دانستنی‌هاقارچ و خانواده

کلید نجات زمین در دستان قارچ‌ها

قارچ‌ها علاوه بر طعم خوبی که دارند، می‌توانند با جذب و تجزیه پسماندهای سمی، تولید پوشاک و دیگر محصولات پرکاربرد و ساخت سازه، به توسعه و نجات سیاره زمین کمک کنند.

آن‌طور که به نظر می‌رسد در سال ۲۰۲۰ میلادی محصولات تولیدشده از قارچ در جهان رایج خواهد شد. این محصولات مقاوم که درعین‌حال زیست‌ تخریب‌پذیر نیز هستند، می‌توانند چندین مورد از اساسی‌ترین مشکلات موجود در جامعه را برطرف کنند. اگرچه تصور این‌که از قارچ کفش، لامپ یا حتی خانه ساخته شود کار ساده‌ای نیست اما نکته اینجاست که بخش خوراکی قارچ فقط هاگدان آن است و این ارگانیسم‌های استثنایی در زیر زمین شبکه‌ای از رشته‌های باریک موسوم به میسلیوم را رشد می‌دهند که در صورت فشرده‌سازی ماده‌ای سخت و سبک ایجاد می‌کنند.

رشته های مهندسی

این روزها میسلیوم توجه طراحان، مهندسین و دانشمندان را به خود جلب کرده است. این رشته‌ها نه‌تنها می‌توانند با استفاده از منابع زائد و ناخواسته چون دورریز غذا یا پسماند مزارع رشد کنند بلکه با استفاده از یک قالب می‌توان آن‌ها را به شکل دلخواه رشد داد و همچنین پرورش آن‌ها در مقیاس بزرگ کار نسبتاً راحتی است و تنها به منبع غذایی، هوا و آب نیاز دارد. یکی از این منابع غذایی زباله‌هایی چون پوسته‌های آجیل، پوست سیب‌زمینی، ماگ‌های پلاستیکی و کاغذی قهوه، منسوجات دور ریخته شده و حتی زباله‌های صنعتی هستند که برای ما فایده و کاربردی ندارد.

درواقع برای تجزیه هر نوع زباله‌ای که فکرش را بکنید، گونه‌ای از قارچ‌ها وجود دارد. حتی در میان این ارگانیسم‌ها گونه‌هایی وجود دارند که فلزات سنگین و سمی چون سرب و آرسنیک را جذب می‌کنند و برخی از آن‌ها حتی با تجزیه زباله‌های رادیواکتیو رشد می‌کنند. در سال ۲۰۱۱ میلادی، گونه جدیدی از قارچ در منطقه آمازون کشف شد که از پلی‌اورتان پلاستیکی سخت تغذیه کرده و آن را تجزیه می‌کند. تاکنون از میسلیوم در تولید هر چیزی که فکرش را بکنید از بسته‌بندی‌های سبک فاقد پلاستیک تا بلوک‌های فوق‌العاده محکم و مقاوم در برابر حریق، استفاده‌شده است.

تنوع استفاده از میسیلیوم

طراحان همچنین به‌تازگی به امکان استفاده از میسلیوم در تولید پوشاک، کفش، گلدان، چراغ، میز و دیگر محصولات پی برده‌اند که تأثیر زیست‌محیطی مثبتی خواهد داشت. در مقایسه با استفاده از پلاستیک و سیمان در حوزه تولید که مستلزم استخراج مواد معدنی از زمین و تصفیه در دماهای بالا است، استفاده از میسلیوم به فرآیند خاصی نیاز ندارد و تنها فرآورده جانبی آن نیز قارچ‌های خوراکی هستند. به‌علاوه، برخی کارشناسان معتقدند که قارچ‌ها می‌توانند به ما در تولید غذا و ساخت سازه در سیارات دیگر چون مریخ نیز کمک کنند.

گونه‌ای قارچ که امکان تغذیه از خاک بایر مریخ را دارد، می‌تواند به فرآیند زمینی سازی این سیاره کمک کند. زمینی سازی با عنوان آماده‌سازی جَو، دما، مکان نگاری پوسته یا بوم‌شناسی یک سیاره یا قمر به سبک کره زمین برای زندگی انسان تعریف می‌شود. هنوز با تحقق این فرضیه فاصله زیادی داریم اما بر روی زمین همین حالا نیز از قارچ‌های زباله خوار به بهترین نحو در پروژه‌های پاک‌سازی محیط‌زیست استفاده می‌شود.

جنگل های اکوادور

یک نمونه از این موارد را در محل بزرگ‌ترین نشت نفت جهان در جنگل‌های بارانی اکوادور شاهد هستیم، جایی که دانشمندان و گروه‌های حامی محیط‌ زیست برای پرورش قارچ‌های غول‌پیکر باقابلیت تجزیه آلاینده‌های نفتی، در خاک سمی این منطقه همکاری می‌کنند. علاوه بر این نباید پتانسیل ۱.۴ میلیون گونه قارچی را که در جهان وجود دارند، در حوزه‌های بیوتکنولوژی و پزشکی نادیده گرفت. این گروه از موجودات متنوع علاوه بر تمام کاربردهایی که تاکنون ذکر شد، همچنین منبع دست‌نخورده‌ای از ترکیبات مفید چون ضد میکروب‌ها و ضدویروس‌ها نیز هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا