قارچ های سمیمعرفی قارچ‌هاویکی قارچ

قارچ انگشتان مرده

آرایه شناسی

فرمانرو: قارج

شاخه: قارچ های کیسه ای

راسته: Xylariales

سرده: Xylaria

گونه: قارچ های فنجانی

نام علمی: Xylaria Polymorpha

سریع دست‌به‌کار شوید!

از دیدگاه مهندسین بهداشت طبیعت قارچ‌ها یک بیماری یا آفتی برای از بین بردن گیاهان شناخته‌شده‌اند که می‌توانند به‌راحتی مواد مغذی موجود در گیاهان را تغذیه کنند. این قارچ بیشتر در پایه‌های درختان سیب، افرا، راش، نارون و اقاقیا دیده می‌شود اما این بدان معنا نیست که سایر درختان زینتی و درختچه‌های شما از گزند این قارچ در امان باشند پس همواره باید حواسمان به گیاهان و درختانمان باشد.

اگر شما در باغ یا باغچه و یا حتی در طبیعت در پایه درختان یا فضای دیگر چیزی شبیه انگشت دستانتان بارنگ سیاه دیدید بی‌شک قارچ انگشت مرد مرده را مشاهده می‌کنید. شما با مشاهده این نوع قارچ در باغ یا باغچه خود باید خیلی زود اقدام به مقابله با آن را بگیرید و روش‌های از بین بردن آن را خوب بدانید.

قارچ انگشتان مرده, هاگ

انگشتان مرد مرده

باید بدانیم که این نوع قارچ نمی‌تواند به درختان سالم ما آسیب جدی وارد کنید اگر در نگه‌داری گیاهانتان کوشا باشیم این نوع قارچ شانس آن‌چنانی برای حمله ندارد. زمانی درخت و درختچه‌های ما از ناحیه پوست آسیب‌دیده باشند و یا ریشه‌های آن آسیب‌دیده باشند این قارچ می‌تواند بسیار نابود کنند عمل کند.

انگشت مرد مرده از خانواده قارچ‌ها که به‌صورت رویشی از زمین ظاهر می‌شوند. که اگر در تعداد زیادی در کنار هم باشند همانند انگشتان دست انسان می‌باشند ازاین‌رو این نام را برای آن انتخاب کردن و جالب است بدانید از ۳ سانتی‌متر تا ۱۰٫۵ سانتی‌متر هر قد می‌کشند.

زمان رشد

این نوع از قارچ‌ها در فصل بهار رویش می‌کنند و در اوایل رشد امکان دارد که رنگ آنها آبی کم‌رنگ است که نوک آن به رنگ سفید است. و زمانی که این قارچ‌ها بالغ می‌شوند به رنگ خاکستری تیره و سپس سیاه‌وسفید می‌شوند. درختانی که به این قارچ‌ها آلوده می‌شوند با افت رشد عادی روبه‌رو می‌شوند و در زمان باردهی اکثر میوه‌های خود را قبل از به ثمر رسیدن از دست می‌دهند.

راه مقابله با انگشتان مرده

زمانی که شما برای اولین بار این قارچ را مشاهده می‌کنید باید تشخیص دهید که این قارچ در چه مرحله‌ای رشدش است. باید تشخیص دهید که آیا قارچ بر روی تنه درخت یا ریشه آن در حال رشد است؟ یا بر روی مالچ‌هایی که در پایین درخت ریخته شده است در حال رشد است؟

اگر بر روی تنه یا ریشه درختان در حال رشد باشد که بسیار بد است که در این صورت باعث ایجاد پوسیدگی نرم در گیاه می‌شود و تنها راه مقابله با آن این است از درخت جدایش کنید قبل از اینکه به گیاه آسیب جدی وارد کند چرا با باقی ماندن بر روی گیاه باعث نابودی و حتی افتادن درخت می‌شود. و اگر هم که قارچ بر روی مالچ چوب در حال رشد باشد که نابودی آن برای شما بسیار آسان است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا