دانستنی‌هامعرفی قارچ‌ها

قارچ زنبیلی

آرایه‌شناسی

فرمانرو: قارچ

رده: کلاه قارچان

راسته: گندو قارچ سانان

تیره: گندو قارچان

گونه: C. ruber

نام علمی: Clathrus ruber

مترادف: قفس سرخ، رنبیل قرمز، مشبک قرمز

این قارچ از خانواده Stinkhorn است که قبل‌تر یک گونه از آن را معرفی کرده‌ایم. این‌گونه Clathrus نام دارد. این واژه در زبان یونانی باستان مترادف مشبک قرمز یا زنبیل قرمز می‌باشد؛ که مستقیماً اشاره به شکل آن دارد. این قارچ که به‌صورت یک کره توخالی و یا بیضی‌شکل دیده می‌شود، از مواد گیاهی پوسیده تغذیه کرده و اغلب به‌صورت گروهی و یا تنهایی در بستر خاک دیده می شود.

قارچ زنبیلی که گستره‌ای از شمال آفریقا گرفته، تا آسیا، استرالیا و آمریکای شمالی و جنوبی دارد، قرن چهاردهم میلادی در کتب علمی چاپ و معرفی شد اما تا سال ۱۷۲۹ به‌طور رسمی به آن پرداخته و توصیف نشده بود.

شکل ظاهری

میوه قارچ قفس سرخ در ابتدای تولد، مانند قارچ‌های هم‌خانواده Clatrus ها، شبیه تخم‌مرغ است و توسط پایه‌هایی موسوم به ریزومورف به زمین متصل است. غشای بیرونی یا پوسته بیرونی آن حاوی یک لایه اسفنج مانند است که بسیار ظریف و البته چسبناک است، که احتمالاً به دلیل به دام انداختن حشرات به‌عنوان تغذیه است؛ و حاوی مقادیر بسیار بالایی از کلسیم است.

این قارچ می‌تواند تا ارتفاع ۲۰ سانتی‌متر (۷.۹ اینچ) برسید. رنگ این‌گونه زیبا می‌تواند طیفی از صورتی تا نارنجی پرتغالی و قرمز باشد؛ که به دلیل وجود رنگ‌دانه هایکاروتینوئید لیکوپن و بتاکاروتن (پیش ساز ویتامین آ) است. به‌منظور پراکنده کردن اسپور ها، این قارچ بویی شبیه گوشت فاسد دارد که باعث جذب حشرات و مگس‌ها می‌شود.

قارچ گمبلک
>
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا