حرف ما

صنعت قارچ را دریابید؟؟!!

بحران در صنعت قارچ کشور

متاسفانه پیش بینی ها در خصوص بحران و افت قیمت قارچ در بازار حتی پیش از شروع پاییز به واقعیت پیوست به شکلی که در مورخ 1400/6/31 بالاترین میزان افت قیمت را تجربه کرده ایم و قارچ درجه 1 به قیمت قارچ درجه 3 در هفته های گذشته فروخته شده است، این در حالی است که این بها از قیمت تمام شده اعلامی از سوی کارشناسان کمتر است. باید پذیرفت که اگر اقدام عاجلی در دستور کار نباشد این شیب تند قیمت می تواند بسیار مخرب عمل کرده و اسباب ورشکستگی برخی از مزارع و بیکاری کارگران آنها را فراهم آورد.


ای کاش مدیران مزارع با آینده نگری و با حفظ کاهش 20 درصدی تولید خود ، شرایط را برای این چالش جدید صنعت مهیا نکرده بودند. منطق مالی کاهش 20درصدی در تولید با قیمت فروش بالا را به مراتب سودمند تر از تولید حداکثری با 30درصد افت در قیمت می داند.

به نظرمیرسد هنوز دیر نشده و فرصت برای اقدامی موثر وجود دارد. با بررسی تجارب گران کسب شده سال های گذشته ، می توان با هم اندیشی، همبستگی تمام احاد خانواده پر افتخار صنعت قارچ کشور و رجوع به متولی صنعت و همدلی و همکاری بیش از پیش، اقدامی موثر و عاجل را برگزید و حسن اجرای آن بر عهده تمام فعالان صنعت نهاد.

انتخابات پیش رو انجمن صنفی فرصتی مناسب برای همدلی و اتحاد بیشتر درون صنفی و انتخاب مناسب ترین و مجرب ترین گزینه های راهبری صنعت خواهد بود و قطعا نتایج مثبت این همکاری در حل بحران کنونی و حل سایر چالش های صنعت مفید خواهد بود.

همکاری برای حل بحران صنعت قارچ کشور
همکاری برای حل بحران صنعت قارچ کشور

با توجه به شرایط جامعه و امادگی قوا سه گانه بویژه ریاست جمهوری محترم در کمک به برون رفت صنایع از مشکلات، استمداد و یاری جستن از دولت مردان می تواند گزینه مناسبی برای حل چالش های صنعت باشد که انتخاب این راه به خرد جمعی و صلاح دید همگانی بستگی دارد.

باید پذیرفت عدم همکاری مناسب و حمایت تولید کنندگان در ارائه به موقع آمارهای خرید کمپوست خود به شرکت چتر سفید- مجری طرح خرید تضمینی قارچ، سبب تضعیف مالی این شرکت در حضور موثر در خرید تضمینی شده است.

در خاتمه باید افزود عاجل ترین اقدام اراده ریاست محترم انجمن صنفی جناب آقای رجبی و هیئت مدیره محترم انجمن بعنوان متولیان صنعت در حل بحران موجود بهمراه حضور شرکت چتر سفید از همین فردا یعنی 1400/7/1در مراکز فروش قارچ با تمام امکانات و توان بدون توجه به سوابق همکاری های ضعیف درون صنفی با هدف از سر گیری خرید بار مازاد، گامی بلند در ایجاد آرامش در صنعت خواهد بود.
لطفا ما را از نظرات خود مطلع سازید .

سردبیر

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت قارچ خوراکی قیمت قارچ خوراکی
دکمه بازگشت به بالا