اخبار اقتصادی صنعت قارچ

نرخ خرید تضمینی گندم اعلام شد !!!

قیمت خرید تضمینی گندم کمتر از انتظارات

بر اساس جلسه روز چهارشنبه 22 شهریور 1402 شورای قیمت گذاری محصولات اساسی کشاورزی با حضور وزیر جهاد کشاورزی برگزار شد، قیمت خرید تضمینی هر کیلو گندم 19.500 تومان تعیین شد؛ بنابراین نرخ نهایی در مدت یک هفته باید از سوی وزیر جهاد کشاورزی اعلام رسمی شود.

در این جلسه قیمت 32 قلم کالای اساسی برای سال زراعی 1402-1403 تعیین شد. نرخ گندم به عنوان کالای استراتژیک مبنای قیمت گذاری سایر اقلام این گروه محسوب می‌شود.

این قیمت در حالی مصوب شده که پیشتر فعالان و کارشناسان حوزه کشاورزی ارقام مختلفی از 20 الی 25 هزار تومان را با توجه به ارزش گندم و قیمت عرضه آن در بازار، پیشنهاد کرده بودند‌. کارشناسان بر این باورند که قیمت خرید تضمینی گندم نباید کمتر از 20 هزار تومان تعیین شود.

برخی رسانه‌ها به نقل از منابع آگاه قیمت مطرح شده در شورای قیمت‌گذاری را در حالی حدود 23 هزار تومان اعلام کرده بودند که اکنون قیمت اعلام شده غیرنهایی از این رقم بسیار کمتر است. این در حالی است که رایزنی‌های هفته گذشته کارشناسان، قیمت تمام شده گندم را بر اساس نرخ 35 درصدی تورم پیش بینی شده از سوی بانک مرکزی، حدود 21 هزار تومان در هر کیلو عنوان شده بود. اما در نهایت نرخ گندم و سایر اقلام اساسی با افزایش حدود ۳۰ درصدی تعیین تکلیف شد.

در حالی که سال زراعی جاری رو به اتمام است دولت هنوز طلب کشاورزان بابت خرید تضمینی گندم را به صورت کامل پرداخت نکرده که این موضوع اعتراضاتی را از سوی اصناف کشاورزی در پی داشته است و رئیس‌ جمهور و سایر مقامات مسئول وعده تسویه تا پایان شهریور را داده‌ اند که معلوم نیست اجرایی شود یا خیر!

 

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت قارچ خوراکی قیمت قارچ خوراکی
دکمه بازگشت به بالا