اخبار صنعت قارچتولید و پرورش قارچ

تولید سالانه ۱۲۰ تن قارچ خوراکی توسط کارآفرین شهرکردی

کارآفرین جوان شهرکردی توانسته است در کارگاه کوچک تولیدی خود، سالانه بالغ‌بر ۱۲۰ تن قارچ دکمه‌ای تولید و نیاز بازار استان‌های هرمزگان، یزد و کرمان را تأمین کند.

از مهم‌ترین مؤلفه‌های اقتصاد مقاومتی

به گزارش خبرگزاری هاگ- اهمیت به تولیدات داخلی، بهره‌گیری از نیروی کار و سرمایه داخلی، اتکا بر اقتصاد و داشتن رویکرد  “دانایی محور”، توجه خاص به تولید کالاهای اساسی و محصولات زیربنایی، مهم‌ترین مؤلفه‌های اقتصاد مقاومتی‌اند.

در تبیین اقتصاد مقاومتی، جهت‌گیری سیاست‌های تجاری به کشورهای همسایه معطوف می‌شود و به فعالیت‌های اقتصادی باید به‌مانند جهاد نگاه کرد و اصلاح الگوی مصرف و حرکت به‌سوی مصرف بهینه مدنظر است و توجه زیادی به تحقیقات کاربردی می‌شود.

با توجه به این تعاریف و با توجه به شرایط و امکانات بومی در اقتصاد و استفاده از ظرفیت‌های هر منطقه در جهت رشد و تعالی اقتصادی، از ملزومات اقتصاد مقاومتی بوده و رهبر معظم انقلاب اسلامی این مهم را هدف ابلاغ سیاست‌های کلی اصل ۴۴ در سال‌های اخیر دانستند و بر آن تأکیددارند.

جزییات راه‌اندازی این واحد تولید قارچ

در همین رابطه بهادر هاشمی،به‌عنوان فعال اقتصادی شهرکردی توانسته است با تحقق این مهم در امر پرورش قارچ، در طول فعالیت ۷ ساله خود کارگاه کوچکی تأسیس نماید که ظرفیت تولید سالانه ۱۲۰ تن قارچ دکمه‌ای را دارد و این در حالی است که تنها با ۲۰ میلیون تومان سرمایه توسعه بخشد.

این جوان کارآفرین از همان دوران جوانی فعالیت تولیدی خود را آغاز کرد و در این مسیر  هیچ‌گاه به درآمدهای فوری دل نبست و توانست با تلاش و پشتکار موفقیت خود را در عرصه تولید اقتصادی به اثبات رسانده و زمینه اشتغال مستقیم و غیرمستقیم ۷ نفر دیگر را فراهم کند.

ظرفیت تولیدی این واحد

در حال حاضر سالانه رقمی در حدود ۱۲۰ تن قارچ دکمه‌ای در کارگاه‌های پرورشی این کارآفرین شهرکردی تولید می‌شود و محصول این کارگاه در استان‌های بندرعباس، یزد و کرمان عرضه می‌شود.

شایان‌ذکر است در بازار امروز بی‌ثباتی بازار دامن کارگاه‌های تولیدی قارچ را گرفته است و عدم تعادل در افزایش مواد اولیه و فروش قارچ بسیاری از کارگاه‌های پرورش قارچ این شهرستان را تا مرز تعطیلی پیش برده است.

هاشمی  در خصوص مشکلات پیش روی خود در این حوزه: قیمت کمپوست در بازار امروز بالا رفته و کمپوستی که قبلاً کیلویی ۵۰۰ خریداری می‌کردیم امروز باید هر کیلو ۶۵۰ تا ۷۰۰ تومان خریداری کنیم، آب و برق و هزینه کارگر متناسب باقیمت قارچ نیست و این امر بسیاری از تولید کنندگان را از ادامه فعالیت بازداشته است، حتی خودم یکی از سالن‌هایم را خالی گذاشته‌ام و بازهم ازلحاظ اقتصادی وضعیت بازار مشکل‌زا است.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت قارچ خوراکی قیمت قارچ خوراکی
دکمه بازگشت به بالا