آشنایی با بیماری های قارچکلینیک قارچ

پایان دوره کشت در واحدهای تولید قارچ

مؤثرترین روش برای خاتمه دوره پرورش، استفاده از تیمار گرمایی است؛ اما این روش برای همه فارم ها به دلیل عدم وجود سیستم بخار در آنها یا تخریب دستگاه‌ها و ساختمان در اثر رطوبت و حرارت بالا امکان‌پذیر نیست.

به گزارش خبرگزاری هاگ- روش جایگزین، استفاده از اتاق‌های مخصوص کوک آوت است. فارم های دارای سیستم قفسه‌ای باید عمل کوک آوت را در همان سالن انجام دهند.

درصورتی‌که سیستم کشت به روش کیسه‌ای باشد می‌توان آنها را پس از پایان دوره پرورش به تونل کوک آوت انتقال داد اما بلوک چند ده کیلویی یا رک‌ها را به‌آسانی نمی‌توان جابجا کرد. کوک آوت در سالن کشت نه‌تنها دمای بستر را بالا می‌برد بلکه همه سطوحی که به سهولت در دسترس نیستند را نیز تمیز می‌کند.

اگرچه گرما کمتر قادر به نفوذ به داخل شکاف‌ها یا بندها است سطح بستر بتنی نیز به‌طور مؤثری تیمار می‌شود. تولیدکنندگان دریافته‌اند که تیمار دمایی ۶۵ تا ۷۰ درجه سلسیوس به مدت ۹ تا ۱۲ ساعت تیمار مناسبی است؛ این دما بالاتر از نقطه گرمایی مرگ موجوداتی است که باید کشته شوند.

عوامل موثر در نقطه مرگ دمایی

چند عامل در اختلاف بین نقطه مرگ دمایی تئوریکی و دمای استفاده‌شده در عمل دخالت دارد. مشهودترین عامل، سرعت نفوذ گرما و یکنواختی آن است. جهت رسیدن به نقطه دمایی مرگ در همه بخش‌های کمپوست، ضرورت دارد تا دمای برخی از بخش‌های کمپوست بالاتر رود. این مسئله زمانی که کمپوست مرطوب و متراکم باشد اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

همچنین ضرورت دارد تا گرما به داخل چوب قفسه‌های چوبی، شکاف‌ها و بستر بتنی نفوذ کند زیرا ممکن است برخی از آفات و بیمارگرها در درز و شکاف موجود در سالن و قفسه‌ها وجود داشته باشند و اسپورهای قارچ خوراکی نیز می‌توانند از طریق شستشو وارد این درز و ترک‌ها شوند.

کنه ها Mites
>

عامل دیگر، مقاومت بیشتر اسپورهای خشک به تیمار گرمایی است. زمانی که اسپور خشک شود به دما مقاومت‌تر می‌شود و زمانی که به‌طور کامل خشک شود کشتن آن بسیار دشوار خواهد شد. در زمان کوک آوت محصول به‌طور کامل خشک نیست و این مشکل معمولاً وجود نخواهد داشت.

بااین‌وجود تفاوت‌های موجود در دمای نقطه مرگ دمایی به میزان آب موجود در اسپورها در زمان کوک آوت بستگی دارد. همین نکته، تفاوت آشکار در نقطه مرگ دمایی در اسپور قارچ خوراکی که در بررسی‌های مختلفی گزارش‌شده است را نشان می‌دهد.

نتیجه گیری

با در نظر گرفتن همه این عوامل، دمای ۶۵ درجه سلسیوس برای کشتن همه آفات و بیمارگرها و همچنین اسپور قارچ خوراکی کافی است. بایستی مدت‌زمان تیمار دمایی با توجه به شرایط حاکم بر سالن مشخص شود. در فارم های پیشرفته، نگه‌داشتن سالن به مدت ۹ ساعت در این دما کافی است.

در فارم های قدیمی‌تر به دوره زمانی ۱۲ ساعته در دمای ۷۰ درجه سلسیوس نیز ممکن است نیاز باشد چراکه گرمادهی یکنواخت نبوده و تلفات دمایی بیشتر است. در شرایط بحرانی که در آن میزان جمعیت آفات و بیماری‌ها در انتهای دوره پرورش بسیار بالا است خاتمه دادن دوره در پایان فلش دوم توصیه می‌شود؛ با این کار می‌توان جمعیت پاتوژن را تا بیش از ۹۰ درصد کاهش داد.

نکات مهم در مورد کوک آوت با بخار عبارت‌اند از:

– کوک آوت با بخار زمانی که در همان سالن تولید انجام شود مؤثرترین روش ضدعفونی است.

– همه لکه‌های بیماری تا روز قبل از کوک آوت تیمار شده باشند.

– بسته به وضعیت حاکم بر فارم، دمای ۶۵ تا ۷۰ درجه سلسیوس برای ۹ تا ۱۲ ساعت اعمال شود.

– درجایی که محصول به اتاق کوک آوت منتقل می‌شود؛ فن‌های سالن خاموش و سطح بستر کشت با مواد ضدعفونی‌کننده سم‌پاشی شود و درب سالن جهت نشستن دوباره اسپورهای هوا زاد به مدت یک ساعت بسته نگه‌داشته می‌شود.

مدیریت آفات و بیماری های قارچ ها
>

– با استفاده از قرار دادن دماسنج در کمپوست، دمای کوک آوت را بررسی کنید. دماسنج یا کاغذهای حساس به گرما را می‌توان در بخش‌های مختلف سالن به‌ویژه بخش‌هایی که رسیدن به دمای موردنظر دشوار است، قرارداد.

– در مکان‌هایی که دما به نقطه کوک آوت نمی‌رسد باید دوباره حرارت داده شود یا با مواد شیمیایی تیمار شوند.

پس از کوک آوت

– بعد از تخلیه سالن، بقایای محصول با فشار زیاد آب شسته می‌شود. از آلوده شدن سایر بخش‌ها به‌وسیله آب مصرف‌شده اجتناب کنید.

– بعد از کوک آوت در داخل سالن نیازی به نظافت بیشتر نیست اما درصورتی‌که کف سالن دارای منافذ و شکاف‌های زیادی باشد ضدعفونی آن قابل توصیه است.

-درجایی که بخار در دسترس نیست و اجرای کوک آوت میسر نباشد ابتدا باید سطح بستر توسط ضدعفونی‌کننده‌ها سم‌پاشی شده و سپس به فاصله مناسبی به خارج از فارم منتقل شوند. بعد از سم‌پاشی با ضدعفونی‌کننده‌ها کمپوست مصرف‌شده بایستی تا ۱۲ ساعت تخلیه شود در غیر این صورت قارچ‌ها و بیماری‌ها به رشد خود ادامه خواهند داد زیرا تیمار ضدعفونی‌کننده‌ها تنها محدود به سطح بستر است.

-درصورتی‌که سم‌پاشی انجام شود و تخلیه سالن در همان روز صورت نگیرد؛ در روز تخلیه نیز بایستی سم‌پاشی مجدد انجام بگیرد. عموماً ضد عفونی‌کننده‌ها سبب تغییر رنگ قارچ‌ها می‌شوند و این تغییر رنگ می‌تواند به‌عنوان شاخصی برای کارآمد بودن و ضدعفونی کردن در نظر گرفته شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن