معرفی قارچ‌هاویکی قارچ

آشنایی با قارچ کلاهک مرگ

کلاهک مرگ

آرایه شناسی

 

فرمانرو: قارچ

 

دسته: قارچ های چتری

 

رده: کلاه قارچان

 

زیررده: Agaricomycetidate

راسته: قارچ های تیغک دار

تیره: کشنده قارچان

سرده: قارچ قاتل

گونه: A. Phalloides

نام علمی: Amamnita Phalloides

آمانیتا فالوئیدس (نام علمی: Amanita phalloides) مشهور به کلاهک مرگ یکی از مرگ‌آورترین انواع قارچ چتری دسته بازیدیومیست‌ها و سرده آمانیتا است. این قارچ بازیدومیست که بسیار شبیه سایر قارچ‌های خوراکی این سرده و دیگر دسته ها است، در سرتاسر اروپا در پای درختان بلوط و کاج می‌روید. کلاهک مرگ عمده‌ترین عامل مرگ‌ومیر ناشی از مسمومیت‌های قارچی است.

«فرشته نابودگر» لقب دیگری است که به قارچ سمی Amanita virosa mushroom آمانیتاویروسا داده اند، عنوانی که اصلا به شکل و ظاهر این قارچ نمی آید‼️

زمان رشد

کلاهک مرگ در تابستان و پائیز رشد کرده و به رنگ سبز روشن است و پره‌های زیر چتر کلاهک سفیدرنگ است. به دلیل شباهت آن به سایر قارچ‌های خوراکی، موارد مسمومیت منجر به مرگ زیاد است. ماده سمی آلفا-آمانیتین موجود در قارچ، دارای آثار سمی غیر قابل‌بازگشت روی کبد و کلیه بوده و معمولاً کشنده است.

این قارچ در سال ۱۷۲۷ میلادی توسط سباستین وایلان کشف‌شده است ولی صد سال بعد توسط فردریش لینک بنام آمانیتا فالوئید نام‌گذاری گردید. گفته می‌شود به علت تشابه شکل آن به فالوس به این نام خوانده‌ شده است. گیاه از گونه آمانیتا و از تیره آمانیتاسه است و همه قارچ‌های این تیره دارای سم‌های کشنده هستند.

شکل ظاهری

چتر کلاهک مرگ در ابتدا کوچک و برجسته و نیم‌دایره است ولی به‌تدریج به شکل چتر ۳ الی ۱۵ سانتیمتر با تحدب مرکزی رشد می‌کند. رنگ آن سفید مایل به زرد و گاهی سبز کم رنک است که به‌طرف لبه‌ها رنگ آن روشن‌تر می‌گردد تیغه‌های زیر کلاهک سفیدرنگ و به‌صورت آزاد قرار دارند. لبه‌ها به شکل دامن دورتادور کلاهک را به طول ۱۰ الی ۱۵ سانتیمتر فراگرفته‌اند. پایه قارچ به طول ۸ الی ۱۵ سانتیمتر و به رنگ سفید با لکه‌های خاکستری است. در بررسی هاگ (Spore print) نمای سفید دارد که مشخصه گونه آمانیتا است.

کلاهک مرگ بومی کشورهای اروپا است و تقریباً در تمام مناطق جنگلی رشد می‌کند. در مورد رویش آن در بعضی از کشورهای آسیایی مانند ایران گزارش‌شده است. این قارچ همزیست بسیاری از درختان جنگلی برگ‌پهن مانند بلوط، راش، و مخروطیان است. گزارش‌های مسمومیت با این قارچ که از استرالیا و مناطق دیگر جهان می‌رسد، نشان‌دهنده گسترش آن به جنگل‌های بلوط در بسیاری از نقاط جهان است.

آشنایی با قارچ کلاهک مرگ, هاگ

چرا کلاهک مرگ؟

نمونه‌های نابالغ این قارچ شبیه به گونه‌های خوراکی است که معمولاً توسط انسان مصرف می‌شود و خطر مسمومیت اتفاقی را افزایش می‌دهد. نمونه‌های کوچک ممکن است شبیه به قارچ Portobello معمولی باشند، اما فقط یک قاشق از A. virosa برای کشتن فرد بالغ کافی است.

همان‌طور که از نام این قارچ مشخص می‌شود، دارای خاصیت سمی شدیدی بوده و خوردن نصف کلاهک آن می‌تواند منجر به مرگ انسان شود و از مرگ فردی و گروهی گزارش‌های متعددی وجود دارد. شباهت بسیار زیاد این قارچ با قارچ‌های خوراکی موجب بروز این مسمومیت است. پختن و جوشاندن این قارچ نمی‌تواند سم موجود را از بین ببرد.

انواع سمی

ازنظر بیوشیمی دو گروه سمی در این قارچ کشف‌شده است، گروه آماتوکسین ها و گروه فالوتوکسین‌ها که هردو گروه از پپتیدهای حلقوی تشکیل‌شده‌اند. قوی‌ترین سم در این دو گروه ماده آلفا-آمانیتین و بتا-آمانیتین است که مربوط به گروه آماتوکسین‌ها است. این سموم با متوقف کردن و ممانعت از زیست ساخت پروتئین‌ها باعث مرگ سلولی می‌گردند.

جذب سموم قارچ کُند بوده و علائم ممکن است حتی بعد از ۲۴ ساعت ظاهر شوند و تقریباً همه اعضاء بدن در این تخریب سلولی مبتلا هستند. علائم اولیه شامل استفراغ، اسهال و هیپوگلیسمی و تندتپشی بوده ولی با پیشرفت اثر سم و تخریب سلول‌های کبدی علائم نارسایی کبد و کلیه به‌صورت یرقان، روان‌پریشی، کما و علائم نارسایی کلیه ظاهر می‌گردد. مرگ، بعد از بروز علائم در مدت ۶ الی ۱۶ ساعت بعد اتفاق می‌افتد.

آثار

گرفتگی عضلات، هذیان، تشنج، و اسهال و استفراغ از نشانه‌های اولیه‌ی مسمومیت است که در عرض یک روز خود را نشان می‌دهند. متأسفانه، وقتی این نشانه‌ها بروز می‌کنند سم دیگر جذب بدن شده و آسیب‌های جبران‌ ناپذیری به کلیه‌ها و به‌خصوص به بافت‌های کبد وارد آورده است. در چنین وضعیتی، تنها راه نجات بیمار پیوند کبد است.

درمان اختصاصی و پادزهر وجود ندارد و درمان علامتی شامل شستشوی معده بیمار و تجویز سرم و زغال فعال و کنترل آب و الکترولیت سرم خون بیمار انجام می‌شود. ممکن است برای زنده ماندن بیمار حتی پیوند کبد نیاز باشد. گزارش‌شده است که تجویز آنتی‌بیوتیک پنی‌سیلین و سفالوسپورین ها می‌تواند مؤثر باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا