اخباراطلاعیه

ممنوعیت برداشت قارچ دنبلان از جنگل ها و مراتع زنجان

رئیس اداره مرتع اداره‌کل منابع طبیعی استان زنجان از ممنوعیت برداشت قارچ دنبلان در راستای حفاظت از مراتع و جنگل‌های این استان خبر داد.

حسنلو بیان نمود: برداشت قارچ ترافل (قارچ دنبلان کوهی) از مناطق جنگلی و مرتعی، با توجه به میزان خسارت های فراوان وارده ناشی از برداشت آن به منابع طبیعی و مناطق رویش همچنان ممنوع است.

رئیس اداره مراتع اداره‌ کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان گفت: بنا به ضرورت به جهت حفظ پوشش گیاهی مناطق جنگلی و مرتعی استان و کشور و تأکید بر اکوسیستم محور بودن مدیریت منابع طبیعی، برداشت این محصول خلاف قانون و مصداق قاچاق بوده و شامل برخورد قضایی با متخلفان مطابق قانون و مقررات است.

وی همچنین افزود: با توجه به فرارسیدن فصل برداشت قارچ دنبلان کوهی از عرصه‌های منابع طبیعی از ابتدای اسفند ماه، براساس سیاست‌ها و ضوابط حفظ، احیاء، اصلاح، توسعه، بهره‌برداری و صادرات محصولات فرعی جنگل و مرتع ابلاغی برداشت هرگونه قارچ خوراکی از حوزه های جنگلی ممنوع بوده و در صورت مشاهده مأموران یگان حفاظت موظف به برخورد با خاطیان هستند و از حمل و نقل محصولات و صادرات آن جلوگیری خواهد شد.

این مسئول با بیان اینکه هرگونه برداشت قارچ خوراکی (دنبلان سفید، قهوه‌ای و قرمز) از عرصه‌های مرتعی مطابق با دستورالعمل‌ ها است، گفت: می‌بایست این اقدام در قالب کتابچه طرح مصوب کمیته فنی اداره‌کل استان و از طریق انعقاد قرارداد با بهره‌برداران و مجریان طرح‌های منابع طبیعی صورت گیرد.

رئیس اداره مرتع اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان در ادامه با اشاره به اینکه براساس دستورالعمل ابلاغی برداشت سالانه از محصولات فرعی جنگلی و مرتعی فقط براساس شروط قرارداد بلاغی و مفاد کتابچه طرح مصوب مجوز برداشت محصول امکان‌پذیر است، گفت: محصولات مازاد بر حد مجاز وفق مقررات قانونی به نفع دولت ضبط و با برداشت‌کنندگان متخلف برابر قانون رفتار می‌شود.

ممنوعیت برداشت قارچ دنبلان کوهی
ممنوعیت برداشت قارچ دنبلان کوهی

 

منبع: باشگاه خبرنکاران جوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا