دانستنی‌ها درباره قارچ

چگونگی تشخیص قارچ سمی از خوراکی و راهکارهایی برای پیشگیری از مسمومیت با قارچ

اطلاع رسانی در مورد مسمومیت با قارچ های سمی به همراه کلیپ ویدیویی

قارچ‌ ها دسته ای از موجودات زنده هستند که برخی از انواع آن مصرف خوراکی دارد، اما همه قارچ‌ ها خوراکی نبوده و بعضی سمی و بسیار خطرناک هستند. خوردن چند لقمه از این قارچ‌ ها می‌تواند کبد، کلیه و حتی مغز را از کار انداخته و گاه موجب مرگ شود.

تشخیص قارچ‌های سمی

دکتر مسعود قنبریان، رئیس گروه سلامت محیط معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز می گوید: حتی افراد متخصص هم بدون انجام ازمایش در آزمایشگاه نمی‌توانند از روی ظاهر یا مزه قارچ بگویند کدام قارچ وحشی خوراکی و کدام قارچ سمی است. تنها در آزمایشگاه‌های ویژه می‌توان خوراکی بودن قارچ‌ها را تایید کرد. هیچ آزمایشی هم وجود ندارد که افراد عادی بتوانند انجام دهند و از طریق آن از خوراکی بودن قارچ اطمینان یابند.

راهکار‌های پیشگیری از مسمومیت با قارچ

· در سفر از چیدن و خریدن و خوردن گیاهان و قارچ‌ هایی که از طبیعت چیده شده اند پرهیز کنید.

· باید تنها از قارچ‌های خوراکی پرورش یافته در کارخانه‌های معتبر استفاده شود.

· سم قارچ پادزهر ندارد و تنها باید از ورود آن به بدن جلوگیری کرد.

· به دلیل وجود حشرات و باکتری‌های بیماری زا، قارچ‌ها را قبل از مصرف باید به خوبی شست و به طور کامل پخت و سپس استفاده کرد.

· عدم مسمومیت جانورانی که از این گیاهان و قارچ‌ها مصرف داشته اند به هیچ وجه دلیل غیر سمی بودن آن‌ها نیست. تشخیص گیاهان و قارچ‌های سمی از انواع بی خطر بسیار مشکل است.

· از به کار بردن قارچ ها و گیاهان موجود در طبیعت، در تهیه دارو، معجون یا چای خانگی پرهیز کنید.

· در صورت وقوع مسمومیت با گیاهان موجود در طبیعت و یا قارچ ها، مصدوم را در سریع‌ترین زمان ممکن به نزدیکترین مرکز درمانی منتقل کنید.

· پختن، آب پز کردن یا کباب کردن قارچ‌ های وحشی طبیعت، سم آن‌ها را از بین نمی‌برد و تنها راه پیشگیری از مسمومیت با قارچ‌های وحشی، پرهیز از مصرف این قارچ‌ها است.

روشهای سنتی نظیر فرو بردن قارچ در شیر یا تماس با قاشق نقره و … به هیچ عنوان جنبه علمی ندارند و هیچ گونه کمکی به تشخیص سمی بودن یا خوراکی بودن قارچ نمی کنند.

 

مسمومیت با قارچ های سمی

نشانه‌های مسمومیت با قارچ سمی

مسمومیت با قارچ ابتدا در طی 1 الی 24 ساعت پس از مصرف با علایمی نظیر تهوع و استفراغ، اسهال و شکم درد و تعریق بروز می یابد و گاهی علایم دیگری مانند توهم، خواب آلودگی، تشنج و یا بی قراری را نیز در پی دارد، همچنین مسمومیت کبدی، کلیوی یا آسیب های مغزی، آسیب هایی است که بروز می یابد.

درد معده، استفراغ، اسهال، تب بالا، نبض تند، ضربان نامنظم قلب، کاهش فشار خون، سردرد، سرگیجه، غش، تاری دید، مشکلات تنفسی، سستی و بی حالی، تشنگی بیش از حد، هذیان، تشنج، کما و حتی مرگ، از علائم مسمومیت با قارچ‌های سمی است.

از بدترین علائم مسمومیت با قارچ‌های سمی، آسیب به کبد و کلیه‌ها است که می‌تواند در ابتدا به صورت یرقان یا زردی بروز پیدا کند.

مسمومیت با قارچ

اگر به مسمومیت با قارچ مشکوک شدیم، چه کنیم؟

  • در صورت هرگونه شک به مسمومیت با قارچ باید هرچه سریعتر فرد مسموم شده را به بیمارستان منتقل کرد.
  • نباید جلوی تخلیه معده فرد مسموم شده را گرفت و گاهی لازم است فرد مسموم شده را مجبور به استفراغ و تخلیه معده کرد تا قارچ‌های سمی باقیمانده خارج شود و از این طریق از ورود سم بیشتر به بدن پیشگیری کرد.

همچنین در صورت امکان نمونه باقیمانده قارچ مصرف شده توسط بیمار مسموم را برای شناسایی توسط کادر پزشکی بیمارستان، با خود به همراه داشته باشید.

علائم مسمومیت با قارچ

در بیمارستان برای فرد مسموم شده با قارچ چه اقداماتی انجام می‌دهند؟

· فشارخون، ضربان قلب و دمای بدن فرد مسموم شده را کنترل می‌کنند.

· ممکن است برای تخلیه معده و روده از قارچ‌های باقیمانده به فرد مسموم مواد مسهل با یا بدون موادی که تهوع ایجاد می‌کنند، بدهند.

· ممکن است به فرد مسموم موادی خورانده شود که به سموم موجود در روده متصل شده و در دفع سریع‌تر مواد سمی و جلوگیری از جذب بیشتر آن‌ها به بدن، کمک کند.

· در طول بستری بودن در بیمارستان، بیمار از نظر عوارض شدید مسمومیت با قارچ مانند تشنج، نارسایی کبد و کلیه مراقبت می‌شود.

 

مطالب مرتبط جهت مطالعه بیشتر:

هشدار نسبت به مصرف قارچ های خودرو در فصل بهار

قارچ های خودرو در طبیعت سمی هستند !!!

از چیدن و مصرف قارچ‌های خودرو خودداری کنید !

هشدار نسبت به افزایش مسمومیت با قارچ‌ های خودرو سمی در فصل بهار

قارچ‌های خودرو و وحشی خطر ابتلا به فلج تنفسی دارند !!!

مردم از مصرف قارچ های خودرو پرهیز کنند

5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا