اخباراخبار عمومی و گزارش

پیام نوروزی رهبر معظم انقلاب به مناسبت نوروز ۱۳۹۶

رهبر معظم انقلاب اسلامی ضمن تبریک سال نو به ملت ایران این سال را، سال اقتصاد مقاومتی: تولید-اشتغال نام‌گزاری کردند.

به گزارش خبرگزاری هاگ، در همه کشورهای جهان یکی از اقدامات مهمی که رهبران آن انجام می‌دهند نوعی جهت‌دهی، گفتمان یا ترسیم یک چشم‌انداز است که بیشتر در قالب یک کلیدواژه یا یک شعار در سطح ملی قرار می‌گیرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۶ هجری شمسی، ولادت حضرت فاطمه زهرا سلام‌الله‌علیه و عید نوروز را به همه‌ی هم‌میهنان و ایرانیان به ‌ویژه خانواده‌های معظم شهیدان و ایثارگران تبریک گفتند و سالی همراه بابرکت، امنیت و رفاه برای مردم ایران و مسلمانان جهان آرزو کردند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سپس تلخی‌ها و سختی‌های سال قبل را مربوط به مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم به‌ویژه طبقات ضعیف و متوسط دانستند و افزودند: من از وضع مردم مطلع هستم، بنابراین تلخی کام مردم به‌ویژه طبقه ضعیف را از مشکلات اقتصادی همچون «گرانی، بیکاری، تبعیض‌ها و نابرابری‌ها و آسیب‌های اجتماعی» با همه‌ی وجود حس می‌کنم.

رهبر معظم انقلاب اقتصاد مقاومتی را یک مجموعه دانسته‌اند که ذیل آن نقطه‌های کلیدی مهمی قرار داشته است و همچنین ایشان از مردم خواستند تا بر این نقاط مهم متمرکز شوند.

ایشان خاطرنشان کردند که این نقاط کلیدی و مهم شامل تولید، تولید داخلی، اشتغال و عمدتاً اشتغال جوانان است و لذا شعار سال را اقتصاد مقاومتی: تولید-اشتغال نام گزاری کردند.

گفتمان اقتصاد مقاومتی رهبر معظم انقلاب در جهان مسبوق به سابقه بوده است  و در ایران به‌منظور جهت‌دهی به تمام ارکان نظام جمهوری اسلامی برای حرکت در مسیر مقاوم‌سازی اقتصاد مطرح گردید.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای اولین باری که از کلیدواژه اقتصاد مقاومتی استفاده کرده‌اند در شهریور سال ۱۳۸۹ با جمعی از کارآفرینان بوده که ایشان فرمودند:

“ازنظر نظام سلطه، گناه بزرگ ملت ایران این است که خودش را از زیر بار سلطه آزادکرده؛ می‌خواهند مجازات کنند به خاطر این گناه، که چرا خودت را از زیر بار سلطه، ای ملت! آزادکرده‌ای. این ملت راه را پیداکرده. اصلاً محاسباتشان اشتباه است؛ نمی‌فهمند چه‌کار باید بکنند و چه‌کار دارند می‌کنند. خب، اما فشار می‌آورند؛ فشار اقتصادی از راه تحریم‌ها. ما باید یک اقتصاد مقاومتیِ واقعی در کشور به وجود بیاوریم. امروز کارآفرینی معنایش این است”.

گفتمان اقتصاد مقاومتی که در شرایط تحریمی در ایران به وجود آمد فقط متوجه تحریم ها نبوده بلکه برای تقویت و پیشرفت اقتصاد کشور و تحقق آن به عنوان اولویت اصلی بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − 6 =

دکمه بازگشت به بالا