اخبار اقتصادی صنعت قارچ

کمبود عرضه عامل اصلی افزایش قیمت قارچ در بازار

با توجه به گرمای شدید هوا در فصل تابستان، راندمان تولید به دلیل بازدهی پایین کامپوست ها کاهش‌یافته است.

افت شدید قیمت قارچ ناشی از اطلاع‌ رسانی نادرست

به گزارش خبرگزاری هاگ- محمدحسن افشار رئیس انجمن پرورش‌دهندگان قارچ خوراکی در خصوص اخبار منتشره درباره مسمومیت های قارچی و نتایج آن بر این صنعت گفت: اطلاع‌رسانی نادرست برخی رسانه‌ها مبنی بر مصرف قارچ‌های وحشی سمی در ماه‌های اخیر؛ اُفت شدید قیمت قارچ در بازار، زیان اکثر پرورش‌دهندگان و درنهایت تعطیلی برخی از واحدهای تولیدی کوچک را به همراه داشت چراکه تولیدکنندگان در یک مقطع دوماهه، روزانه ۲۵ میلیارد تومان از فروش قارچ زیان کردند.

علل افزایش قیمت قارچ

افشار در ادامه سخنان خود ضمن اشاره به علل افزایش قیمت قارچ در بازار، اضافه کرد: نبود برنامه‌ریزی مناسب تولید توسط واحدهای کوچک و راندمان پایین کامپوست در فصل تابستان منجر به کاهش عرضه و افزایش قیمت قارچ تا مرز ۷۵۰۰ تومان در بازار شد. وی با اشاره به اینکه در ماه‌های اخیر روزانه ۶۰ تا ۷۰ تن قارچ در بورس تهران عرضه می‌شد، بیان کرد: این در حالی است که هم‌اکنون این میزان ناشی از کاهش تولید به کمتر از ۳۰ تن در بورس رسیده است.

قیمت تمام‌شده قارچ

این مقام مسئول متوسط قیمت تمام‌شده تولید هر کیلو قارچ را بدون احتساب سود واحد تولیدی، ۶۵۰۰ تا ۷۵۰۰ تومان اعلام کرد و در همین رابطه تصریح کرد: باوجودآنکه در یک واحد پرورش؛ ۶۰ درصد قارچ تولیدی درجه‌یک، ۳۰ درصد درجه‌دو و مابقی درجه سه است؛ بنابراین معدل دریافتی یک قارچ کار از فروش قارچ ۵۰۰۰ تا ۵۵۰۰ تومان بوده که این امر بیانگر زیان حداقل ۲۵۰۰ تومانی تولیدکننده است.

عضو هیئت‌مدیره انجمن پرورش‌دهندگان قارچ خوراکی در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: علی‌رغم دمای بالای هوا در فصل تابستان، تولید کنندگان باید دمای محیط را به ۱۷ درجه سانتی‌گراد برسانند تا بتوانند محصولی باکیفیت به بازار عرضه کنند و این در حالی است که باوجود هزینه‌های بالای تولید، درآمد لازم را ندارند.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا