تولید و پرورش قارچ

تولید سالانه یک هزار تن قارچ خوراکی

در راستای تامین امنیت غذایی جمعیت رو به رشد، پرورش و تولید محصولاتی که نیاز کمتری به منابع تولید، نسبت به سایر محصولاتغذایی داشته باشد می­تواند بسیا حیاتی باشد.

پرورش قارچ هنر می باشد

به گزارش خبرگزاری هاگ- بهنام اوجاقلو مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی زنجان،با برشمردن تولید و پرورش قارچ خوراکی بعنوان مشاغلی که با امکانات و هزینه کمتر و محیط کوچکتر می‌تواند بخشی از نیاز پروتئینی جامعه را تامین کند، گفت: پرورش قارچ خوراکی هنر رویاندن غذا از دل ضایعات کشاورزی است و این حرفه در حال حاضر اهمّیت زیادی در جهان پیدا کرده است.

این مقام مسئول این چنین عنوان کرد: واحد‌های تولید قارچ خوراکی به واسطه مزایای فراوان این رشته روز به روز در کشور در حال گسترش و توسعه بوده و در استان زنجان نیز به منظور ایجاد اشتغال و ساماندهی تولید در این بخش طی چند سال اخیر اقدامات بسیار ارزشمندی توسط سازمان جهاد کشاورزی استان انجام گرفته است.

اشاره به ظرفیت های استان

اوجاقلو با بیات این مطلب کهدر حال حاضر حدود ۷۵ واحد خانگی و ۳ واحد صنعتی تولید قارچ خوراکی در استان زنجان فعال است، لزوم و اهمیت احداث و راه‌اندازی واحد‌های فرآوری قارچ خوراکی در استان را مورد تاکید قرار داد و در همین راستا اضافه کرد: احداث واحد‌های صنایع تبدیلی و فرآوری در افزایش تعداد واحد‌ها و میزان تولید قارچ در استان بسیار موثر خواهد بود.

میزان تولید سالیانه استان

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با اعلام این خبر که میزان تولید سالانه قارچ خوراکی در استان بالغ بر یک هزار تن می باشد ، خاطرنشان کر: از زمینه ­های سرمایه­ گذاری در بخش قارچ خوراکی در استان می‌توان به ایجاد و راه
اندازی مجتمع تولید قارچ در راستای ایجاد اشتغال و کسب درآمد سرشار و نیز ایجاد و راه­اندازی واحد‌های فرآوری محصول اعم از تهیه پودر قارچ، خشک کن قارچ، بلانچینگ قارچ، تهیه انواع ترشیجات و مربای قارچ و همچنین راه‌اندازی واحد بسته‌ بندی محصولات و سردخانه اشاره کرد.

برگزاری دوره های آموزشی

او با اشاره به اینکه دوره‌های آموزشی پرورش قارچ خوراکی در تمام شهرستان‌‎های استان زنجان همه ساله به طور مستمر برای  علاقه‌مندان برگزار می‌شود، خاطر نشان کرد: متقاضیان بعد از شرکت در دوره‎های آموزشی برای دریافت تسهیلات معرفی خواهند شد.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا