آکادمی آموزش پرورش قارچتکنولوژی در صنعت قارچ

دیگ بخار سالن پرورش قارچ

مقایسه دیگ بخار با سایر تجهیزات گرمایشی

در سالن پرورش قارچ، کنترل دما و حفظ رطوبت از جمله مهمترین نکاتی است که باید رعایت شود، در غیر این صورت ممکن است کیفیت و کمیت محصول به طور کلی آسیب ببیند. تجهیزات گرمایشی متنوعی مناسب فصلهای سرد پاییز و زمستان وجود دارد که حفظ دمای مطلوب 23 تا 25 درجه را در سالن ممکن می‌کند که یکی از بهترین این تجهیزات، دیگ بخار یا بویلر است.

ویژگیهای دیگ بخار مخصوص سالن پرورش قارچ

در سالن‌های پرورش قارچ از دیگ بخار مخصوص به نام دیگر بخار مولد استفاده می‌شود. در این بویلرها، آب و بخار سیستم تغذیه از یک لوله طولانی عبور میکنند که به صورت تعدادی سیم‌پیچ لوله‌ای است که به صورت متوالی به هم متصل شده‌اند. طراحی افقی یا عمودی به گونه‌ای است که در قسمت اول آب در سیم‌پیچ لوله تا دمای تبخیر گرم می‌شود و در قسمت دوم تبخیر می‌شود. شدت گرما، جریان آب تغذیه و اندازه طول لوله به گونه‌ای طراحی می‌شود که آب در خروجی لوله کاملاً تبخیر شده باشد.

از سال 1998 در مزارع پرورش قارچ، دیگ بخار مولد نصب شد تا از رشد کپک جلوگیری شود و مشعل منحصر به فرد با تولید میزان کم اکسیدهای ازت و کربن مونواکسید تمام نیازهای محیط پرورش قارچ را تامین کرده و در نتیجه نیازهای انرژی و مصرف سوخت را کاهش می‌دهد. همچنین به دلیل کاهش میزان انتشار اکسیدهای ازت، نگرانی‌های زیست محیطی و ایمنی عملکرد را به خوبی تقلیل می‌دهد. به علاوه بخار حاصل از بویلر مولد، بستر ضدعفونی خاک قارچ را فراهم می‌سازد. ژنراتورهای بخار اندازه کوچکی دارند و عموما در دو پیکربندی استاندارد برای برآوردن نیازهای مشتریان ساخته می‌شوند.

مزایای دیگ بخار در پرورش قارچ

بویلرها علاوه بر کنترل دما، به حفظ رطوبت لازم برای محیط نیز کمک می‌کنند و دیگر لازم نیست از وسایل رطوبت‌ساز دیگر مانند مه‌پاش هم در سالن استفاده شود. به علاوه مصرف انرژی بویلرها نسبت به تجهیزات دیگر پایینتر است و به استریل بودن سالن هم آسیبی نمی‌رساند. زیرا بخار آن باعث حذف باکتری‌های مزاحم شده و جایگزین بسیار خوبی برای روش‌های غیرارگانیک و شیمیایی برای ضدعفونی کردن و از بین بردن باکتریها در سالن پرورش قارچ است.

مقایسه دیگ بخار پرورش قارچ با سایر تجهیزات گرمایشی

مقایسه دیگ بخار و هیتر

بویلر و هتیر شبیه هم کار می‌کنند با این تفاوت که هزینه انرژی دیگ بخار کمتر است و نیازی به رطوبت‌ساز هم ندارد و میزان بخار تولید شده توسط بویلر برای حفظ رطوبت محیط کافی است. به علاوه اکثر هیترها دارای فن‌های توزیع حرارت هستند که سر و صدای زیادی در محیط ایجاد می‌کند.

مقایسه بخاری و دیگ بخار

بویلر در مقایسه با بخاری هرچند قیمت بسیار بالاتری دارد اما در عوض از خطر آلوده شدن محیط با دوده بخاری و از بین رفتن کل محصول مصون است و هزینه برق آن نیز قابل مقایسه با بخاری نیست. بخاری‌ها به شدت کاهش رطوبت را در محیط ایجاد میکنند که با بویلرها این مشکل به راحتی رفع می‌شود.

مقایسه سیستم لوله‌کشی آب گرم و دیگ بخار

استفاده از لوله‌کشی آب گرم هر چند آلودگی‌های بخاری را ندارد ولی باز هم نیاز به دستگاه رطوب‌ساز در محیط وجود دارد و هزینه‌ اولیه آن هم نسبتا بالا است. به علاوه اگر به استریل کردن محیط هم فکر کنیم باز هم بویلر حرف اول را می‌زند.

مقایسه شوفاژ و دیگ بخار

بویلرها بر خلاف شوفاژهای آب گرما هوای گرم و خشک و غیرقابل کنترل ایجاد نمی‌کنند. کنترل دما با شوفاژ کار سختی است و عموما برای سالنهای قارچ توصیه نمی‌شود.

برای خرید بهترین انواع دیگ بخار میتوانید به فروشگاه هاگ مارکت مراجعه کنید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا