آکادمی قارچآموزش

ضدعفونی خاک پوششی

رعایت نکات و اصول بهداشتی در سالن پرورش، مواد، لوازم مورد استفاده و در تمام مراحل پرورش بسیار ضروری است.

یکی از  مهم ترین این نکات که در موفقیت یه دوره تولید سهم به سزایی دارد ضد عفونی  خاک پوششی مصرفی است. از تفاوت های عمده در ضدعفونی  خاک پوششی با سایر مواد مورد استفاده در پرورش قارچ کشت، انجام عملیات پاک سازی و ضدعفونی در چند مرحله است تا از ایجاد آلودگی های احتمالی در خاک پوششی  جلوگیری شود. در غیر این صورت امکان ظهور و شیوع انواع بیماری های باکتریایی برای محصول یا خود خاک ایجاد شده یا حتی ممکن است کیفیت خاک باعث تغییر کیفیت محصول به دست آمده شود.

پرورش قارچ خوراکی

برای از بین بردن عوامل زنده و زیان آور شامل عوامل بیماری زایی، آفات، نماتد ها، باکتری ها و غیره لازم است خاک پوششی در قبل از مصرف ضد عفونی شود.

اصول ضدعفونی کردن خاک پوششی
اصول ضدعفونی کردن خاک پوششی

روش ضدعفونی با بخار

در برخی از مراکز یا سالن های کشت، از بخار آب گرم برای ضدعفونی استفاده می شود. به گونه ای که  خاک پوششی به مدت  شش ساعت با بخار آبی که شصت درجه ی سانتی گراد حرارت دارد، پاستوریزه می شود. این عمل تقریبا مشابه پاستورازیسیون  کمپوست در سطح وسیع است که با همین سطح محدودتر می توان برای ضد عفونی کردن خاک پوششی، البته به همراه فرمالین و کلروپیکرین، استفاده کرد.

 

 ضدعفونی کردن با فرمالین

برای انجام  این کار ، باید خاک پوششی را در لایه ای به قطر پانزده سانتی متر بر روی سطحی صاف سیمانی پخش کرد و بعد از آن فرمالین چهار درصد باید روی آن پاشیده شود. و سپس دوباره لایه ی دوم خاک پوششی با همان ضخامت قبلی روی سطح پخش شده و سطح آن نیز باید با پلاستیک پوشانده شود و به همین ترتیب لایه ی سوم و چهارم  نیز باید فرمالین پاشی شده و بلافاصله سطح آن با پلاستیک پوشانده شود و بعد از گذشت دو تا سه روز گاز فرمالین به طور کامل در لایه های خاک نفوذ کرده  و باعث استریل شدن خاک می شود .

به طور معمول برای ضد عفونی کردن یک متر مربع خاک پوششی حدودا به ششصد تا هفتصد میلی لیتر فرمالین سی و هفت درصد در ده ها لیتر آب که بستگی به میزان رطوبت اولیه خاک دارد، احتیاج است .

ماده مصرفی برای ضد عفونی

خاک پوششی که به وسیله ی فرمالین ضدعفونی می شود باید فاقد هرگونه کلوخ و دارای رطوبت مناسب باشد. رطوبت آن قدر کم نباشد که باعث خشکی شود و آن قدر هم بالا نباشد که باعث شود ذرات به هم بچسبند.
هنگام ضدعفونی خاک با فرمالین درجه حرارت خاک پوششی باید بین هجده تابیست و چهار درجه ی سانتی گراد باشد  و بعد از به پایان رسیدن  عملیات استریل کردن، خاک باید به طور کامل تهویه شود تا هیچ گونه اثری از گاز فرمالین در آن نباشد.

ماده مصرفی برای ضد عفونی

علاوه بر ضد عفونی کردن خاک پوششی به منظور دست یابی به  محصول با کیفیت ، رطوبت در خاک پوششی مهم است و باید توجه داشت در هنگام ضد عفونی کردن ، مقدار رطوبت خاک تغییر نکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار − 1 =

دکمه بازگشت به بالا