت است:

  • رطوبت نسبی 95%
  • غلظت  گازکربنیک ۱۲۰۰۰ – ۵۰۰۰
  • دمای بستر یا کمپوست ۲۷-۲۴ درجه سانتیگراد

در چنین اقلیم و شرایط محیطی، بستر در عرض ۱۳ تا۱۷ روز کمپوست کلا سفید و اصطلاحا طلائی خواهد شد. توجه داشته باشید دمای کمپوست بالاتر از ۲۹ برای این نژادها بسیار خطرناک است.

توضیح آخر اینکه  با افزایش میزان بذر مصرفی نسبت به استانداردهای موجود تا حدودی طول دوره ریشه دوانی کاهش میابد ولی اگر وزن بذر مصرفی از ۲ تا ۳% وزن خشک کمپوست مصرفی در واحد سطح بیشتر باشد، سبب خواهد شد تا بستر سریع‌تر گرم شده و احتیاج سرد کردن سالن پرورش ضرورت پیدا خواهد کرد. در این بین امکان آسیب به میسیلیوم موجود در بستر زیاد خواهد شد.

 تهیه و تنظیم : مهندس بهروز پیرایش

 ملقب به پدر قارچ ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا