دانستنی‌هاقارچ داروییمعرفی قارچ‌ها

قارچ جک اولانترن

مصرف این قارچ منجر به گرفتگی بسیار شدید، استفراغ و اسهال می‌شود.

آرایه شناسی

فرمانرو: قارچ

بخش: Basidiomycota

کلاس: Agaricomycetes

نوشته های مشابه

رده: Agaricales

تیره: Marasmiaceae

جنس: Omphalotus

گونه: O. olivascens

نام علمی: Omphalotus olivascens

Omphalotus olivascens ، که معمولاً به‌عنوان قارچ جک اولانترن غربی شناخته می‌شود، یک قارچ نارنجی تا قهوه‌ای مایل به نارنجی است که بومی کالیفرنیا و مکزیک است. این قارچ در سال ۱۹۷۶ توسط قارچ شناسان آمریکایی Howard E. Bigelow, Orson K. Miller, Jr., and Harry D. Thiers به‌عنوان قارچ جدید به دنیای علوم معرفی شدند.

گونه های مشابه

چندین گونه Omphalotus با خاصیت زیست تابشی مشابه در سراسر جهان رشد می‌کنند، که همه سمی فرض می‌شوند. مشهورترین آنها قارچ جک اولانترن آمریکای شمالی خوانده می‌شد که در ژاپن و آسیای شرقی یافت می‌شود. تحلیل مولکولی نشان می‌دهد که جک اولانترن نزدیک‌ترین قارچ شبیه به Omphalotus nidiformis است.

با چشم غیرمسلح، O. olivascens به نظر می‌رسد مانند برخی از لوسترها باشد، اما برخلاف لوستر، قارچ جک اولانترن دارای پره‌های واقعی، مانند تیغه‌ها است و می‌تواند رنگ زیتونی داشته باشد. همچنین؛ همچنین گونه‌های Omphalotus از جنس ساپروتروفیک هستند که به‌طور مستقیم روی چوب رشد می‌کنند و ازنظر زیستی تابشی هستند.

O. nidiformis یک گونه ساپروب یا انگل با نیازهای غیراختصاصی است و با طیف گسترده‌ای از میزبان سازگار است. گونه‌های Omphalotus با پاشیدن لیگنین در درختان میزبان خود باعث پوسیدگی سفیدی می‌شوند.

مسمویت

قارچ جک اولانتر سمی است. اگرچه کشنده نیست، مصرف این قارچ منجر به گرفتگی بسیار شدید ، استفراغ و اسهال می‌شود. ماده سمی بسیاری از گونه‌های Omphalotus یک ترکیب سسکواترپن است که به نامilludin S. شناخته می‌شود. این به همراه illudin M در O. nidiformis شناسایی‌شده است. این دو نمونه در جنس Omphalotus  متداول هستند و در هیچ‌گونه قارچ پایه‌ای دیگر وجود ندارد.

کشف تازه‌ای برای درمان بیماری"سل"
>
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا