آشنایی با بیماری های قارچکلینیک قارچ

نقش تهویه و جریان هوا در کنترل بیماری های قارچ

تهویه و جریان هوا و همچنین میزان تبخیر، نقش مهمی در کنترل بیماری‌های قارچ دارند.


به گزارش خبرگزاری هاگ- ضروری است تا سطح قارچ به‌سرعت خشک شود تا از توسعه بیماری‌های قارچ و باکتریایی جلوگیری شود. تئوری و مکانیسم این ابزارهای مهم کنترل بیماری در بخش کنترل زراعی و محیطی توصیف‌شده است.

درگذشته، وجود فشار مثبت در سالن‌ها مطلوب بود. با استفاده از فشار مثبت در یک ناحیه، جلوی ورود اسپورهای ناخواسته به داخل سالن گرفته می‌شود اما خطر این سیستم در این است که فشار بالا به‌آسانی می‌تواند سبب انتشار سریع آلودگی از نواحی آلوده به دیگر بخش‌های فارم شود. به‌عنوان‌مثال، اسپورهای هوا زاد بیماری تارعنکبوتی با این سیستم می‌توانند از سالن تولید آلوده، به سایر نقاط انتقال پیدا کنند.

بااین‌وجود در زمان بسیار حساس برداشت محصول، باکم کردن زمان باز بودن درب سالن‌هایی که محصول از آن برداشت می‌شود این مشکل را می‌توان به حداقل کاهش داد. به‌طور مشابه، وجود فشار مثبت در تولید اسپانران فله، نیز ممکن است سبب آزاد شدن قطعات میسلیومی کوچک قارچ شود.

آلودگی میسیلیوم

این قطعات میسلیومی ممکن است آلوده به ویروس بوده و سبب انتقال آلودگی ویروسی به دیگر کمپوست های در حال اسپانران شود. همین مشکل می‌تواند در سالن‌های تخلیه فاز ۳ و سالن‌های کشت در انتهای دوره پرورش که کمپوست کوک آوت نشده است و فشار مثبت در آن وجود دارد رخ دهد. سالن‌های دارای فشار بالا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند و برای حفاظت فازهای آسیب‌پذیر کشت قارچ می‌توانند مورد استفاده قرار گیرد.

اسپورهای قارچ خوراکی، نیز، به همین روش می‌توانند در زمان برداشت قارچ از سالن‌ها خارج شوند. فشار مثبت، تکنیک باارزشی است که برای حفاظت از مراحل بسیار حساس پرورش قارچ می‌توانند در سالن‌ها مورداستفاده قرار بگیرد. بااین‌وجود هنگام اتخاذ هرگونه تصمیمی در مورداستفاده از سیستم فشار مثبت در هر قسمتی از فارم، باید خطرات احتمالی مرتبط با آن در نظر گرفته شود.

نماتودها
>
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا