آموزش

رطوبت ساز ها در صنعت قارچ

رطوبت ساز قارچ

رطوبت ساز ها یکی از ملزومات اولیه پرورش قارچ می باشد
دستگاه های تولید کننده رطوبت دارای انواع مختلف هستند که در ذیل به معرفی اجمالی آنها پرداخته خواهد شد.

۱- رطوبت سازهای بخار گرم :

رطوبت سازهای بخار گرم یا دیگ های تولید بخار بر اساس تبخیر آب و تبدیل آن
به بخار کار می کنند.

این دستگاه ها دارای یک مخزن آب و یک سیستم تامین گرما هستند. منبع گرما یا برقی(المنت) یا به صورت شعله آتش (گازی، گازوئیلی) هستند.

این دستگاه پس از گرم کردن مخزن توسط سیستم گرمایشی آب داخل مخزن را به صورت بخار گرم به بیرون از دستگاه هدایت می کند .

رطوبت سازهای بخار گرم

۲- رطوبت ساز های بخار سرد :

رطوبت ساز های بخار سرد یا رطوبت ساز التراسونیک با استفاده از قطعه الکترونیکی به نام پیزوهای سرامیکی و فرکانس نواسان بالا آب را مه تبدیل می کنند و عملیات تامین رطوبت را انجام می دهند.

در مخزن آب این دستگاه پیزو الکتریکی طبق مداری که طراحی شده با فرکانس بالا نوسان تولید می کند و این فرکانس بالا سبب نبدیل قطرات آب به مه و قطرات بسیار ریز می شود. به همین دلیل به این نوع مه سازها، رطوبتساز بخار سرد گفته می شود.

رطوبت سازهای التراسونیک یا بخار سرد مدل های مختلفی برای متراژهای مختلف دارند .

این دستگاه ها بر خلاف رطوبت سازهای بخار گرم فقط از طریق ورودی برق 220 ولت کار می کنند و مصرف انرژی بسیار پایینی نیز دارند.

۳- رطوبت سازهای مکانیکی :

رطوبت سازهای مکانیکی یا رطوبت ساز پروانه ای با استفاده از نیروی سانتریفیوژ و پرتاب سبب تبدیل قطرات اب به قطرات ریز آب یا مه می شود که برای ادامه حیات قارچ های در حال رشد لازم است.

رطوبت سازهای مکانیکی

این رطوبت سازها ، صنعتی بوده و دارای یک موتور و یک پروانه است. این موتور با به حرکت در آوردن پروانه باعث می شود که آب به صورت قطرات ریز درآمده و با پرتاب باد ایجاد شده توسط پروانه به داخل محیط مد نظر هدایت شود.

این نوع رطوبت سازها نیز با برق 220 ولت کار می کنند و موتورهای آنها با توجه به ابعاد محلی که قرار است استفاده شوند ، قابل تغییر می باشند.

رطوبت ساز قارچرطوبت ساز قارچ

 ۴- رطوبت ساز های نازلی :

رطوبت سازهای نازلی عمدتا در رستوران ها، کافی شاپ ها و باغ ها مورد استفاده قرار می گیرند و برخلاف سه مدل قبلی از این نوع مه پاش ها بیشتر برای خنک کردن محیط در فصل تابستان استفاده می شود.

در این نوع رطوبت ساز ها شیلنگ های عبور آب در سقف محیط نصب می شوند و نازل های فشار قوی نیز بر روی آنها قرار می گیرد و آب بافشار بالا در این شیلنگ ها جریان پیدا کرده و توسط نازل ها به صورت مه در محیط پخش می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا