اخباراخبار عمومی و گزارشجهاد کشاورزی

رتبه نخست بستان آباد در تولید قارچ خوراکی

فعالیت واحدهای پرورش و تولید قارچ در بستان‌آباد برای بیش از ۱۰۰۰ نفر اشتغال ایجاد کرده است.

به گزارش خبرگزاری هاگ، مدیر جهاد کشاورزی بستان‌آباد در سخنان خود عنوان کرد: شهرستان بستان‌آباد بزرگ‌ترین تولید کننده قارچ خوراکی در استان است و بیش از ۶۴ واحد خانگی، نیمه‌صنعتی و صنعتی به مساحت یک هکتار در آن فعالیت می‌کند.

همچنین مسئول باغات جهاد کشاورزی بستان‌آباد در رابطه با نوع حوزه این فعالیت‌های توضیح داد: در بستان‌آباد ۲ نوع قارچ دکمه‌ای و صدفی تولید می‌شود اما از آنجایی‌که قارچ دکمه‌ای از بازارپسندی و ارزش غذایی بالاتری برخوردار است، تولید آن در شهرستان بیشتر است.

فرایند تولید قارچ

امیری با اشاره به فاصله زمانی کاشت تا برداشت قارچ، که  ۴۵ روز است، در همین رابطه افزود: به ازا هر تن کمپوست، ۲۵ درصد قارچ برداشت می‌شود.

این مسئول باغات جهاد کشاورزی در رابطه با کیفیت قارچ های تولیدیاین شهرستان این چنین گفت : میزان رطوبت و هوادهی از جمله شاخص هایی است که رعایت آنها در پرورش قارچ از اهمیت بالایی برخوردار است، بر این اساس رعایت همین شاخص ها موجب شده است قارچ های تولیدی این شهرستان از کیفیت بهتر و بالاتری برخوردار باشد.

بستان‌آباد پیشرو در تولید قارچ استان

هرچند بستان‌آباد از شهرستان‌های پیشرو آذربایجان شرقی در تولید قارچ محسوب می‌شود اما کمپوست لازم برای واحدهای تولیدی شهرستان، از دیگر شهرها تأمین می‌شود. با توجه به شرایط حال حاضر در این شهرستان، مدیر جهاد کشاورزی بستان‌آباد می‌گوید: از هر سرمایه‌گذاری که بخواهد در این شهرستان واحد تولید کمپوست راه‌اندازی کند، به جد و با توان کامل، حمایت می‌شود.

تولید سالانه آذربایجان شرقی در حوزه قارچ بالغ‌بر بیش از ۴ هزار تن می‌باشد و شهرستان بستان‌آباد هم با تولید بیش از ۲۰۰۰ تن،۵۰ درصدِ قارچ استان را تأمین می‌کند. شایان‌ذکر است قارچ تولیدی در بستان‌آباد علاوه بر تامین بخشی از نیاز بازارهای داخلی به کشور عراق هم صادر می‌شود.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا