اخبار صنعت قارچاخبار علمی حوزه قارچ

ریز ربات های ساخته شده با قارچ، آب را تصفیه می کنند

دانشمندان امیدوار هستند با استفاده از هزاران ریز ربات دارای ترکیبات آهن‌ربایی بتوانند فلزات سنگین را از آب‌های آلوده حذف کنند و روشی جدید برای تصفیه آب ابداع کنند.

به گزارش خبرگزاری هاگ و به نقل از نیوساینتیست، ریز ربات‌هایی که در این پژوهش مورداستفاده قرارگرفته‌اند از تخم قارچی پوشیده شده با اکسید آهن تولیدشده‌اند. استفاده از چنین ترکیبی در تولید ریز ربات های مذکور موجب می‌شود تا یون‌های فلزی سنگین جذب آنها شوند و البته استفاده از ترکیبات اکسید آهن نیز به این امر کمک می‌کند.

در این شرایط، پس از جذب فلزات سنگین به این ریز ربات‌ها می‌توان آنها را استخراج کرده و به‌طور مستقل مورداستفاده قرارداد. مهم‌ترین مزیت این روش نسبت به روش‌های مشابه توانایی بالای ریز ربات‌های مذکور برای جذب انواع فلزات سنگین است.

نتایج اولیه

بر اساس گزارش‌های منتشره، محققان آمریکایی این روش فعلاً برای پاک‌سازی آب‌های آلوده در مقیاس کوچک به‌کار گرفته‌شده است، اما در آینده و با ایجاد تغییراتی در کارکرد ریز ربات‌های مذکور می‌توان از آنها برای تصفیه گسترده آب‌های آلوده و به‌خصوص تصفیه رودخانه‌ها و دریاچه‌های آلوده‌شده بر اثر تخلیه فاضلاب‌های شهری و صنعتی نیز استفاده کرد.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت قارچ خوراکی قیمت قارچ خوراکی
دکمه بازگشت به بالا