آکادمی آموزش پرورش قارچآموزش تولید و پرورش قارچ

نحوه پرورش قارچ در سطل

حتما تا به حال درباره پرورش قارچ در سالن یا کانتینر مطالب زیادی را خوانده‌اید، اما کشت در سطل شاید برای شما جدید باشد. ما به شما آموزش می‌دهیم از 5 یا 10 سطل شروع کنید و به مزرعه‌ای با بیش از صدها سطل برسید که برای سرویس دهی به چندین رستوران و بازار محلی کافی باشد.

قارچ‌ها را می‌توان در هر شکل و اندازه‌ای روی ظروف، روی طیفی از مواد، روی طیفی از مواد آلی مرده یا فاسد، مانند کود دامی، کاه، خرده چوب و حتی تفاله قهوه پرورش داد. تکنیک استفاده از سطل، یکی از مطمئن ترین روش ها برای رشد سریع و قابل پیش‌بینی قارچ صدفی است. این روش پایدار بوده، برای مبتدیان مناسب است و می‌شود به راحتی آن را ارتقا داد.

ما به شما یاد می‌دهیم که چگونه سطل‌ها را تهیه و آماده کنید، بستر خود را پاستوریزه نمایید، سپس تلقیح کرده و سطل‌های خود را با انکوباتور آماده کنید و در نهایت، نحوه برداشت بهترین قارچ خوراکی خود را توضیح خواهیم داد. ما دستور العمل آزمایش شده و واقعی را به شما می‌دهیم تا بتوانید از چند سطل در خانه به یک مزرعه قارچ تجاری ارتقا پیدا کنید.

 

آنچه شما برای پرورش قارچ نیاز دارید

 • سطل 5 گالنی با درب یا هر نوع دیگری از ظرف پلاستیکی که قابل مهر و موم شدن باشد.
 • مته با بیت ½ اینچی
 • نی خرد شده
 • مالچر برگ یا کاه خرد کن (اگر از نی از قبل خرد شده استفاده نمی کنید)
 • سطل زباله پلاستیکی بزرگ، سطل زباله، یا ظرف فله متوسط ​​(IBC) برای مقیاس تجاری
 • بلوک خاکستر یا وزن دیگر
 • اسپان قارچ (خاک اره یا غلات)
 • PH متر
 • آهک هیدراته (هیدروکسید کلسیم)
 • کیسه های پیاز 10 پوندی
 • خط کش
 • دستکش لاستیکی
 • کیسه زباله مات یا چادر رشد مخفی
وسایل مورد نیاز برای پرورش قارچ در سطل
وسایل مورد نیاز برای پرورش قارچ در سطل

روش پرورش قارچ در سطل

مرحله 1: سطل مناسب را انتخاب و آماده کنید

یک سطل نو 5 گالنی در دار، را به راحتی از فروشگاه ابزار فروشی یا پلاستیک فروشی محل‌ تان تهیه کنید یا شاید بتوانید آن را به صورت رایگان هم از یک رستوران یا فروشگاه غذا بگیرید. اغلب در این رستوران‌ها چنین سطل هایی وجود دارد که دور انداخته می‌شود.

سطل را کاملا بررسی و تمیر کنید تا احتمال آلودگی در فرآیند پرورش قارچ و باردهی وجود نداشته باشد.  با استفاده از یک مته ½ اینچی، سوراخ‌ هایی را به شکل الماس در اطراف سطل خود ایجاد کنید. خوبی این مته ایجاد سوراخ‌ هایی است که هم به اندازه کافی بزرگ هستند که قارچ‌ها از آن میوه بدهند، هم اما آنقدر بزرگ نیستند که اجازه بدهند بستر در حین رشد قارچ خشک شود.

نحوه پرورش قارچ در سطل
نحوه پرورش قارچ در سطل

مرحله 2: انتخاب و پاستوریزه کردن بستر

قارچ ها دوست دارند از مواد آلی مرده یا در حال پوسیدگی تغذیه کنند و به راحتی روی انواع بسترهای تجاری موجود از جمله کود، کاه، خاک اره، گلوله های چوب و حتی تفاله قهوه رشد می‌کنند. کاه برای قارچ صدفی عالی عمل می‌کند. هم ارزان است و هم به راحتی از فروشگاه‌های لوازم کشاورزی و لوازم خانگی قابل خریداری است.

برای رشد بهتر، کاه را با استفاده از مالچر برگ یا ماشین چمن‌زنی کاملا خرد کنیدو  برخی از مراکز باغ نیز کاه از پیش خرد شده را می‌فروشند که معمولاً گران‌تر است، اما به شما کمک می‌کند از دردسر خرد کردن راحت شوید.

برای اینکه قارچ‌ها نسبت به کپک‌ها و باکتری‌های رقیب امکان رشد پیدا کنند، باید کاه را پاستوریزه کنید تا هر گونه آلودگی را از بین ببرید. راه‌های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد، ولی ما از پاستوریزاسیون در آب سرد با آهک هیدراته استفاده می‌کنیم

با پر کردن یک سطل پلاستیکی بزرگ، سطل زباله تمیز، یا ظرف فله متوسط ​​(IBC) با آب شروع کنید. پس از پر شدن، آهک هیدراته را به آرامی به آب اضافه کنید تا PH آن را از تقریباً خنثی به 12.5 افزایش یابد.

از یک قاشق بزرگ یا ملاقه برای هم زدن آب استفاده کنید و در حین اضافه کردن آهک، به طور مداوم PH  را با PH متر چک کنید. هنگامی که مخلوط آب و آهک به pH 12.5 رسید، آماده پاستوریزه کردن کاه شما است

به طور جداگانه، چند کیسه پیاز 10 پوندی را با نی خرد شده پر کنید و هر کدام را روی ترازو وزن کنید. به وزن متوسط ​​هر یک از کیسه های پر از نی خشک خرد شده توجه کنید.

این در مراحل بعدی برای تعیین میزان رطوبت کاه مفید خواهد بود. استفاده از کیسه‌های پیاز غوطه وری را تسهیل می‌کند و همچنین تعیین رطوبت نهایی بستر قارچ را قبل از تلقیح بسیار آسان تر خواهد نمود. پس از رسیدن به pH مورد نظر، کیسه های پیاز را زیر آب قرار دهید و از یک بلوک خاکستر استفاده کنید تا آنها را زیر آب نگه دارید.

آنها باید در طول شب، حداقل 12 ساعت در زیر آب بمانند تا فرآیند پاستوریزاسیون کامل شود.

.

مرحله 3: زیرلایه را بردارید و تخلیه کنید، میزان رطوبت را تعیین کنید

صبر کنید تا بستر یک شب یا بیشتر خیس بخورد و به اندازه کافی هیدراته و پاستوریزه شود.  کیسه‌ها را از آب خارج کرده و آنها را در جایی قرار دهید تا 12 الی 24 ساعت دیگر خشک شوند.  اگر در داخل خانه هستید، یک آبکش کفایت می‌کند

قارچ صدفی دوست دارد که سطح زیرلایه آنها حداقل 50 درصد رطوبت داشته باشد. اگر بستر خیلی مرطوب باشد، احتمال رشد باکتری های بی هوازی وجود دارد، اما اگر خیلی خشک باشد، قارچ ها به خوبی رشد نمی کنند.

هنگامی که ترازو دو برابر وزن خشک را نشان داد، به رطوبت خوبی رسیده و زمان تلقیح فرا می‌رسد.

 

مرحله 4: اسپان را به زیرلایه بستر اضافه کنید

تلقیح سطل شما به سادگی شامل ترکیب بستر با اسپان خاک اره است. مقدار اسپان که باید برای به حداکثر رساندن محصول به بستر خود اضافه کنید، به عنوان نرخ اسپانینگ شناخته می‌شود و یک کیسه 2 کیلوگرمی غلات یا خاک اره برای همین مقدار کاه خرد شده در یک سطل 2 کیلوگرمی کافی است.

در صورت تمایل می‌توانید با 2 کیلوگرم اسپان در هر سطل شروع کنید. بین سرعت اسپانینگ و سرعت و قابلیت اطمینان کلونیزاسیون یک رابطه مستقیم وجود دارد. یک نکته مهم برای مبتدیان در مورد اسپانینگ این است که غالبا بیش از حد از اسپان استفاده می‌کنند.

قبل از پر کردن سطل‌ها، حتما آنها را با 70% ایزوپروپیل یا با غوطه‌ور کردن در آب تصفیه شده با کمی سفیدکننده ضدعفونی کنید. تخم ریزی و کاه خود را به صورت دستی روی یک میز ضدعفونی شده یا با ایجاد لایه‌های متناوب از بستر ترکیب کنید و در یک سطل اسپانینگ کنید تا سطل پر شود. در صورت ایجاد لایه‌های متناوب، از 3.5 سانتی‌متر کاه و سپس یک لایه نازک اسپان استفاده کنید.

 • توجه: اگر کاه اسپانینگ شده اضافه‌ای دارید، که برای پر کردن یک سطل اضافی کافی نیست، می‌توانید آن را در یک ظرف کوچکتر مانند سطل ظروف، کارتن شیر یا قوطی حلبی قرار دهید. احتمالاً در آنها هم می‌توانید قارچ صدفی سالم و خوش طعمی دریافت کنید.

مرحله 5: اجازه دهید سطل در یک مکان خنک و تاریک کلونیزه شود

هنگامی که سطل تلقیح شد، آن را درپوش بگذارید و دور از نور مستقیم خورشید، ترجیحاً در مکانی خنک (بین صفر تا 20 درجه سانتیگراد) مانند زیرزمین یا گاراژ خنک قرار دهید. قارچ‌های صدفی صورتی به دمای کلونیزاسیون بالاتر از 15 درجه فارنهایت نیاز دارند، در حالی که برخی از قارچ‌های صدفی آبی مقاوم به سرما دمای نزدیک به انجماد را ترجیح می‌دهند.

الزامات خاص برای اسپانینگ قارچ خاص خود را رعایت کنید. در طول فرآیند رشد، مهم است که سطل خشک نشود. یک راه آسان برای جلوگیری از این امر این است که کیسه زباله را روی سطل قرار دهید و مثل یک چادر آن را بپوشانید. این کار به قارچ ها اجازه تنفس می‌دهد و در عین حال به حفظ رطوبت داخل سطل کمک می‌کند.  بسته به دما، سرعت اسپانینگ و گونه‌های قارچ، سطل باید طی 10 تا 21 روز یا حدود 2 هفته به طور کامل کلنیزه شود.

به راحتی می توانید سطل خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که به خوبی رشد می‌کندیا نه. به گرمای سطل‌ها خوب توجه کنید، زیرا این سطل اغلب وقتی لمس می‌شوند گرم هستند و  اگر چندین سطل خیلی نزدیک به هم چیده شوند، حرارتشان می‌تواند میسلیوم در حال رشد را بپزد و از بین ببرد.

بنابراین باید فاصله مناسب در طول کلونیزاسیون در نظر گرفته شود.  میسلیوم قارچ صدفی بوی شیرینی دارد که یادآور بادیان است، بنابراین اتاقی که این بو در آن بپیچد معنی داشتن یک محصول خوب است.

ممکن است متوجه شوید که پشه های قارچی که شبیه مگس میوه هستند در اطراف سطل های شما وزوز می‌کنند.

آنها قارچ های شما را نمی‌کشند، اما می توانند آزاردهنده باشند و ممکن است آلودگی پخش کنند. برای حذف آنها می‌توانید نوار میکروپوره  روی سوراخ‌های سطل‌هایتان قرار دهید.

کمی زیر کاه را حفر کنید و به دنبال میسلیوم کلاسیک تار عنکبوت مانند قارچ صدفی بگردید که راهش را پیدا می‌کند

اگر هیچ میسلیومی یافت نشد، یا اگر خود سطل بوی بدی بدهد، ممکن است سطل آلوده شده باشد.

این ممکن است ناشی از آلودگی، رطوبت نامناسب بستر شما یا شرایط محیطی نامناسب باشد. اگر اینطور است، نگران نباشید، همیشه می توانید دوباره امتحان کنید!

اگر فرآیند کشت موفقیت‌آمیز باشد، باید پین‌ها یا دسته‌های کوچکی از ساختارهای قارچ‌شکل را ببینید که از درون برخی از سوراخ‌های سطل بیرون زده است و این یعنی میوه دهی شروع شد!

 

مرحله 6: باردهی قارچ

اکنون که باردهی آغاز شده است، وقت آن است که تصمیم بگیرید سطل خود را برای این مرحله مهم در کجا قرار دهید. برای میوه دهی در فضای باز، سطل خود را در فضایی با سایه خوب که باد زیادی دریافت نمی‌کند، مانند گوشه‌ای سایه‌دار از خانه یا گاراژ قرار دهید.

در طول این مرحله مهم است که مطمئن شوید پین‌های قارچ خشک نمی‌شوند. .اگر خیلی خشک شوند، «سقط می‌شوند» و به قارچ‌هایی با اندازه کامل رشد نمی‌کنند. اگر مکانی که انتخاب کرده‌اید خیلی باد است، می‌توانید یک کیسه پلاستیکی را روی سطل قرار دهید. داشتن یک بطری اسپری در این مرحله می تواند کمک کند تا بتوانید قارچ ها را چند بار در روز برای حفظ رطوبت اسپری کنید. هنگامی که سنجاق کردن شروع می شود، می توانید انتظار داشته باشید که قارچ‌های اندازه کامل را در کمتر از ده روز ببینید. برای بهترین نتیجه، سطل ها یا ظروف خود را در محلی با رطوبت طبیعی بالا و سایه فراوان قرار دهید.

برای میوه دهی در تمام طول سال، می‌توانید قارچ‌هایتان را در خارج از خانه و بسته به زمان سال و قارچ خاصی که با آن کار می‌کنید، در یک اتاق میوه‌دهی خانگی با کنترل رطوبت قرار دهید. برای اکثر صدف ها، میوه دهی مطلوب زمانی اتفاق می افتد که دمای محیط بین 10 تا 20 درجه سانتیگراد  باشد.

مراحل پرورش قارچ در سطل
مراحل پرورش قارچ در سطل

مرحله 7: برداشت قارچ

وقتی که سطل شما کاملا پر از قارچ شده، و قارچ‌ها به حدی منبسط شده‌اند که به نظر می‌رسد لبه کلاهک‌های آنها شروع به پیچ خوردن به سمت بالا کرده است؛ زمانی است که قارچ ها در شرف رهاسازی هاگ‌های خود هستند و بهترین زمان برای برداشت آنها است.

البته اگر آنها را کمی زودتر برداشت کنید، احتمال ورود حشرات به آنها کاهش می‌یابد. قارچهای صدفی را با برش دادن آنها در پشت، در مقابل سطل، با یک چاقوی تیز به صورت خوشه‌های کامل جمع کنید. پس از اتمام برداشت، باید بلافاصله آنها را بپزید یا به مدت 5 تا 7 روز  در یخچال در یک کیسه کاغذی نگهداری کنید. هر چه زودتر از آنها استفاده کنید بهتر است!

پس از برداشت، اگر سطل خود را در یک مکان مناسب (سایه، مرطوب) بگذارید یا کل کاه را در باغچه سبزیجات یا قسمتی سایه دار از حیاط خود دفن کنید، ممکن است دومین یا حتی سومین بار قارچ را در تابستان و پاییز دریافت کنید.

چگونه در سطل قارچ پرورش دهیم؟
چگونه در سطل قارچ پرورش دهیم؟
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت قارچ خوراکی قیمت قارچ خوراکی
دکمه بازگشت به بالا