اخبارتولید و پرورش

زیان پرورش‌دهندگان قارچ ادامه‌دار شد

وضعیت پرورش قارچ خوراکی در کشور به زیان تولیدکنندگان است.

محمدحسن افشار رئیس انجمن پرورش‌دهندگان قارچ خوراکی درباره آخرین وضعیت بازار قارچ گفت: به علت اینک دمای هوا رو به خنکی و سردی پیش می‌رود گرایش به سبزیجات و استفاده از قارچ کم شده است که در افزایش قیمت قارچ در بازار تأثیر داشته است.

افشار قیمت هر یک کیلو قارچ درجه‌یک را ۱۷ هزار تومان و قارچ درجه ۲ را کیلویی ۱۰ تا ۱۱ هزار تومان و قارچ درجه سه را ۷ تا ۸ هزار تومان ارزیابی کرده است.

رئیس انجمن پروش دهندگان قارچ خوراکی گفت: بنا بر آخرین برآوردها از قیمت تمام‌شده در سال گذشته نرخ هر کیلو قارچ درجه یک با احتساب ۲۰ درصد سود برای تولیدکننده درب مزرعه ۱۴ هزار و ۲۰۰ تومان است درحالی‌که در ۸ ماه ابتدای سال متوسط دریافتی قارچ داران ۷ هزار و ۴۰۰ تومان بوده که این امر نشان می‌دهد که قارچ داران به‌طور مداوم در حال زیان هستند.

افشار درباره میزان تولید روزانه قارچ خوراکی گفت: تولید روزانه قارچ در کشور بین ۴۰۰ تا ۴۵۰ تن است که هرساله در فصل سرما به علت کاهش تولید سبزی مصرف قارچ زیاد می‌شود.

افشار ادامه داد: مجموع صادرات قارچ خوراکی در 6 ماه اول سال 7 هزار تن بوده که با باز شدن مرز عراق در چند روز گذشته و برطرف شدن موانع صادراتی پیش‌بینی می‌شود که تا پایان سال مجموع صادرات به 20 تن برسد.

همچنین در این شرایط صادرات بیشتر به کشورهای حوزه خلیج‌فارس است و با توجه به مشکلات روابط اروپا با روسیه درباره اوکراین ما می‌توانستیم از این وضع نهایت استفاده را برای صادرات به روسیه داشته باشیم.

قیمت قارچ مورخ ۱۳۹۷/۷/۱۲
>
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا