انجمن صنفی پرورش دهندگان قارچ

سرانه مصرف قارچ خوراکی پائین است

مدیرکل دفتر امور گلخانه‌ها، گیاهان دارویی و قارچ خوراکی وزارت جهاد کشاورزی طی سخنانی اعلام کرد که به‌رغم  فواید بالای غذایی قارچ خوراکی، سرانه مصرف این محصول در کشور پائین است. 

به گزارش خبرگزاری هاگ، غلامرضا تقوی در نشست خبری بررسی راهکارهای افزایش سرانه مصرف قارچ خوراکی شهرستان ساوجبلاغ استان البرز در  توضیح این خبر  گفت: بااینکه سرانه مصرف قارچ خوراکی در کشور نسبت به دهه ۶۰ افزایش چشمگیری دارد اما تا رسیدن به شاخص‌های جهانی فاصله‌داریم.

سرانه مصرف جهانی

این مقام مسئول در ادامه با اشاره به جایگاه کشور در جهان، اضافه کرد: اکنون سرانه مصرف قارچ خوراکی در ایران ۱٫۳ کیلوگرم بوده که سرانه مصرف جهانی حدود ۴ کیلوگرم اعلام‌شده است.

تقوی در ادامه سخنان خود با اشاره به اهمیت غذایی این محصول خوراکی و اینکه دارای ۳ نوع ویتامین B1، ویتامین C و ویتامین D است، تصریح  کرد: قارچ می‌تواند  جایگزین خوبی برای مصرف گوشت و دیگر مواد غذایی باشد و این در حالی است که میزان مصرف آب برای پرورش قارچ نیز  بسیارکم و به لحاظ اقتصادی و غذایی پر ارزش است.

مدیرکل دفتر امور گلخانه‌ها، گیاهان دارویی و قارچ خوراکی وزارت جهاد کشاورزی، خاطرنشان کرد: اقدامات زیرساختی برای افزایش سرانه مصرف و اعتمادسازی بین مردم انجام‌شده است.

عرضه در ایستگاه مترو

تقوی در خصوص عرضه این محصول به متقاضیان گفت: برای تسهیل در دسترسی مردم به تهیه قارچ خوراکی، اکنون این محصول در ۳۰ ایستگاه متروی تهران عرضه می‌شود. این مقام در رابطه با میزان آب‌بری این محصول خوراکی اضافه کرد: میزان آب بری کشت این محصول به‌مراتب کمتر  از محصولات کشاورزی دیگر است ضمن آنکه ارزش غذایی آن بیشتر از برخی محصولات و فرآورده‌ها مانند گندم، سویا و گوشت می‌باشد.

ظرفیت اشتغال‌زایی این صنعت در کشور

تقوی در صحبت‌های خود پیرامون فرصت‌های شغلی در این صنعت با اشاره به اشتغال مستقیم ۸۰۰۰ نفر در حوزه تولید و پرورش قارچ در کشور، افزود: ۳۰۰۰ نفر نیز به‌طور  غیرمستقیم با این صنعت در ارتباط هستند.

وی همچنین ضمن اشاره به مسمومیت شماری از هم‌وطنان در مناطقی از کشور براثر مصرف قارچ جنگلی و طبیعی، تأکید کرد: مردم باید قارچ خوراکی را از مراکز معتبر  خریداری کنند و از خرید و مصرف قارچ جنگلی و طبیعی خودداری شود.

قارچ، یکی از منابع مهم پروتئین

در ادامه، علی صدیق‌پناه رئیس هیئت مدیره انجمن قارچ خوراکی کشور در حاشیه برگزاری این نشست با اشاره به‌ضرورت افزایش تولید قارچ به‌عنوان یکی از منابع مهم تأمین پروتئین در کشور، اضافه کرد: طبق برنامه ششم توسعه تا سال ۱۴۰۴ تولید قارچ باید به بیش از ۲۰۰ هزار تن در سال برسد.

وی به برخی کارها برای ترویج مصرف قارچ در کشور اشاره کرد و افزود: در این زمینه برنامه‌هایی در برخی ایستگاه‌های متروی تهران و نصب هولوگرام استاندارد روی بسته‌های قارچ خوراکی انجام‌شده است.

همچنین رضا تاج‌الدینی معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان البرز در این نشست عنوان کرد که ۳۵ واحد پرورش قارچ با تولید ۲۶۰۰۰ تن در این استان فعالیت دارند. 

تاج‌الدینی در خصوص چالش‌های موجود عنوان کرد: قیمت تمام‌شده محصول قارچ بیش از مبالغی است که در بازار عرضه می‌شود و این امر سبب مشکلاتی برای تولیدکنندگان شده است.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت قارچ خوراکی قیمت قارچ خوراکی
دکمه بازگشت به بالا