نمودار قیمت ماهانه قارچ

نمودار تغییرات و نوسانات قیمت قارچ در شهریور ۱۴۰۲

سربالایی که بالاخره هموار شد!

تحلیل تغییرات و نوسانات قیمت قارچ خوراکی در شهریور ماه ۱۴۰۲

در شهریور ماه بالاخره شیب تند سربالایی قیمت قارچ، هموار شد و پس از 2 ماه که قیمت قارچ در مرتبا در حال افزایش بود، شاهد ثبات تقریبی قیمت قارچ بودیم. البته در اوایل ماه یک نوسان چند روزه داشتیم که طی آن رکرورد قیمت قارچ شکسته شد اما در روز های بعد قیمت دوبار متعادل شد و تا آخر ماه روندی نسبتا ثابت را با شیب ملایمی به سمت پایین طی کرد.

البته این روند ثبات و کاهش ملایم قیمت از قبل پیش بینی می شد؛ زیرا عمده دلایل افزایش قیمت قارچ، گرمای بی سابقه در تابستان امسال بوده است که سبب خارج شدن خیلی از واحد های کوچک و سنتی از مدار تولید و همچنین بالا رفتن هزینه تولید برای واحدهای مدرن به دلیل مصرف بیشتر انرژی جهت کاهش دمای سالن پرورش، بود. از طرفی نیز گرمای هوا و خشکسالی باعث پایین آمدن کیفیت کلش و در نتیجه پایین آمدن کیفیت کمپوست قارچ شده بود، که به سبب آن میزان و کیفیت محصول تولیدی قارچ نیز کاهش یافته و در نتیجه راندمان کشت نیز پایین آمده بود.

حالا با معتدل تر شدن دمای هوا برخی از مشکلاتی که سبب گران شدن قارچ میشد، رفع شده است و میزان تولید قارچ در حال افزایش و رسیدن به میزان متعادل است و در پی آن قیمت این محصول نیز کم کم متعادل و منطقی خواهد شد.

اما نکته قابل توجه در این ماه، 2 مرتبه افزایش قیمت قارچ در میادین میوه و تره بار، طبق نرخنامه های منتشر شده بود که در مقایسه با روند ثابت ماندن و حتی کاهش جزئی قیمت قارچ در بازار (بورس قارچ مهراباد) کمی عجیب و غیر قابل توجیه بود!

 

نمودار نوسانات قیمت قارچ

نمودار تغییرات قیمت قارچ در شهریور ماه 1402
نمودار تغییرات قیمت قارچ در شهریور ماه 1402

 

جدول قیمت ماهیانه قارچ خوراکی

در جدول زیر می توانید ریز قیمت قارچ را در یک ماه اخیر مشاهده نمایید.

جدول ریز قیمت قارچ در شهریور ماه 1402
جدول ریز قیمت قارچ در شهریور ماه 1402

 

تهیه و تنظیم توسط تیم تحریریه هاگ
کپی فقط با ذکر منبع مجاز می باشد.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا