اخبارکارآفرینی

کشاورز زاده ای که با بومی‎سازی تکنولوژی هلندی ۳۴۵ شغل ایجاد کرد (قسمت سوم)

در بازدیدها کار کـه از واحـدها مـدرن تولیـد قارچ خوراکی در هلند و سایر کشورها اروپایی داشتیم، تصمیم گرفتیم که مزرعه سوم تولید قارچ خـوراکی خود را با استفاده از ماشین‌آلات و امکانات روز هلند احداث نماییم.

انتقال تکنولوژی به ایران از کشور هلند

با تهیه امکانات سـفر و شـرکت دادن مدیران تولید در دوره‌های آموزشی اجرایی در کشور هلند با تکنولـوژی جدید تولید آشـنا شدیم. اقـدامات اجرایی مزرعه دوم توسعه تولید قارچ خوراکی شرکت کشاورزی جلگه دز با ظرفیت ۸۰۰ تن تولیـد در سـال ۸۳ انجام و در سال ۸۴ به بهره‌برداری رسید. سپس اقدام به توسـعه آزمایشگاه تولید اسـپاون (بـذر) قارچ خوراکی و سایت تولید کمپوست و اصلاحات موردنیاز سالن‌ها پرورش نمودیم که با این روند ظرفیت تولید قارچ خوراکی به ۱۲۰۰ تن در سال ارتقا پیدا کرد.

وی در خصوص نتایج بازدیدها گفت: در بازدیدها کار کـه از واحـدها مـدرن تولیـد قارچ خوراکی در هلند و سایر کشورها اروپایی داشتیم، تصمیم گرفتیم که مزرعه سوم تولید قارچ خـوراکی خود را با استفاده از ماشین‌آلات و امکانات روز هلند احداث نماییم. با این هدف با شـرکت دالسـم هلنـد کـه یکی از شرکت‌ها پیشرو مجری پروژه‌های پرورش قارچ خوراکی در دنیا اسـت وارد مـذاکره شـدیم و خـط تولید مکانیزه و مانیتور شده تولید قارچ خوراکی به ظرفیت ۱۶۰۰ تن را باهدف بومی‌سازی تکنولـوژی و ماشین‌آلات، خریدار، وارد و نصب و راه‌اندازی نمودیم و در مدت‌زمان کمتر از یک سال توانسـتیم بـه کمـک تیم تأسیسات شرکت و با استفاده از امکانات داخلی تمامی ماشین‌آلات و تکنولوژی خریدار شده از هلند را بومی‌سازی کرده و مزارع یک و دو را که نیمه‌صنعتی بودند نوسازی و به‌روزرسانی نماییم.

سهامداران تحصیل‌کرده

اسلامی زاده در خصوص همکاری افراد توضیح داد: لازم به توضیح است به همت همگی، همه سهامداران شرکت تحصیل‌کرده رشـته کشـاورزی با گرایش های مختلف با حداقل مدرک کارشناسی تا دکتر بوده و نسل دوم یعنی فرزندان آنان نیز به همـین شکل در رشته کشاورز و برحسب نیـاز و علاقـه در گرایش‌ها مختلـف تحصیل‌کرده‌اند و هرکدام مسئولیت و مدیریت قسمتی از کار را عهده‌دار می‌باشند.

وی در ادامه در رابطه با برنامه‌ریزی انجام‌شده گفت: با علم و آگاهی به اینکه هر واحد تولید هـر وقـت از توسعه غافل بماند از همان زمان سقوطش شروع خواهد شد، مطالعات اجرایی پروژه تولید بسـتر بـذرکار شده و رشد یافته قارچ خوراکی (کمپوست فاز ۳) را شروع نموده و کلیه تجهیزات و ماشین‌آلات و تکنولـوژی لازم را از شرکت‌ها دالسم و هوینگ هلند خریدار، وارد، نصب و راه‌انداز نمـودیم.

ظرفیت تولید

بر اساس اطلاعات منتشره، ظرفیت تولید در این واحد، تولید ۵۰٬۰۰۰ تن کمپوست فاز ۳است. لازم به توضیح است که با استفاده از کمپوست فاز 3 هر دوره تولید قارچ خوراکی در سالن‌ها پرورش ۱۵ روز کوتاه‌تر شده و این امکان فراهم می‌گردد که ضـمن بهره‌وری بیشتر از مواد اولیه تعداد دوره‌ها کشت از شش دوره در سال به ۹ دوره در سال رسیده و ظرفیت تولید در همان سالن‌ها با همان امکانات نزدیک به ۴۰ درصد اضافه می‌گردد.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا