قارچ های سمیمعرفی قارچ‌هاویکی قارچ

آشنایی با قارچ سیلوسایبین یا مجیک ماشروم + فواید و مضرات

 

دلیل نام‌گذاری قارچ سیلوسایبین یا مجیک ماشروم وجود ماده سایلوسیبین Psilocybin است که ترکیبی طبیعی از Psychedelic است. استفاده از این قارچ به علت خاصیت روان‌گردانی، سابقه‌ای طولانی در آیین‌های روحانی و مذهبی داشته است.

سؤالی که بسیار مطرح می‌شود آن است که، با توجه به‌ویژگی‌های منحصربه‌فردی که در مورداستفاده از سایلوبین یا قارچ سحرآمیز گزارش‌ شده است، پس چرا خریدوفروش و مصرف این قارچ ممنوعیت قانونی دارد؟!

دکتر علیرضا نوروزی، روان‌پزشک و عضو مرکز ملی مطالعات اعتیاد می‌گوید: اثربخشی‌ترمانی بسیاری از ترکیبات مخدر و حتی روان‌گردان در حالت دارویی و بنا به تجویز پزشک اثبات‌شده است و حتی برخی از آنها مانند مورفین بسیار رایج هستند.

این موضوع می‌تواند در مورد ماده مؤثر قارچ جادویی نیز صدق کند. استفاده از این ماده در جهان به‌عنوان دارو مشروط به دریافت مجوزهای رسمی از سازمان غذا و داروی آمریکا و اروپا خواهد بود.

منشأ طبیعی

اغلب منشأ طبیعی داروها، توجیهی برای سوءمصرف این مواد توسط افراد است. درحالی‌که استفاده دارویی از برخی ترکیبات بر اساس بررسی‌های دقیق صورت می‌گیرد که حاوی میزان مشخصی از ماده مؤثر به‌صورت خالص هستند و این موضوع قابلیت تجویز میزان مناسب دارو و کنترل اثرات آن را برای پزشک فراهم می‌کند.

سوء مصرف

این در حالی است که افرادی که به سوءمصرف این ترکیبات روی می‌آورند معمولاً می‌تواند اثرات جبران‌ ناپذیری در پی داشته باشد. به همین جهت، علی‌رغم آن‌که این ماده می‌تواند مصرف پزشکی داشته باشد، به معنای کاملاً مفید بودن آن و مجوز مصرف آزادانه نیست.

عوارض مصرف

دو ماده مؤثر سایلوسایبین و سایلوسین قابل‌تبدیل به هم هستند و سایلوسین حالت قابل‌جذب آنها در بدن است.

این آلکالوئیدها پس از مصرف در بدن با رفتاری مشابه هورمونسروتونین موجب احساس سرخوشی و افزایش حساسیت گیرنده‌های عصبی می‌شود. درنتیجه وضوح دید، شدت رنگ‌ها و حساسیت شنوایی مصرف‌کننده تا چند برابر افزایش پیدا می‌کند.

بسیاری از افرادی که تحت تأثیر مصرف این قارچ قرارگرفته‌اند، تجربه خود را به حضور در دنیایی پررنگ و لعاب مشابه تصاویر سه‌بعدی پرنقش‌ونگار تعبیر می‌کنند.

البته در کنار این تحریکات عصبی، حالت تهوع، احساس ضعف در عضلات، خواب‌آلودگی و عدم تطابق دید نیز در مصرف‌کننده ایجاد می‌شود و قطعاً مانند هر ماده روان‌گردان دیگری می‌تواند اثرات مخربی بر سیستم عصبی وارد کند.

افزایش مصرف

البته ویژگی منحصربه‌فرد و متفاوت این روان‌گردان در مقایسه با روان‌گردان دیگر این است که با افزایش دفعات استفاده یا مقدار استفاده، اثربخشی آن به‌طور قابل‌توجهی کاهش پیدا می‌کند!

تاثیرات قارچ جادویی بر مغز انسان

در این ویدیو تاثیرات psychedelics و به خصوص قارچ جادویی بر مغز انسان و اینکه چه فوایدی میتواند داشته باشد به طور علمی بررسی میشود.

همه چیز درباره قارچ جادویی

ماشروم همه چیز درباره قارچ جادویی
ماشروم

دلیل نام‌گذاری این قارچ‌ها وجود ماده سایلوسیبین Psilocybin است که ترکیبی طبیعی از Psychedelic است. استفاده از این قارچ به علت خاصیت روان‌گردانی، سابقه‌ای طولانی در آیین‌های روحانی و مذهبی داشته است.

در حال حاضر نیز در اروپا و آمریکا به‌عنوان یکی از محرک‌های روانی محبوب شده است! از این خانواده قارچی در تولید داروهای درمانی برای بیماری و اختلالاتی شامل سردرد خوشه‌ای، اختلالات مرتبط با وسواس فکری، اضطراب، افسردگی و درمان اعتیاد استفاده می‌شود.

آرتک ها- از اقوام آمریکای مرکزی- این قارچ‌ها را teonanácatl (به معنای «گوشت خدایان») می‌نامیدند. که ترکیبی از دو واژهٔ teó به معنای خدا و nanácatl به معنای قارچ در زبان ناهواتل بود.

منع قانونی

قارچ جادویی غیرقانونی بوده و در آمریکا در به‌عنوان مواد نگه‌دارنده طبقه‌بندی‌شده است. جالب است بدانید که اخیراً مجوز برخی مطالعات انسانی بسیار کنترل‌شده از سوی سازمان جهانی غذا و دارو FDA و نیز DEA به‌منظور بررسی امکان استفاده از فراورده‌های آن در موارد پزشکی و روان‌شناختی داده‌شده است.

شواهد باستان شناسان در صحرای ساهارا نشان می‌دهد که انسان بیش از ۷۰۰۰ سال یا بیشتر است که از قارچ‌های هالوژنیک استفاده می‌کند.

نشان‌هایی از آن را می‌توانیم در بازمانده‌های آثار هنری از بسیاری از مناطق جغرافیایی مشاهده کنیم. طبق شواهد از این قارچ اغلب در مراسم های مذهبی باستانی و جشن‌ها استفاده می‌شده است.

آشنایی با قارچ سیلوسایبین یا مجیک ماشروم

تاریخ باستانی

اگر اجداد ما از این قارچ به‌عنوان یک تجربه قدرتمند استفاده می‌کرده اند، می‌توان نتیجه گرفت که در فرهنگ گذشتگان، از هنر تا مذهب، وزندگی روزمره تأثیر مستقیم داشته است. جالب است بدانید برخی محققان بر این باورند که مصرف قارچ در انسان های اولیه سبب پیدایش هوش و تکامل بشر شده است.

گزارش‌های گسترده‌ای از استفاده از خانواده این قارچ Psilocybin دال بر آن است که فرهنگ‌های مایا و آزتک در مکزیک و گوآتمالای کنونی، به‌عنوان قارچی سحرآمیز از آن نام می‌برده اند.

مصرف کنونی قارچ جادویی

قارچ‌های خانواده Psilocybin ا شایع‌ترین روان‌درمان‌ها در میان جوانان است. مطالعاتی که در سال ۲۰۱۲ در مورد بیش از ۴۰۰ دانش‌آموز طی تحقیقاتی در شمال شرقی آمریکا انجام شد، نشان داد که نزدیک ۳۰% از این جامعه آماری حداقل یک‌بار آن را تجربه و استفاده کرده‌اند.

جالب است بدانید که امروزه تجویز آن در بیشتر کشورها تقریباً غیرقانونی است. به‌طور مثال در انگلستان تقریباً ۳۴۰ هزار در سنینی بین ۱۶ تا ۵۹ سال، در سال‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ و قبل از غیرقانونی شدن قارچ جادویی، از آن استفاده کرده‌اند.

 

تاثیرات درمانی قارچ جادویی

مستندی از قارچ جادویی یا مجیک ماشروم و تاثیرات درمانی آن

این ویدیو درباره اثرات قارچ های جادویی یا مجیک ماشروم تهیه شده است و توضیح داده میشود که حس و فضای ذهنی مصرف کننده در زمان مصرف و تجربه تریپ یا سفر چه تاثیری دارد. و تجربه سفر و نتایج ثبت شده از داوطلبانی که دوز مشخصی از قارچ سیلوسایبین دریافت کرده اند بررسی میشود.

تاثیرات مثبت سیلوسایبین در اروپا

بر اساس مطالعه‌ای که در  کشورهای خارجی صورت گرفت این تحقیقات نشان داد که برخی از بیماری‌های روانی را می‌توان با کمک سیلوسایبین برطرف کرد.

سیلوسایبین در سال‌های اخیر به کانون موج جدید تحقیقات تبدیل شده است. مطالعات عصبی و رفتاری نشان می‌دهد که درمان روانگردان ممکن است به کاهش اختلالات خلقی مانند افسردگی و اضطراب کمک کرده و بخشش ، پذیرش و قدردانی را تقویت کند.

در گذشته، حتی دانشگاه هاروارد یک پروژه Psilocybin (سیلوسایبین ) داشت، که در آن محققان مشهور تیموتی لاری و ریچارد آلپرت آزمایش هایی را انجام دادند.

تحقیقات دانشگاه زوریخ بر روی مجیک ماشروم

مجیک ماشروم
مجیک ماشروم

درحال حاضر دانشمندان در مطالعه‌های جدید از دانشگاه زوریخ عکس برداری‌هایی را منتشر کرده‌اند که نشان می‌دهد آیا ترکیب مدیتیشن  با psilocybin (سیلوسایبین ) – ماده شیمیایی موجود در قارچ های جادویی – ممکن است بر عملکرد مغز تأثیر بگذارد؟ و حتی بعد از مصرف همچنان تاثیر خود را بر مغز حفظ کند؟

در مطالعه دانشگاه زوریخ ، 38 مراقب بزرگسال با تجربه، به طور تصادفی به یک گروه روانگردان یا گروه کنترل دارونما اختصاص داده شدند. آنها پس از رفتن در یک گروه مدیتیشن سکوت پنج روزه شرکت کردند. در روز چهارم ، هرکدام یک دوز psilocybin یا دارونما (لاکتوز) دریافت کردند.

در قبل و بعد از رفتن به مدیتیشن ، اعضای هر دو گروه پرسشنامه‌های مربوط به تجربیات و برداشت‌های خود را تکمیل کردند و تحت اسکن مغزی fMRI قرار گرفتند. در طی اسکن از آنها خواسته شد سه نوع رفتار مختلف را با حالت بسته به چشم خود انجام دهند ، توجه متمرکز و آگاهی آزاد را انجام دهند.

هر نوع حرکت به مدت هفت دقیقه انجام شد. چهار ماه بعد ، آنها یک بررسی درباره تغییرات در نگرش ، روحیه ، رفتار و تجربیات اجتماعی خود را انجام دادند.

نکته جالب توجه این است که مراقبین با تجربه در گروه psilocybin چهار ماه بعد عملکرد اجتماعی بهتر را گزارش کردند.

 

تصاویر قارچ جادویی

 

دانلود ویدئو : Psilocybe Cubensis

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا