قارچ شناسی

شاخه بازیدیومایکوتا (Basidiomycota)

شاخه بازیدیومایکوتا را می‌توان یکی از مهم‌ترین شاخه‌ها دانست. قارچ‌های مهم، تکامل‌یافته و باارزش اقتصادی بالا در این شاخه قرار می‌گیرند.

از مهم‌ترین قارچ‌های خوراکی و دارویی نیز می‌توان به دسته (جنس) آگاریکوس (Agaricus) و پلوروتوس (Pleurotus) اشاره کرد که منابع غنی و سرشار از نیازهای غذایی بشر بوده و سالانه سود هنگفتی ناشی از تولید و تجارت این دسته از قارچ‌ها نصیب تولیدکنندگان می‌شود.

از دیگر قارچ‌های در این گروه می‌توان به قارچ‌های کلاهک دار، قارچ‌های ژله‌ای، قارچ‌های مرجانی قارچ‌های چوبی (چوب زی)، قارچ‌ های توپ پفی‌ها، قارچ‌های دندانی، قارچ‌های شاخی بدبو و بسیاری دیگر از قارچ‌های مهم اشاره کرد.

شاخه بازیدیومایکوتا قارچ‌ها دارای هیف هایی با دیواره‌های عرضی هستند. در یاخته‌های هیف یک یا دو هسته وجود دارد. تولیدمثل نیز به‌صورت رویشی انجام می‌شود و به همین دلیل هاگ‌هایی به نام بازیدیوسپور به وجود می‌آیند که بر روی بازیدیوم قرار می‌گیرند.

در هنگام رویش بازیدوسپور، هیف تک‌هسته‌ای تشکیل می‌شود و از ترکیب دو هیف تک‌هسته‌ای مخالف، هیفی دو هسته‌ای به وجود می‌آید.

هنگام تولیدمثل جنسی، دو هسته مخالف با یکدیگر ترکیب‌شده و هسته دیپلوئیدی را تشکیل می‌دهند که با تقسیم می‌وز چهار هسته هاپلویید و چهار بازیدسپور را به وجود می‌آورد. در قارچ‌های چتری، بازیدیوسپورها بر روی تیغه‌های شعاعی به نام گیل قرار دارند.

در قارچ‌های سوراخ‌دار، بازیدیوسپورها در اطراف سوراخ‌ها قرار می‌گیرند ولی در قارچ‌های توپ پفکی، بازیدیوسپورها در داخل بازیدیوکار بسته قرار دارند.

برای مطالعه بیشتر در زمینه قارچ شناسی، هاگ را دنبال کنید.
5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا