خرید و نگهداریقارچ و خانواده

بهترین روش پخت قارچ برای حفظ ارزش غذایی آن

توجه به روش‌های پخت صحیح برای حفظ ارزش تغذیه‌ای مواد غذایی اهمیت دارد. در این مطلب با مناسب‌ترین روش پخت قارچ آشنا خواهید شد.

به گزارش هاگ به نقل از همشهری آنلاین، قارچ یکی از خوراکی‌های مغذی و سرشار از فیبرها، ویتامین‌ها، املاح و پروتئین است و منبع غنی از ترکیبات بیواکتیو مانند بتاگلوکان محسوب می‌شود. از آنجا که قارچ معمولا پیش از مصرف طبخ می‌شود، توجه به روش‌ پخت صحیح قارچ برای حفظ ارزش تغذیه‌ای آن نیز اهمیت دارد. در ادامه این مطلب با مناسب ترین روش‌های پخت آشنا خواهید شد که به ترتیب عبارتند از:

طبخ قارچ با روغن یا آب

مطالعات مختلفی در مورد تاثیر روش‌های مختلف پخت بر حفظ املاح قارچ، مقدار بتاگلوکان و عملکرد آنتی‌اکسیدانی چند نوع قارچ انجام شد. به این ترتیب که قارچ‌های پخته و خام منجمد شده، مقدار آنتی‌اکسیدان‌ها و دیگر ترکیبات مغذی آنها اندازه‌گیری شد. نتایج نشان داد، قارچ‌های سرخ‌شده مقدار کمتری پروتئین و نشاسته دارند اما سطح روغن و انرژی در آنها بالاست. آب‌پزکردن نیز سطح بتاگلوکان را بیشتر می‌کند اما مقدار پروتئین‌ها کاهش می‌یابد. هر دو روش سرخ‌کردن و آب‌پزکردن تاثیر آنتی‌اکسیدانی قارچ را کم می‌کند و کاهش پروتئین‌ها و آنتی‌اکسیدان‌ها در هر دو روش به‌ دلیل حل‌شدن ترکیبات حلال در آب و روغن است.

گریل‌کردن یا طبخ در فر

زمانی که قارچ کبابی می‌شود یا در مایکروویو حرارت می‌بیند، مقدار قابل‌توجهی از پلی‌فنول‌ها و آنتی‌اکسیدان‌ها در آن حفظ می‌شود. در نتیجه می‌توان گفت که این دو روش مانع از تحلیل ارزش تغذیه ای قارچ می‌شود و افزودن مقدار کمی روغن برای طبخ قارچ به این روش‌ها نیز مشکلی ایجاد نمی‌کند و حتی به‌نظر می‌رسد عملکرد آنتی‌اکسیدانی را افزایش می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده + شش =

دکمه بازگشت به بالا