خواص قارچ ، فواید و ارزش غذایی انواع قارچ هاقارچ و سلامتیویکی قارچ

مواد غذایی گیاهی برای مبارزه با سرطان که باید هر هفته مصرف کنید

بسیاری افراد علاقه‌ مند هستند تا بدانند کدام مواد غذایی گیاهی برای سلامتی و مبارزه با سرطان مفیدتر است. باید بدانیم که غذا های گیاهی منبع خوبی از مواد مغذی سالم هستند که شامل انواع مختلف فیبر غذایی، ویتامین، مواد معدنی و مواد مغذی گیاهی می‌شوند.

تحقیقات منتشر شده به نقل از کانورسیشن در می ۲۰۲۱ و بررسی بر روی بیش از ۵۰۰ هزار نفر طی ۲۵ سال نشان داد، افرادی که بیشترین غذا های گیاهی را مصرف می‌کنند در مقایسه با افرادی که مصرف کمتری دارند میانگین عمری بیشتری از پنج تا ۲۵ سال را تجربه کردند. در ذیل به برخی از مواد غذایی مفید اشاره شده است.

قارچ

قارچ‌ ها سرشار از مواد مغذی با خواص آنتی‌ اکسیدانی قوی هستند. فرآیند های معمول بدن باعث ایجاد استرس اکسیداتیو می‌ شود که رادیکال‌ های آزاد تولید می‌کند. آنها ذرات کوچکی هستند که به دیواره‌ های سلولی آسیب می‌ رسانند و باعث مرگ سلول‌ ها می‌شوند. اگر این مواد توسط آنتی‌ اکسیدان‌ها خنثی نشوند می‌توانند باعث التهاب، پیری و ایجاد برخی سرطان‌ ها شوند. بررسی ۱۷ مطالعه در مورد قارچ و سلامت نشان داد افرادی که بیشترین قارچ را می‌ خورند در مقایسه با افرادی که کمترین میزان مصرف را دارند، ۳۴ درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به هر نوع سرطانی قرار دارند و برای سرطان سینه، این خطر ۳۵ درصد کمتر بود.

مواد غذایی گیاهی برای سلامتی بدن و مبارزه با سرطان - قارچ
مواد غذایی گیاهی برای سلامتی بدن و مبارزه با سرطان – قارچ

 گوجه‌ فرنگی

گوجه فرنگی سرشار از ویتامین سی(C) و لیکوپن (یک کاروتنوئید) است. کاروتنوئیدها رنگدانه‌ هایی هستند که توسط گیاهان تولید می‌شوند و به سبزیجات رنگ می‌دهند. محققان دریافتند افرادی که یک تا ۱.۵ گوجه‌ فرنگی بزرگ یا یک تا ۱.۵ فنجان آب گوجه‌ فرنگی را روزانه برای حدود ۶ هفته مصرف کرده بودند، سطح تری گلیسیرید خون (نوعی چربی در خون که خطر بیماری قلبی را افزایش می‌دهد) همچنین سطح کلسترول کل و کلسترول بد را در مقایسه با افرادی که گوجه‌ فرنگی مصرف نمی‌کنند، کاهش داده‌اند. همچنین سطح کلسترول خوب این افراد نیز افزایش یافت.

محققان دریافتند مصرف هر گونه فرآورده حاوی گوجه فرنگی منجر به کاهش شدید فشار خون سیستولیک می‌شود. با این حال، هیچ تاثیری بر فشار دیاستولیک مشاهده نشد. فشار خون سیستولیک و دیاستولیک در گروهی که فشار خون بالا داشتند، پس از مصرف محصولات حاوی گوجه‌ فرنگی در مقایسه با دارونماها کاهش یافت.

نتایج بررسی بر روی ۲۶۰ هزار مرد نشان داد، افرادی که بیشترین مصرف گوجه‌ فرنگی پخته، سس گوجه‌ فرنگی و غذاهای حاوی گوج ه‌فرنگی (معادل حدود یک فنجان در هفته) را داشتند، ۱۵ تا ۲۰ درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات هستند.

مواد غذایی گیاهی برای سلامتی بدن و مبارزه با سرطان - گوجه فرنگی
مواد غذایی گیاهی برای سلامتی بدن و مبارزه با سرطان – گوجه فرنگی

کدو تنبل

کدو تنبل سرشار از بتاکاروتن است که یک کاروتنوئید (رنگدانه گیاهی) نیز هست. در بدن به ویتامین آ(A) تبدیل و در تولید آنتی‌ بادی‌ هایی استفاده می‌شود که با عفونت مبارزه می‌کنند. همچنین برای حفظ یکپارچگی سلول‌ های چشم، پوست، ریه‌ ها و روده لازم است. در مطالعات انجام شده، افرادی که بیشترین مصرف غذاهای غنی از بتاکاروتن (مانند کدو تنبل، هویج، سیب‌ زمینی و سبزی‌ های برگدار) را داشتند، ۸ تا ۱۹ درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب، سکته‌ مغزی یا مرگ به هر دلیلی بودند.

مواد غذایی گیاهی برای سلامتی بدن و مبارزه با سرطان - کدو تنبل
مواد غذایی گیاهی برای سلامتی بدن و مبارزه با سرطان – کدو تنبل

جو دوسر

خوردن دانه‌ های جو دوسر منجر به کاهش قابل‌ توجهی گلوکز خون و پاسخ انسولین می‌شود. جو دو سر منبع خوبی از بتا گلوکان و فیبر محلول است که به کاهش سطح کلسترول خون کمک می‌کند. در ۵۸ مطالعه که در آن افراد با رژیم‌ غذایی خاصی حاوی حدود ۳.۵ گرم بتا گلوکان جو دو سر در روز تغذیه می‌شدند، سطح کلسترول بد به‌طور قابل‌ توجهی در مقایسه با گروه کنترل کمتر بود. نتایج پنج بررسی نشان داد که تاثیر جو دوسر بر فشار خون اندک است اما همین میزان کاهش در فشار خون بسیار مهم است.

مواد غذایی گیاهی برای سلامتی بدن و مبارزه با سرطان - جو دوسر
مواد غذایی گیاهی برای سلامتی بدن و مبارزه با سرطان – جو دوسر

منبع: ایسنا

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت قارچ خوراکی قیمت قارچ خوراکی
دکمه بازگشت به بالا