اخبارعلمی

واحد تحقیقات قارچ در پژوهشکده سبزی و صیفی کشور آغاز بکار کرد

رئیس هیئت‌مدیره انجمن صنفی تولیدکنندگان قارچ خوراکی کشور طی اظهارات خود بیان کرد: نخستین چالش ما در کشور درزمینه قارچ، ژنتیک قارچ است که امیدواریم در آینده در بهبود ژن قارچ و ماندگاری آن پژوهش‌هایی انجام شود.

به گزارش خبرگزاری هاگ- محمدحسن افشار در ادامه سخنان خود پیرامون مشکلات موجود درزمینه تولیدات قارچ کشور اضافه کرد: خاک‌پوششی قارچ در جنگل‌ها وجود دارد ولی به دلایل زیست‌محیطی اجازه بهره‌برداری از این منابع را نداریم لذا باید فکری کرد تا کمپوست مصرفی به چرخه تولید بازگردد و به‌عنوان خاک‌پوششی استفاده شود که این فعالیت اکنون در شرکت جلگه دز دزفول انجام می‌شود.

این مقام مسئول با اشاره به بیماری‌های موجود به‌عنوان یکی دیگر از چالش قارچ کاران کشور  ، تصریح کرد: این بیماری‌ها خسارت‌های هنگفتی
به قارچ کاران وارد می‌کنند به‌طوری‌که در برخی موارد بیماری‌ها ۵۰ درصد راندمان تولید قارچ را کاهش می‌دهند ضمن اینکه در فصل گرم سال نیز
راندمان تولید کاهش می‌یابد.

قارچ پرسودتر از نفت!

در همین رابطه، عضو هیئت‌علمی موسسه تحقیقاتی فنی مهندسی کشاورزی نیز بابیان این مطلب که تحقیقات درزمینه قارچ نیازمند تلاش و
اهتمام گروهی می‌باشد، اظهار داشت: تعداد ۱٬۷۸۹ نوع قارچ خوراکی و ۷۸۹ نوع قارچ دارویی در دنیا شناسایی‌شده است.

اصلان عزیزی در همین رابطه ادامه داد: ۷۵ درصد قارچ دنیا در چین تولید می‌شود و این کشور از این طریق ۳٫۴۸ بیلیون دلار سالانه صادرات دارد که این میزان از کل صادرات نفتی ما بیشتر است.

این عضو هیئت‌علمی با اشاره به بخشی از اولویت‌های تحقیقات قارچ در کشور این‌گونه توضیح داد: معرفی مواد جایگزین غلات در تولید اسپان، معرفی روش‌های کنترل بیولوژیک آفات و بیماری‌ها در کشت قارچ، معرفی بسته هوشمند برای بسته‌بندی‌ها و جداسازی مواد مؤثر از ضایعات قارچ برای مصارف دارویی و غذایی را از اولویت‌های تحقیقاتی درزمینه قارچ در کشور می‌باشند.

عزیزی در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد: تحقیقات درزمینه قارچ جزو سرمایه‌های دولتی هستند که هزینه آنها توسط دولت تأمین می‌شود.

۱۲ تقاضای احداث واحد پرورش قارچ در خوزستان بررسی شد

طی برگزاری این نشست، معاون تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان خوزستان نیز در اظهارات خود بیان کرد: امسال ۱۲ تقاضای احداث واحد
پرورش قارچ در مناطق روستایی استان خوزستان ارائه و ۵ طرح پس از بررسی کارشناسان تصویب شد.

محمد قاسمی نژاد در رابطه با ظرفیت‌های استان درزمینه تولیدات قارچ گفت: پرورش قارچ در استان خوزستان از سال ۷۸ باهمت برادران اسلامی
در دزفول آغاز شد و در حال حاضر حدود ۶۳۰۰ تن قارچ در ۸ واحد و ۱۶۶ سالن تولید می‌شود.

معاون تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان خوزستان با شاره به اشتغال‌زایی ایجادشده به‌واسطه ۱۲ واحد در حوزه پرورش قارچ در استان خوزستان طی امسال، گفت: ۵ طرح از این تعداد تصویب و ۲ واحد با ۱۷ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال هزینه باهدف تولید ۵۳۰ تن قارچ آغاز شد.

شرایط مناسب برای پرورش قارچ

قاسمی نژاد در ادامه از مزایای تولید این محصول گفت: قارچ می‌تواند الگویی برای توسعه بخش کشاورزی با توجه به شرایط خشکسالی و پیش روی به سمت بهره‌وری بالا باشد که حداقل مصرف آب را دارد.

وی با توجه به شرایط حال حاضر در استان و  موانع و مشکلات موجود درزمینه تولید و پرورش قارچ، تصریح کرد: نبود تثبیت امنیت مشتری، مکانیزه
نبودن برخی واحدهای پرورش قارچ و تأمین خاک‌پوششی ازجمله مشکلات قارچ کاران است که این نشست به‌منظور ارتقای کمی و کیفی تولیدات کشاورزی و مواد غذایی موردنیاز جامعه برگزارشده است.

دانش سنتی در کنار فناوری

معاون تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان خوزستان بابیان این موضوع که دانش سنتی در کنار فناوری می‌تواند به پیروزی تولیدکننده منجر شود، افزود: تاکنون پژوهش‌های زیادی درزمینه به زراعی، به نژادی، عوامل آسیب‌رسان، احداث باغات، گیاه‌شناسی، ماشین‌آلات، تأسیسات آبیاری و دیگر موارد انجام‌ شده است که باید بر پایه تحقیقات کاربردی باشند.

قاسمی نژاد در تکمیل صحبت‌های خود پیرامون پتانسیل‌های موجود یادآور شد: استان خوزستان ۴٫۶ میلیون هکتار وسعت و حدود ۴٫۵ میلیون نفر جمعیت دارد؛ این استان یک‌ میلیون هکتار جنگل، ۲،۵ میلیون هکتار مرتع و نیم میلیون هکتار بیابان دارد.

وی بابیان اینکه ارتفاع از سطح دریا در خوزستان از ۲ متر تا ۳۶۰۰ متر است و ۵ شرایط اقلیمی دارد، افزود: خوزستان ۲٫۳ میلیون هکتار زمین مستعد کشاورزی دارد که ۱٫۳ میلیون هکتار آن در چرخه تولید قرارگرفته است.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 2 =

دکمه بازگشت به بالا