تاریخچه قارچویکی قارچ

انجمن پرورش‌دهندگان قارچ خوراکی تنها حامی تولیدکنندگان

وظایف انجمن صنفی پرورش‌دهندگان قارچ خوراکی

انجمن پرورش‌دهندگان قارچ خوراکی باسابقه کوتاهی که دارد توانسته از اعتبار در بین تولیدکنندگان سازمان‌ها و نهادهای دولتی برخوردار گردد.

انجمن پرورش‌دهندگان قارچ خوراکی همچون دیگر تشکل‌های صنفی به لحاظ لزوم هماهنگی بین تولیدکنندگان از یک‌سو و ارگان‌ها و نهادهای دولتی از سوی دیگر تشکیل گردید. در بین سال‌های 1362 تا 1372 که بیشترین پروانه تأسیس تولید و پرورش قارچ از سوی وزارت جهاد کشاورزی صادر و واحدها یکی پس از دیگری احداث شد کمبود تشکلی که بتواند چه در بخش آموزش و فرهنگ و چه درزمینهٔ تولید، مشکلات تولید و نیازهای آن را با توجه به نیازهای روز به‌عنوان تریبون این بخش از تولید با ارگان‌های ذی‌ربط برقرار سازد احساس گردید.

بدین لحاظ در سال 1372 انجمن صنفی تولیدکنندگان قارچ خوراکی با حضور تعدادی از واحدهای عضو در وزارت کار و امور اجتماعی ثبت و فعالیت خود را در بخش‌های(هماهنگی ارتباطات با سازمان‌های دولتی و بانک‌ها- آموز اعضا از طریق برگزاری کلاس‌های دوره‌ای در داخل و خارج از کشور- تبلیغ و فرهنگ‌سازی عمومی- شناخت بازار و نیازهای تولید…) آغاز نمود و طی 13 سال فعالیت توانسته به‌عنوان یکی از پرکارترین و فعال‌ترین انجمن‌های صنفی کشور قرار گیرد.

اهداف انجمن صنفی

فعالیت انجمن و اعتماد اعضا به این تشکل این باور و این عزم را هرچه بیشتر بین اعضا تقویت ساخت که بتوانند همزمان با تولید و رقابت صنفی از دانش و تجربیات دیگر اعضا به لحاظ تقویت تشکل در داشتن اعضای قدرتمند و توانمند در تولید برخوردار گردند.

انجمن پرورش‌دهندگان قارچ خوراکی باسابقه کوتاهی که دارد توانسته از اعتبار در بین تولیدکنندگان قارچ و سازمان‌های دولتی برخوردار گردد که می‌توان از ارتباط نزدیک این صنف با معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی نام برد.

با برقراری جلسات ماهانه نقطه نظرات هر دو به بحث و گفت‌وگو گذاشته و از نتایج حاصل از آن کلیه اعضا بهره‌مند می‌شوند.

فعالیت‌های انجمن صنفی پرورش‌دهندگان قارچ خوراکی

دریافت اعتبارات، معرفی اعضا به سیستم بانکی، آموزش تولیدکنندگان و مشتاقان به تولید، ایجاد بسترهای آموزش و الگوسازی مصرف، شناخت مشکلات تولید و فروش، ارتباط با اعضا، هماهنگی ارتباط آموزش عالی با این بخش، کارشناسی واحدهای در حال احداث، دریافت و توزیع سهمیه‌های دولتی، ورود دانش فنی روز و انتقال با اعضا با همکاری نزدیک معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی
در این زمینه هرساله گروهی از تولیدکنندگان قارچ برای دریافت آخرین آموزش‌ها و متدهای پرورش قارچ به کشورهای صاحب‌نام مانند هلند اعزام و یا کارشناسان مطرح اروپا به تقاضای انجمن وارد کشور شده و با بازدیدی از کارخانه‌ها و رفع عیوب فنی و تکنیکی، آنان را در پیشبرد علمی و فنی یاری می‌کنند) راهنمایی مشتاقان به احداث واحدهای جدید برای جلوگیری از به خطر افتادن سرمایه‌های ملی و شخصی و.. از دیگر فعالیت‌های این انجمن است.

درزمینه افزایش مصرف عمومی این انجمن با توجه به موارد مصرف گوناگون قارچ الگوهای مصرف را ترویج و با برگزاری برنامه‌های مختلف فرهنگی در نقاط مختلف و اجرای برنامه‌های مختلف فرهنگی در نقاط مختلف و اجرای برنامه‌های آشپزی و جشنواره‌های غذایی، همچنین چاپ کتاب آشپزی برتر توسط روابط عمومی انجمن پرورش‌دهندگان قارچ خوراکی که پرتیراژترین کتاب آشپزی کشور با 40 هزار نسخه در یک نوبت است سعی در افزایش مصرف داشته و در این امر نیز موفقیت‌های چشمگیری به‌دست آورده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا