اخبار صنعت قارچاخبار عمومی و گزارش

نشانه های قارچ های سمی

به گزارش خبرگزاری هاگ ، معاون غذا و دارو ایلام ضمن هشدار به مسمومیت‌های ناشی از مصرف قارچ‌های خودرو در طبیعت ، به مردم توصیه کرد که از مصرف قارچ‌های خودرو و یا فله‌ای خودداری کنند

دکتر «مهتاب شاهماری» با اشاره به اینکه تشخیص قارچ سمی از قارچ خوراکی بر اساس ظاهر برای اغلب افراد دشوار یا حتی غیر ممکن است، تصریح کرد: درواقع معیار تشخیص دقیقی بر اساس ظاهر وجود ندارد و متأسفانه بخشی از قارچ‌هایی که در طبیعت بوده و افراد استفاده می‌کنند  سمی است و هرساله صدها نفر مسموم و متأسفانه تعدادی از هم‌وطنان مان در اثر مصرف این قارچ‌ها جان خود را از دست می‌دهند.

افزایش رشد قارچ‌های خودرو

دکتر  شاهماری در ادامه سخنان خود افزود: با توجه به اوضاع جوی و بارندگی‌های اخیر رویش قارچ خودرو طبیعتاً افزایش‌یافته و برخی از افراد ممکن است برای تأمین معاش به چیدن قارچ‌های خودرو و فروش آن‌ها اقدام کنند.

توصیه برای مصرف قارچ‌های بسته‌بندی

معاون غذا و دارو ایلام در رابطه با مصرف قارچ‌های مطمئن گفت: توصیه می‌شود از قارچ‌های خودرو و فله‌ای استفاده نشود و مردم از قارچ‌های دارای بسته‌بندی مشخص و مجوز بهداشتی استفاده کنند و بدانند که مصرف قارچ‌ها توسط پرندگان و سایر جانوران اهلی و وحشی نشان‌دهنده غیر سمی بودن قارچ برای انسان نیست.

روش‌های معمول اما نادرست برای تشخیص

شاهماری با اشاره به برخی اشتباهات رایج گفت: برخی از روش‌ها و معیارهای سنتی مانند تغییر رنگ قاشق نقره در اثر تماس با قارچ، وجود حشرات در اطراف قارچ و محل رویش قارچ معیار علمی و صحیحی برای تشخیص عدم سمی بودن قارچ در همه موارد نیست.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: هرچند در برخی موارد حرارت برخی از مواد سمی موجود در قارچ‌ها را از بین می‌برد، بااین‌وجود برخی از سموم موجود در قارچ‌ها مقاوم‌به‌گرما بوده و فرآیندهای آماده‌سازی غذا مانند کباب کردن، آب پز کردن، سرخ.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت قارچ خوراکی قیمت قارچ خوراکی
دکمه بازگشت به بالا