معرفی قارچ‌هاویکی قارچ

قارچ بولتینلوس یا بولت درختان زبان گنجشک چیست؟

قارچ وحشی خوراکی بولتینلوس مرولیونیدس

برای آشنایی با قارچ وحشی خوراکی بولتینلوس مرولیونیدس ، بولت درختان زبان گنجشک Ash tree bolet با ما همراه باشید.

  • فرمانرو: قارچ
  • بخش: Basidiomycota
  • دسته: Agaricomycetes
  • رده: Boletales
  • تیره: Boletinellaceae
  • جنس: Boletinellus
  • گونه: B. merulioides
  • نام علمی: Boletinellus merulioides

مشخصات ظاهری بولت درختان زبان گنجشک :

 کلاه در ابتدای رشد محدبی شکل و سپس با افزایش سن به‌صورت مسطحی و یا مستوی به قطر ۵ تا ۱۲ سانتی‌متر می‌رسد. سطح کلاهک خشک تا کمی چسبناک، نرم و یا پوشیده از ریشه‌های ریز است. رنگ کلاهک در رنجی از زرد قهوه‌ای تا قهوه‌ای متمایل به قرمز می‌باشد. گوشت قارچ زردرنگ بوده و پس از برش یا اسلایس بدون تغییر رنگ و یا تدریجاً به رنگ آبی – سبز درمی‌آید.  سطح حفره‌ها یا خلل و فرج به رنگ زرد کمرنگ تا طلایی‌رنگ یا زیتونی بوده؛  ولی در اثر آسیب و یا زخمی شدن به تدریج به رنگ آبی و سپس قهوه‌ای متمایل به قرمز در می‌آید.

 حفره‌ها دارای ساختمانی بین تیغک‌ها و خلل و فرج بوده، و دارای عرض یک میلی‌متر و لایه تویوب به عمق ۳ تا ۶ میلی‌متر می‌باشند.  ساقه با ابعاد ۵ تا ۱۰*۲۵ تا ۵۰ میلی‌متر متمایل به زرد، مرکزی تا تقریباً جانبی است. اسپورها به رنگ زیتونی هستند.

 فصل رویش:  تابستان و پاییز.

محل رویش قارچ وحشی خوراکی بولتینلوس مرولیونیدس :

این قارچ به‌صورت منفرد و یا مجتمع و گسترده بر روی زمین، و غالباً در نزدیکی درختان زبان‌گنجشک می‌روید. ایجاد اسکلروتیای فراوان که حالتی غیرمعمول در بولت ها است؛ در این‌گونه حادث می‌شود.  اسکلروتیا دارای استراکچری کروی تا بیضوی به قطر ۲ تا ۳ میلی‌متر، و حاوی پوستی سفت به رنگ سیاه تا قهوه‌ای متمایل به سیاه و درونی توخالی است.

 چنانچه ذکر شد این قارچ به‌صورت منفرد و یا توده‌ای متشکل از ۱۰۰ قارچ در لایه‌هایی از مواد معدنی و ارگانیک خاک تشکیل و تولید می‌گردد.  اسکلروتیا قارچ را در شرایط سخت از قبیل درجات حرارت پایین زنده نگه‌داشته و پس از رفع شرایط سخت نزدیک خاک کلنی خود را تشکیل می‌دهد.  این قارچ در نواحی شمال شرقی آمریکا مکزیک و آسیا مشاهده گردیده است.

 کیفیت قارچ: بولت فوق‌الذکر خوراکی بوده، و فاقد طعم و بوی خاصی می‌باشد و همچنین قارچ فوق بایستی پس از پخت مصرف شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا