دانستنی‌ها درباره قارچ

چگونگی تشخیص قارچ سمی از خوراکی، جلوگیری از مسمومیت

علائم مسمومیت با قارچ های سمی به همراه ویدیوی آموزشی

چگونگی تشخیص قارچ سمی از خوراکی، قارچ‌ ها دسته ای از موجودات زنده هستند که برخی از انواع آن مصرف خوراکی دارد، اما همه قارچ‌ ها خوراکی نبوده و بعضی سمی و بسیار خطرناک هستند. خوردن چند لقمه از این قارچ‌ ها می‌تواند کبد، کلیه و حتی مغز را از کار انداخته و گاه موجب مرگ شود. در مقاله چگونگی تشخیص قارچ سمی از خوراکی تمام ابعاد این موضوع مورد بررسی قرار خواهد گرفت. باماهمراه باشید.

روش تشخیص قارچ‌های سمی

دکتر مسعود قنبریان، رئیس گروه سلامت محیط معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز می گوید: حتی افراد متخصص هم بدون انجام ازمایش در آزمایشگاه نمی‌توانند از روی ظاهر یا مزه قارچ بگویند کدام قارچ وحشی خوراکی و کدام قارچ سمی است. تنها در آزمایشگاه‌های ویژه می‌توان خوراکی بودن قارچ‌ها را تایید کرد. هیچ آزمایشی هم وجود ندارد که افراد عادی بتوانند انجام دهند و از طریق آن از خوراکی بودن قارچ اطمینان یابند.

راهکار‌های پیشگیری از مسمومیت با قارچ

برای اینکه از مسمومیت با قارچ های سمی در امان باشید، نکات زیر را به خاطر سپرده و رعایت نمایید.

 • در سفر از چیدن و خریدن و خوردن گیاهان و قارچ‌ هایی که از طبیعت چیده شده اند پرهیز کنید.
 • باید تنها از قارچ‌های خوراکی پرورش یافته در کارخانه‌های معتبر استفاده شود.
 • سم قارچ پادزهر ندارد و تنها باید از ورود آن به بدن جلوگیری کرد.
 • به دلیل وجود حشرات و باکتری‌های بیماری زا، قارچ‌ها را قبل از مصرف باید به خوبی شست و به طور کامل پخت و سپس استفاده کرد.
 • عدم مسمومیت جانورانی که از این گیاهان و قارچ‌ها مصرف داشته اند به هیچ وجه دلیل غیر سمی بودن آن‌ها نیست. تشخیص گیاهان و قارچ‌های سمی از انواع بی خطر بسیار مشکل است.
 • از بکار بردن قارچ ها و گیاهان موجود در طبیعت، در تهیه دارو، معجون یا چای خانگی پرهیز کنید.
 • در صورت وقوع مسمومیت با گیاهان موجود در طبیعت و یا قارچ ها، مصدوم را در سریع‌ترین زمان ممکن به نزدیکترین مرکز درمانی منتقل کنید.
 • پختن، آب پز کردن یا کباب کردن قارچ‌ های وحشی طبیعت، سم آن‌ها را از بین نمی‌برد و تنها راه پیشگیری از مسمومیت با قارچ‌های وحشی، پرهیز از مصرف این قارچ‌ها است.
 • روشهای سنتی نظیر فرو بردن قارچ در شیر یا تماس با قاشق نقره و … به هیچ عنوان جنبه علمی ندارند و هیچ گونه کمکی به تشخیص سمی بودن یا خوراکی بودن قارچ نمی کنند.

 

مسمومیت با قارچ های سمی

نشانه‌های مسمومیت با قارچ سمی

علائم مسمومیت با قارچ طی 1 الی 24 ساعت پس از مصرف، در فرد نمایان میشوند. این علائم بسته به نوع مسمومیت که ممکن است گوارشی یا عصبی باشد، شامل مواردی نظیر تهوع و استفراغ، اسهال و شکم درد و تعریق بروز می یابد و گاهی علایم دیگری مانند تب، توهم، خواب آلودگی، تشنج و یا بی‌قراری را نیز در پی دارد.

همچنین مسمومیت کبدی، کلیوی یا آسیب های مغزی، آسیب هایی است که بروز می یابد که متاسفانه برخی از آنها تا زمانی که حاد نشده باشند، نشانه ای بروز نمیدهند. هرچه علائم مسمومیت دیرتر بروز نماید، نشانه وخیم تر و شدیتر بودن مسمومیت و خطر بیشتر خواهد بود!

درد معده، استفراغ، اسهال، تب بالا، نبض تند، ضربان نامنظم قلب، کاهش فشار خون، سردرد، سرگیجه، غش، تاری دید، مشکلات تنفسی، سستی و بی حالی، تشنگی بیش از حد، هذیان، تشنج، کما و حتی مرگ، از علائم مسمومیت با قارچ‌های سمی است.

از بدترین علائم مسمومیت با قارچ‌های سمی، آسیب به کبد و کلیه‌ها است که می‌تواند در ابتدا به صورت یرقان یا زردی بروز پیدا کند.

مسمومیت با قارچ

اگر به مسمومیت با قارچ مشکوک شدیم، چه کنیم؟

 • در صورت هرگونه شک به مسمومیت با قارچ باید هرچه سریعتر فرد مسموم شده را به بیمارستان منتقل کرد.
 • نباید جلوی تخلیه معده فرد مسموم شده را گرفت و گاهی لازم است فرد مسموم شده را مجبور به استفراغ و تخلیه معده کرد تا قارچ‌های سمی باقیمانده خارج شود و از این طریق از ورود سم بیشتر به بدن پیشگیری کرد.

همچنین در صورت امکان نمونه باقیمانده قارچ مصرف شده توسط بیمار مسموم را برای شناسایی توسط کادر پزشکی بیمارستان، با خود به همراه داشته باشید.

علائم مسمومیت با قارچ

در بیمارستان برای فرد مسموم شده با قارچ چه اقداماتی انجام می‌دهند؟

· موارد فشارخون، ضربان قلب و دمای بدن فرد مسموم شده را کنترل می‌کنند.

· احتمال دارد برای تخلیه معده و روده از قارچ‌های باقیمانده به فرد مسموم مواد مسهل با یا بدون موادی که تهوع ایجاد می‌کنند، بدهند.

· ممکن است به فرد مسموم موادی خورانده شود که به سموم موجود در روده متصل شده و در دفع سریع‌تر مواد سمی و جلوگیری از جذب بیشتر آن‌ها به بدن، کمک کند.

· زمان بستری شدن در بیمارستان، بیمار از نظر عوارض شدید مسمومیت با قارچ مانند تشنج، نارسایی کبد و کلیه مراقبت می‌شود.

همراه ما باشید با گزارش تشخیص قارچ سمی در شبکه سیما

 

 

مطالب مرتبط جهت مطالعه بیشتر:

هشدار نسبت به مصرف قارچ های خودرو در فصل بهار

قارچ های خودرو در طبیعت سمی هستند !!!

از چیدن و مصرف قارچ‌های خودرو خودداری کنید !

هشدار نسبت به افزایش مسمومیت با قارچ‌ های خودرو سمی در فصل بهار

قارچ‌های خودرو و وحشی خطر ابتلا به فلج تنفسی دارند !!!

مردم از مصرف قارچ های خودرو پرهیز کنند

دانستنی‌ها درباره قارچ را در هاگ بخوانید.
4.9/5 - (7 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا