دانش افزاییدکتر پین

حباب قارچ، مشکل راجعه

متأسفانه بیشتر مزارع در رهایی از بیماری حبابی که در زمستان مزرعه را آلوده نموده، ناتوان هستند و اگر پس از گذشت چند ماه به آن مزرعه بازگردید، علیرغم مبارزات طولانی، مزرعه کماکان آلوده است.

این نوع آلودگی نشانه‌ای از ناکارآمدی و نادرستی برنامه‌های بهداشتی است. اصلاح چنین وضعیتی در اسرع وقت بسیار مهم و حیاتی است.

مشکل مضاعف در چنین شرایطی این است که جمعیت مگس چه در داخل ساختمان های تولید و چه در خارج از آن در حال افزایش است. مبارزه با مگس‌ها باید پیش از هر گونه تصمیم یا عملی در خصوص مبارزه با حباب‌ها صورت گیرد. کاملاً روشن است که در صورت وجود مگس‌ها در مزرعه و بالا بودن جمعیت آنها، هیچ‌گونه مبارزه شیمیایی برعلیه حباب‌ها نباید وجود داشته باشد.

تحقیقات انجام‌شده توسط Advisite در سالن‌های زیادی این موضوع را نشان داده است که اسپورهای بیماری حباب می‌توانند به بیش از ۴۰ متر فاصله از نقطه آلودگی اولیه خود انتشار یابند. ۴۰% از تله‌های مگس‌ها مستقر در مزرعه نیز حامل اسپور های حباب هستند. بنابراین بسیار حیاتی است که پس از اتمام عملیات پر سالن‌ها، تمام مگس‌های واردشده به سالن نابود شوند.

بهترین روش برای مبارزه با مگس‌ها استفاده توأم حشره‌کش‌های با اثر فوری برای از بین بردن مگس‌های موجود در سالن با ترکیبات حشره‌کش که دارای اثرات طولانی‌تر در خاک‌پوششی و کمپوست است. بدیهی است که باید سالن‌های پرورش به‌منظور جلوگیری از ورود مگس‌ها و آلودگی‌ها کاملاً درزبندی شوند. این تنها راه موفقیت‌آمیز برای مبارزه با مگس‌ها و حباب است.

برای مطالعه بیشتر، به مقالهمگس های قارچمراجعه کنید.

ویژگی های کمی و کیفی قارچ صدفی طلایی
>
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا