خواص قارچویکی قارچ

شاخصه های تغذیه ای قارچ خوراکی

مقایسه شاخص‌های تغذیه‌ای، حاکی از ارزش غذایی بالا قارچ خوراکی در مقایسه با سایر سبزیجات و غلات می‌باشد.


می‌خواهیم مقایسه‌ای میان گوشت قرمز و قارچ داشته باشیم به دلیل اینکه بیشتر مصرف‌کنندگان این را به‌عنوان نمونه ذکرمی‌کنند و معتقدند که خرید گوشت قرمز به صرفه تر از قارچ است. برای روشن شدن این موضوع بهتراست نگاهی به نکات زیر بیندازیم:

۱) تنوع غذایی قارچ تقریباً برابر گوشت قرمز است.
۲) قارچ در پیشگیری از بعضی بیماری‌ها مؤثر است.
۳) مواد معدنی، اسیدهای آمینه و ویتامین‌ها به فراوانی یافت می‌شود.
۴) پروتئین قارچ تقریباً از همه سبزی‌ها و از پروتئین گوشت کمتر است ولی ضریب گوارشی پروتئین قارچ نسبتاً زیاد است.

 

مقرون‌به‌صرفه

قارچ به‌طور متوسط دارای ۱۵-۵ درصد ماده خشک است که البته این میزان در قارچ صدفی به ۲۶ درصد هم می‌رسد. قسمت عمده ماده خشک قارچ را پروتئین تشکیل می‌دهد. این‌یکی از دلایل برتری قارچ نسبت به دیگر مواد غذایی گیاهی است و می‌ تواند مقرون‌به‌صرفه بودن آن را توجیه کند. مطلب دیگری که می‌توان درباره‌ی پروتئین قارچ موردتوجه باشد، قابلیت گوارش بالای آن نسبت به دیگر پروتئین‌های گیاهی است که ارزش آن را دو چندان می‌سازد.

 

لیستین و کیتین موجود در قارچ خواص پیشگیرانه برای بعضی بیماری‌ها دارند. ایتین مانع افزایش کلسترول خون می‌شود و کیتینبه علت دیرهضمی گوارش سایر مواد غذایی را آسان می‌سازد. درنتیجه برای کسانی که کم‌تحرک‌اند سودمند است.
لواستاتین موجود که گونه P.ostreatus و گونه‌های مشابه قارچ‌ها را به دارویی مؤثر برای کنترل کلسترول خون تبدیل کرده‌اند که در سال ۱۹۸۷ به تأیید FDA نیز رسیده است.

همچنین نبود نشاسته در قارچ آن را به غذایی مطلوب و کم‌خطر برای بیماران دیابتی و مبتلایان به چاقی مفرط مبدل ساخته است. اسید فولیک موجود در قارچ‌ها نیز کمک مؤثری برای درمان مبتلایان به کم‌خونی می‌باشد قارچ استخوان‌ها را تقویت می‌کند و خستگی را برطرف می‌سازد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا