آشنایی با بیماری های قارچکلینیک قارچ

نمونه برداری از کمپوست و خاک پوششی

نمونه گرفته‌شده از کمپوست یا خاک‌پوششی چه به‌صورت معمول یا به‌منظور بررسی علت ایجاد مشکل، نماینده کل کمپوست یا خاک‌پوششی است و باید به روش صحیحی انجام بگیرد.

به گزارش خبرگزاری هاگ- نمونه‌برداری از جاهای مختلف کمپوست صورت گرفته و همگی باهم مخلوط شده و این نمونه نماینده کل کمپوست یا خاک‌پوششی خواهد بود. هر چه تعداد نمونه‌برداری مربوط به یک نمونه بیشتر باشد نمونه نهایی نماینده بهتری از کمپوست یا خاک‌پوششی خواهد بود. اندازه نمونه‌ها بسته به مقدار کل نمونه نهایی متغیر است.

نمونه‌ها را بایستی در یک کیسه پلی‌اتیلنی بزرگی، کاملاً مخلوط کرد و نمونه نهایی را به وزن حدودی یک کیلوگرم به‌منظور بررسی‌های آزمایشگاهی
انتخاب کرد. نمونه بایستی دارای برچسب (تاریخ نمونه‌برداری و ماده‌ای که از آن نمونه‌برداری انجام‌شده است) باشد تا مشخص باشد که نتایج حاصل
از آزمایش مربوط به کدام نمونه است.

نمونه‌برداری از قارچ خوراکی

بایستی، قارچ‌های خوراکی که علائم تیپیک اختلال نشان می‌دهند را با دقت و با استفاده از دستکش و با در نظر داشتن نکات ایمنی لازم در خصوص حذف صحیح عامل بیماری برداشت کرد. در صورت امکان قارچ‌هایی که برای تجزیه‌وتحلیل بیولوژیکی انتخاب می‌شوند، باید عاری از خاک‌پوششی باشند. هر قارچ را باید با دقت در داخل روزنامه پیچید و در داخل جعبه قرارداد تا در حین حمل‌ونقل دچار آسیب نشوند.

نمونه‌برداری از کپک‌ها

در مورد کپک‌هایی که روی خاک‌پوششی رشد می‌کنند نمونه‌برداری موجب خراب شدن علائم کپک خواهد شد. مطلوب‌ترین حالت نمونه‌برداری این است که سطح کوچکی از خاک‌پوششی که علائم مشخص کپک را نشان می‌دهد با دقت برداشت کرد و بدون اینکه به ساختار آن آسیبی وارد شود در ظرف محکمی قرار اد و درب آن گذاشته شود. در مورد کپک‌های موجود در کمپوست از کمپوست های آلوده، نمونه‌برداری شده و به پلاستیک پلی‌اتیلنی منتقل می‌شود.

بیماری نمدی (myceliophora Iutea Syn)
>
نمونه‌برداری از حشرات، کنه‌ها و نماتودها

همه این موجودات ماکروسکوپیک بوده و با چشم غیرمسلح قابل‌مشاهده هستند و اندازه آنها از ۱ تا ۵ میلی‌متر متغیر است. درصورتی‌که عامل ایجادکننده اختلال ازاین‌دست عوامل باشند جمعیت آنها بالا بوده و مشاهده آنها آسان است. اگرچه نماتودهای ساپروفیت گاهی به‌صورت دسته‌ای وجود دارند و روی کمپوست یا خاک‌پوششی قابل‌مشاهده هستند اما دیدن نماتودها از همه دشوارتر است.

درخشیدن سطح خاک‌پوششی نشان‌دهنده وجود دسته‌های نماتودها در آن است. شناسایی دقیق به تعداد خصوصیات مرفولوژیکی و الگوهای رفتاری بستگی دارد. به‌منظور مطالعه دقیق موجودات، لازم است که آنها را به‌صورت دقیق و با وسواس علمی موردبررسی قرارداد. به این منظور، مگس‌ها و کنه‌ها با استفاده از دستگاه مکنده به دام انداخته می‌شوند. همچنین به یک میکروسکوپ با بزرگنمایی پایین و یک ذره‌بین دستی باکیفیت، نیاز است. شناسایی نماتودها با استفاده از میکروسکوپ آسان است اما تمایز انواع پارازیت از ساپروفیت آن کار فرد متخصص است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن