قارچ های سمیمعرفی قارچ‌هاویکی قارچ

آشنایی کامل با قارچ مگس یا آمانیتا موسکاریا + تصاویر

قارچ مگس یا آمانیتا موسکاریا (نام علمی: Amanita muscaria) یک گونه قارچ سمی و دارای اثر روان‌گردان، از سردهٔ قارچ‌مگسیان Amanita است که بومی نیم‌کره شمالی به‌ویژه مناطق معتدل بوده و با درختان کاج و نیز با درختان برگ‌ریز و مخروطیان گوناگونی هم‌زیستی دارد.

آرایه‌شناسی

 

  • فرمانرو: قارچ
  • دسته: قارچ چتری
  • رده: رده کلاه قارچان
  • راسته:
  • تیره: کشنده قارچان
  • سرده: قارچ نگسیان
  • نام علمی: Amanita muscaria
  • مترادف: آمانیتا، پنتر ماشروم، اگریک فلای

قارچ مگس یا آمانیتا موسکاریا (نام علمی: Amanita muscaria) یک گونه قارچ سمی و دارای اثر روان‌گردان، از سردهٔ قارچ‌مگسیان Amanita است که بومی نیم‌کره شمالی به‌ویژه مناطق معتدل بوده و با درختان کاج و نیز با درختان برگ‌ریز و مخروطیان گوناگونی هم‌زیستی دارد.

قارچ مگس همان قارچی است که در داستان‌های کودکان تصویرش را می‌کشند. این قارچ‌ها را با کلاهک قرمز و دایره‌های سفیدروی کلاهک به‌راحتی می‌شود تشخیص داد.

آدم باید خیلی نادان باشد که یکی از آن‌ها را بخورد (و همین‌طور مادربزرگِ و بز زنگوله به پا را.) معلوم است که چرا بچه‌ها جذب این قارچ می‌شوند، ولی معلوم نیست که چرا سگ‌ها (و گاهی هم گربه‌ها) این قارچ را دوست دارند.

شکل ظاهری

این قارچ چتری معمولاً قرمز است، ظاهر بسیار زیبایی دارد، کلاهک آن در ابتدا کروی و محدب است که درنهایت گسترده می‌شود، دارای ساقه بلند و نسبتاً محکمی است و رنگ آن با توجه به اقلیم‌های مختلف متفاوت است و معمولاً به رنگ قرمز، لیمویی و نارنجی دیده می‌شود که در سطح آن برجستگی‌هایی سفیدرنگ وجود دارند که گاه براثر باران از بین می‌روند.

آمانیتا موسکاریا دارای تاریخچه نسبتاً طولانی مصرف توسط شمن های ناحیه سیبری است، دست‌نوشته یک زندانی لهستانی در سال ۱۶۵۸ در مورد مردمان سیبری این‌چنین است که می‌گوید آنها قارچ‌هایی از خانواده “Fly-agaric” مصرف می‌کردند و مستی آنها چندین برابر مستی ودکا بود.

آشنایی کامل با قارچ مگس یا آمانیتا موسکاریا + تصاویر, هاگ

این قارچ در ردیف اول قارچ‌های روان ‌گردان جای دارد.

 

مواد تشکیل‌دهنده

رایج‌ترین روان‌گردان های دسته آمانیتا ” Fly-agaric” های برجسته (آمانیتا موسکاریا) و دسته قارچ‌های پلنگی (آمانیتا پنترینا) می‌باشند که هردوی آنها دارای اسید ایبوتنیک “ibotenic” و “Muscimol” می‌باشند که دارای تأثیراتی مانند سرخوشی و مستی هستند.

نوع مسمومیت در این قارچ‌ها با قارچ‌های دسته سیلوسایبین متفاوت بوده. آلکالوئید موسکارین اصلی‌ترین عامل روان‌گردان موجود در این دسته قارچ‌هاست که به عوارض جانبی از قبیل تعریق زیاد و ترشح زیاد بزاق منجر می‌شود.

نحوه مصرف و تأثیرات آن

متأسفانه قارچ مگس حیوانات را بیشتر از انسان مسموم می‌کند و همیشه موجب مرگشان می‌شود. عامل‌های مسموم‌کننده‌ی اصلی در این قارچ موسکیمول و ایبوتنیک اسید هستند.

این دو عامل روی سیستم مرکزی عصبی اثر می‌گذارند و باعث ازدست‌رفته هماهنگی عصبی، برآشفتگی‌های متناوب و خواب نامنظم، دل‌آشوبه و در بعضی موارد توهم می‌شوند.

این عوارض بعد از حدود یک ساعت آغاز می‌شود، اما به‌ندرت به مرگ منجر می‌شود. از مهم‌ترین خطرهایی که فرد خورنده را تهدید می‌کند رفتارهای احمقانه‌ای است که ممکن است فرد تحت تأثیر این قارچ انجام دهد.

در دوران باستان از این قارچ در آیین‌های کافرانه استفاده می‌ کردند و درنتیجه افراد هم از این‌جور رفتارهای احمقانه نشان می‌دادند.

آشنایی کامل با قارچ مگس یا آمانیتا موسکاریا + تصاویر, هاگ

آثار مصرف

آمانیتا موسکاریا به‌صورت خوراکی مصرف می‌شود؛ برخی مدعی هستند که آثار آن با تدخین نیز ظاهر می‌شود. تمامی قسمت‌های این قارچ روان‌گردان است. اکثر افراد در اولین تجربه آمانیتا موسکاریا از دوزهای پایین شروع به مصرف می‌کنند، مخصوصاً در انواع تست نشده آن.

شروع (Onset)

شروع تأثیرات آن معمولاً آرام است و به مدت ۲ الی ۳ ساعت طول می‌کشد.

دوره (Duration)

تأثیر اصلی آمانیتا اگر به‌صورت خوراکی مصرف شود بین ۸- ۶ ساعت به طول می‌انجامد. تأثیرات بعدی آن نیز ۱ الی ۵ ساعت است.

تأثیرات (Effects)

قدرت و تأثیرات آمانیتا به‌طور گسترده در میان افراد و نمونه‌های مختلف آن متفاوت است. حالت تهوع و استفراغ در ساعات اولیه مصرف رایج است. احساس رضایت و جمع‌پذیری و حالت مستی شبیه به الکل که همراه با عدم تعادل است.

معمولاً یک کلاهک کوچک تا متوسط برای اولین بار مصرف می‌شود تا قدرت و نوع عملکرد آن بررسی شود. قدرت یک آمانیتا به‌خودی‌ خود بسیار متنوع و با توجه به فصل و مکان روییدن متفاوت است. قارچ‌های یک منطقه در فصل‌های مختلف سال تأثیرات متنوع و متفاوتی خواهد داشت.

لازم به ذکر است قوی‌ترین قارچ‌ها در اواخر مردادماه چیده می‌شوند، به‌طوری‌که هرچه از شهریور به مهرماه نزدیک‌تر شویم ویژگی مخدر و جسمی قارچ‌ها افزایش می‌یابد، درحالی‌که قارچ‌هایی که در اوایل شهریور چیده می‌شوند تأثیرات روان‌گردان و بصری بیشتری دارند.

موارد منع مصرف

مرگ توسط خانواده آمانیتا ممکن است، زیرا این قارچ‌ها از دسته قارچ‌های سمی محسوب می‌شوند. البته موارد مرگ بسیار نادر است. بسیاری از مصرف‌کنندگان حالت تهوع و استفراغ را بخصوص در ساعات اولیه مصرف تجربه کرده‌اند.

خشک‌کردن و یا پختن آمانیتا به کاهش تهوع آن کمک می‌کند. مصرف آن برای کسانی که در میان تحولات احساسی و روانی در زندگی می‌باشند توصیه نمی‌شود. همچنین، درهنگام رانندگی و یا کار با ماشین‌آلات سنگین مصرف نشود!

 

تصاویر قارچ مگس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا