اخبار صنعت قارچکارآفرینی در حوزه قارچ

کشاورز زاده ای که با بومی‎سازی تکنولوژی هلندی ۳۴۵ شغل ایجاد کرد (قسمت اول)

در شرایط حال حاضر کشور و با توجه به تشدید بیکاری جوانان و اینکه معمولاً به دنبال کار پشت‌میزنشینی هستند، افرادی به سمت تولید رفته‌اند. اما همین تولید هم دچار مشکل است.

مشکلات پیش روی تولیدکنندگان

در این شرایط سخت عوامل زیادی گریبان گیر حرکت به سمت تولید می‌شود که ازجمله آنها می‌توان به نوسانات نرخ ارز، عدم ثبات اقتصادی، مشکلات کالای قاچاق، نبود مواد اولیه، مشکلات موجود در مسیر صادرات و… اشاره کرد که تولید را برای افراد با دشواری همراه کرده است. باوجوداینکه طبق آمار سهم بخش کشاورزی در ایجاد اشتغال در حال کاهش بوده و این موضوع بر بهره‌وری نیروی کار موجود اثرگذار است به شکلی که بیکاری گسترده در دهه اخیر، توان‌بخش کشاورزی را در ایجاد اشتغال با تردید مواجه کرده است.

 

فارغ‌التحصیلان سال‌های گذشته بیش از نیاز بازار

در گزارش‌ها و آمار منتشره، تعداد فارغ‌التحصیلان بخش کشاورزی در ادوار گذشته، بیش از نیاز بازار اعلام‌شده است. کارشناسان دلیل بیکاری این دسته فارغ‌التحصیلان را عدم آشنایی با فعالیت‌های کشاورزی، نبود زیرساخت‌ها و مکانیسم‌های لازم و نداشتن مهارت برای ورود به بازار کار عنوان می‌کنند.

بخش کشاورزی در توسعه اقتصاد ملی، افزایش تولید ناخالص ملی و ایجاد اشتغال سهم بسزایی دارد و بر همین اساس در برنامه ششم توسعه، رشد ۸ درصدی بخش کشاورزی پیش‌بینی‌شده است. با توجه به اینکه سهم بخش کشاورزی در ایجاد اشتغال کاهش‌یافته است. برخی از شرکت‌ ها مانند شرکت کشاورزی جلگه جز کارآفرینان موفق سال ۹۶ شده‌اند.

شیب و فرازهای زندگی این کارآفرین برتر

کارآفرین داستان ما، غلامعلی اسلامی زاده در بهار سال ۳۳ در خانواده کشاورز در شهرستان دزفول به دنیا آمد. او از همان دوران کودکی باکار و تولید و اشتغال آشنا شده به‌طوری‌که هرروز پس از بازگشت از مدرسـه حتـی در دوران تحصیلات ابتدایی به مزرعه می‌رفت و به‌کار کشاورز می‌پرداخت. علاقه زیادش به کتاب و مطالعـه باعث شد که اطلاعات ارزشمند درزمینه کار و تولید کسب نموده و تجربه کسب کند.

او در سخنان خود پیرامون اهمیت تحصیل و پیشرفت می‌گوید: رشـد و نمـو در کنار رشد و سرسبزی مزرعه برایم ایده آل بود. همگام با من سایر فرزندان خانواده‌ام نیز رشد کردند وهم زمان به‌کار و تحصیل ادامه دادند. در سال ۵۶ بعـد از انجـام خـدمت سـربازی باهدف آشـنایی با تکنولوژی و ماشین‌آلات مدرن کشاورزی در شرکت کشت و صنعت بین‌المللی ایران مشغول به‌کار شـدم. در این شرکت موفق شدم بعد از گذشت مدت کوتاهی توانمندی خود را در عرصه کار به اثبات برسـانم و پس‌ازآن مسئولیت مدیریت اجرایی بیشتر را به عهده بگیرم.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت قارچ خوراکی قیمت قارچ خوراکی
دکمه بازگشت به بالا