دانستنی‌ها درباره قارچقارچ و خانواده

مصرف قارچ برای چه افرادی ممنوع است؟

ممنوعیت مصرف قارچ

ممنوعیت مصرف قارچ، یکی از باورهای غلط بین توده مردم درباره «قارچ» این است که مصرف قارچ به‌ عنوان خوردنی برای همه افراد و همه سنین مفید است! اما این تصور کاملاً غلط است و مصرف قارچ در برخی افراد می‌تواند ضایعات و بیماری‌های مختلفی را ایجاد کند و حتی در افراد مبتلابه برخی از بیماری‌ها مانند بیماران کبدی، کلیوی و … می‌تواند عوارض بسیار وخیم و غیر قابل جبرانی را به همراه داشته باشد. در منابع طب ایرانی، قارچ بانام‌های «کماة یا سماروغ» آمده و به‌عنوان خوردنی بدهضم و غلیظ کننده (مغلظ) خون برشمرده شده است.

قارچ تولیدکننده خون غلیظ و عَفِن است یعنی عفونت پذیری خون حاصل از قارچ بالاست، بچه‌هایی که سرما می‌خورند اگر به آن‌ها سوپ حاوی قارچ داده شود، مدت عفونت و بیماری طولانی‌تر خواهد شد.

«قارچ» قاطع نسل است

این جمله در کتاب مخزن‌ الادویه حکیم عقیلی خراسانی از حکما و اطبای برجسته طب سنتی ایرانی به‌صراحت بیان‌شده است؛ افرادی که مشکل ناباروری دارند، دقت کنند «قارچ» باید کاملاً از سبد غذایی آن‌ها حذف شود، قارچ بیشتر مصارف موضعی به‌عنوان ضماد و… را دارد و اصلاً ماده خوراکی نیست که متأسفانه امروزه خیلی باب شده و خصوصاً در افراد مبتلابه کبد چرب به دلیل غلظتی که در خون ایجاد می‌کند، بسیار مضر است.

اما باید دقت داشته باشیم که مصرف قارچ به علت هضم دشوار آن برای افراد سالخورده، زنان باردار و شیرده و مبتلایان به ناراحتی‌ های گوارشی اصلاً مناسب نیست. همچنین مصرف قارچ باعث غلظت خون شده و برای افرادی که از بیماری‌های ابتلایی نظیر فشار خون رنج می‌برند نیز می‌تواند آسیب‌ رسان باشد.

باید توجه داشت افراد مبتلابه اختلالات کلیه باید از مصرف قارچ خودداری کنند، چون مصرف قارچ باعث تشدید بیماری آن‌ها می‌شود. همچنین افراد با مشکل کبد چرب یا کولیت روده یا مبتلایان به درد مفاصل و نقرس نیز باید از مصرف قارچ پرهیز کنند. از دیدگاه طب ایرانی بدترین نحوه مصرف قارچ، مصرف همزمان آن با گوشت است که متأسفانه شیوع زیادی نیز در جامعه امروز ما دارد.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا