معرفی قارچ‌هاویکی قارچ

آشنایی کامل با قارچ کامبوجا و راز جوانی + فواید و مضرات

چای کومبوچا، قارچ معجزه گر

شناخت کامبوجا برای بسیاری از افراد ناشناخته است، مطلب زیر که در دو قسمت تهیه‌شده؛ باعث شناخت شما با کومبوچا می‌شود.

شاید اولین سؤالی که با شنیدن این کلمه به ذهنتان خطور کند این است که کومبوچا چیست؟ از دیدگاه برخی از عوامل کومبوچا نوعی قارچ است ولیکن محققین بر این باورند کومبوچا فقط یک قارچ نیست بلکه مخلوطی از تعدادی باکتری قارچ و مخمرها با شیوه پرورش مخصوصی است.

چای کومبوچا نوعی نوشیدنی است که به کمک گروه خاصی از خانواده باکتری‌ها و مخمرها به همراه چای سبز و سیاه طی مدت‌زمان مشخص به‌دست می‌آید.

درواقع این موجودات زنده چای شیرین شده را تخمیر می‌کنند و چای کومبوچا را که طعم گوارای آن احساس شادابی به آدم می‌بخشد، به وجود می‌آورند. ریشه این اسم می‌تواند ژاپنی باشد که بر طبق آن (کومبو)  به معنی خزه‌ی قهوه‌ای چای و (چا) به معنی چای است.

تحقیقات انجام‌گرفته بر روی قارچ کامبوچا

به گفته دکترمایکسنر، قارچ‌شناس معروف، مهم‌ترین ترکیبات قارچ کومبوچا مخمرهای گرمسیری شیزوساکارومایس پومبه، ساکارومایکودلودویگی و پیشیا فرمنتنز است.

ظاهراً مهم‌ترین باکتری موجود در این همزیستی باکتری لزج سرکه، به نام ازتوباکترزیلینوم است، که به پیدایش توده لزج سلولزی منجر می‌شود.

این قسمت‌های باکتریایی و قارچی در چای کومبوچا به وفور یافت شده و موجبات همزیستی را فراهم می‌آورند.

همچنین دکتر هملوت گلز در کتاب (نوشیدنی سالم و دارویی طبیعی از سرزمین‌های خاور دور) نام پنج باکتری فعال ازتوباکتر زیلینوم، ازتو باکتر زیلنوید، گلوکونوباکتر بلوکانیکم، استوباکتر استی و استو باکتر پاستوریانوم و همچنین مخمرهای فعالی همچون شیزو ساکاروماسز پومبه، مخمرهای ناشی از اپیکولاتوس، ساکارومایکودز لودویگی، پیشیا فرمنتنز، مایکودرما و مخمرهای ناشی از تورولا را در کومبوچا ذکر نموده است.

کامبوجا و موقعیت جهانی و خواص درمانی آن

به اعتقاد محققان ۳۵ درصد سرطان مربوط به فاکتورهای رژیمی است و به دلیل اینکه نوشابه کومبوچا سبب بهبود سیستم گوارش می‌شود به‌عنوان یک فاکتور مثبت در درمان سرطان دستگاه گوارش شناخته‌شده است اکثر مردم دنیا ادعا دارند که نوشابه کومبوچا سبب رهایی آنها از دردهای فیزیکی می‌شود.

با توجه به اینکه نوشابه کامبوچا یک نوشیدنی مغذی و نشاط آور است و تاکنون تنها منبع غذایی شناخته شده‌ای بوده که حاوی اسید گلوکورونیک است.

اسید گلوکورونیک نقش مهمی در سم زدایی بدن توسط کبد دارد و با توجه به این مسئله که امروزه مردم در شرایط آلودگی شدید محیط زیست زندگی می‌کنند، غذاهای آلوده به مواد شیمیایی الکل، توتون، مواد غذایی کنسرو شده، غذاهای مانده، آب و گیاهانی که از طریق کود دهی شیمیایی و مواد دیگر آلوده شده‌اند، بار سنگینی را به کبد تحمیل می‌کند و این درحالی است که بخشی از مواد دارویی از جمله جیوه‌ای که در مواد دندانپزشکی وجود دارد بر ادامه مسئول مسمومیت‌های داخلی بدن می‌افزاید و به دلیل عدم توانایی کبد در تولید اسید گلوکورونیک به اندازه کافی، آلودگی‌های ایجادشده در بدن سبب بروز بیماری‌های مختلف و مهلک می‌شود.

علاوه بر آن اسید گلوکورونیک موجود در این نوشیدنی که در اثر تخمیر ایجاد می‌شود برای ساخت پلی ساکارید های مهم مانند اسید هیالورونیک یا (اسید هیالورونیک) به‌کار می‌رود که وجود آن برای اتصال بافت‌ها مفید است.

هیالورونان (همچنین به نام اسید هیالورونیک یا هیالورونات  یا HA ) گلیکوز آمینو گلیکان  آنیونی به‌طور گسترده‌ای توزیع‌شده در سراسر بافت همبند اپی تلیالی و عصبی بوده و ممکن است جلوگیری از پیشرفت برخی از تومورهای بدخیم باشد.

همچنین اسید هیالورونیک یک ماده طبیعی است که در همه موجودات زنده وجود دارد غلط‌های زیاد این ماده در بافت همبند و در مایع اطراف چشم وجود دارد این ماده همچنین در غضروف، مایع مفصلی و در بافت همبند پوست یافت می‌شود در بافت پوستی اسید هیالورونیک یک ماده ژله‌ای است که فضای بین کلاژن و فیبرهای الاستین را پر می‌کند.

 

کامبوجا ، یک نوشیدنی فرح‌بخش

آشنایی کامل با قارچ کامبوجا و راز جوانی + فواید و مضرات, هاگ

این مطلب به خلاصه‌ای از موارد استفاده از قارچ کومبوچا می‌پردازد.

اسید هیالورونیک در پوست نقش دارد:

ایجاد مکانیزم حمل مواد مغذی ضروری از جریان خون به سلول‌های پوستی آب‌رسانی به پوست با مکانیسم ترکیب شدن با مولکول‌های آب به‌عنوان یک بالشتک در برابر آسیب‌های مکانیکی و شیمیایی با گذر زمان به دلیل پروسه طبیعی پیر شدن یا به دلیل تماس با عوامل محیطی از قبیل آلودگی هوا و تابش آفتاب، بخشی از ذخیره طبیعی اسید هیالورونیک بدن تجزیه و تخریب می‌شود.

تحقیقات بعدی در مورد نوشابه کومبوچا نشان داد که اثرات این نوشیدنی تخمیر شده بسیار بیشتر از چیزی است که شناخته‌شده است پژوهش‌های انجام‌شده وجود مقدار زیادی اسید گلوکورونیک در ترکیبات آن را نشان داد.

این اسید در آزمایشگاه و به‌طور مصنوعی قابل‌تولید نیست؛ اما کبد یک انسان سالم قادر است که آن را تولید کند این اسید در بدن انسان به‌عنوان یک پادزهر عمل می‌کند و قادر است تأثیر تمامی سمومی را که توسط میکروب‌های بیماری‌زا در بدن تولید می‌شود را از میان ببرد و از طریق سیستم دفع آنها را از بدن خارج سازد.

چه کشورهایی از کامبوجا استفاده می‌کنند؟

امروزه کومبوچا به‌عنوان یک نوشیدنی فرح‌بخش باسابقه چند صد ساله، به‌طور وسیع در سطح جهان مورداستفاده قرار می‌گیرد.

علیرغم این اقبال عمومی اطلاعات منتشرنشده در رابطه با آن بسیار محدود و اکثراً عوامانه است در حال حاضر چای کومبوچا که بعضی‌ها منشاء آن را چین و بعضی دیگر مصر یا ژاپن می‌دانند موضوع بسیاری از گفتگوها شده است و برخی به آن چای قارچ معجزه‌آسا می‌گویند آنچه در معتبرترین منابع ذکرشده است حاکی از این است که قارچ مربوط به کومبوچا ۲۲۰ سال قبل از میلاد در چین مصرف‌شده است  و سپس از راه خطوط بازرگانی به روسیه و کشورهای اروپای شرقی انتقال‌یافته و در آنجا عمومیت پیداکرده است.

قبل از جنگ جهانی اول استفاده از کومبوچا بسیار رواج پیداکرده بود ولیکن در زمان جنگ به دلیل کمبود چای و شکر (محیط کشت کومبوچا) از رواج افتاد در سال‌های ۱۹۲۰ محققین بررسی خواص قارچ جادویی را آغاز کردند گزارش‌های بیشتری درباره وجود آن منتشر شد؛ تحقیقات آنها با آغاز جنگ جهانی متوقف شد.

در سال‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ کومبوچا مجدداً به‌عنوان پادزهری در برابر عادات غلط تغذیه به شهرت رسید. رسانه‌های غربی نیز موضوع کومبوچا را مطرح کردند به‌عنوان نمونه از کارگاساک در روسیه گزارش‌هایی درباره مردمی که عمر زیادی می‌کردند، واصل شد و آن را به مصرف چای کومبوچا نسبت دادند و به همین دلیل کومبوچا را چای کارگاساک نیز می‌نامند.

تحقیقات پیرامون قارچ کامبوجا

قابل‌قبول‌ترین نتایج تحقیقی در دانشگاه امسک روسیه و در غرب توسط دکتر رودلف اسکلنر ارائه شد. در سال‌های ۱۹۶۰ نتایج تحقیقات خود را در نشریات علمی منتشر کرد که حاصل آن افزایش آگاهی درباره خواص درمانی و تقویتی کومبوچا بود.

دکتر اسکلنر کومبوچا را برای درمان بیماری‌های دیابت، فشارخون بالا، اختلالات گوارشی، دفع و همچنین رماتیسم و نقرس با موفقیت تمام به‌کار می‌برد. وی محدوده‌ی کاری خود را بر درمان سرطان متمرکز کرد و کومبوچا را در این برنامه گنجاند.

روش‌های درمانی او چندان با توفیق همراه بود که بیشتر پزشکان به پیروی از او پرداختند زمانی که استفاده از کامبوچا برای درمان بیماران سرطانی توسط دکتر ورونیکا کارکارستنز، همسر رئیس‌جمهور اسبق آلمان علنی شد، چای کامبوچا به‌صورت داروی شفابخش پرطرفداری درآمد.

دکتر اسکلنر و دکتر کارستنز چای کومبوچا را به‌عنوان مکملی بر سایر درمان‌ها به بیماران سرطانی خود توصیه کردند همچنین هنگامی رونالد ریگان رئیس‌جمهور اسبق ایالات‌متحده دچار سرطان شده بود توسط گونتر فرانک، محقق و نویسنده معروف از طریق مطالعه زندگی‌نامه الکساندر سولژنیتسین (نویسنده معروف روسی شفا یافته از سرطان روده توسط کومبوچا)، با کومبوچا آشنا شده؛

پزشکان متوجه شدند که با مصرف این نوشیدنی سرطان سولژ نیتسین در همان حد متوقف شد و آن را برای ریگان آورده و ازاین‌رو بود او توانست دوره ریاست جمهوری خود را به‌سلامت به‌پایان برساند.

امروزه این قارچ در اروپا و آمریکا بسیار مورداستفاده قرار می‌گیرد تا جایی که در آمریکا انجمن استفاده‌کنندگان از قارچ کومبوچا تأسیس‌شده است.

 

قارچ کامبوجا در ایران

خواص درمانی قارچ کومبوچا اثبات‌شده و این قارچ می‌تواند برای درمان بسیاری از بیماری‌ها مؤثر باشد.

چند سالی است که قارچ کومبوچا از روسیه به کشور ما نیز راه پیداکرده و در بعضی نقاط از آن استفاده می‌شود.

گروهی از پزشکان و پژوهشگران بر اساس شواهد و آزمایش‌هایی بر روی قارچ کومبوچا انجام و اعلام نمودند که این قارچ به دلیل ترکیبات خاص و دارا بودن اسید گلورونیک نه تنها مانع از سرطانی شدن سلول‌ها می‌شود، بلکه رشد سلول‌های سرطانی را نیز متوقف می‌سازد.

قارچ کامبوچا و اکسیر حیات بخش

علاوه بر این قارچ کومبوچا عاملی مؤثر در جلوگیری از سکته‌های قلبی شناخته‌شده و به اعتقاد پزشکان که اثرات این قارچ را بر روی افراد مختلف موردمطالعه قرار داده‌اند؛

کومبوچا همان اکسیر حیات بخشی است که دستیابی به آن همیشه آرزوی بشر بوده است زیرا مصرف آن از ریزش موها، چین‌وچروک پوست و سخت شدن رگ‌ها، مفاصل و عضلات که از علائم بالا رفتن سن و پیری است جلوگیری می‌کند.

درواقع با مصرف کومبوچا طول دوران جوانی افزایش می‌یابد و زمان پیری دیرتر فرامی‌رسد. پژوهشگران و پزشکان برای اثبات این نظریه به طول عمر افراد در مناطقی که در آنجا به‌طور سنتی قارچ کومبوچا به‌صورت محلول در نوعی نوشیدنی استفاده می‌شود اشاره می‌کنند.

آنها گفتند: بسیاری از کسانی که در مناطق کوهستانی قفقاز یا مناطق روستای سیبری مانند یاکوتا در اوکراین، تبت یا اسپانیا زندگی می‌کنند بیشتر از یک صدسال سن دارند و یکی از دلایل این طول عمر استفاده از قارچ کومبوچا است؛ البته پزشکان این موضوع را نادیده نمی‌گیرند که شرایط اقلیمی و ژنتیک نیز در این مورد نقش عمده‌ای دارد.

خواص درمانی قارچ کامبوجا

اگرچه کومبوچا نوعی قارچ است اما درواقع به شکل نوشیدنی مورد مصرف قرار می‌گیرد، یک نوشیدنی ساده که ترکیبی است از چای معمولی و شکر که با استفاده از قارچ کومبوچا تخمیر شده و ساختار شیمیایی آن تغییر نکرده است.

پژوهش‌ها نشان می‌دهد که نوعی آنتی‌بیوتیک قوی در ترکیب قارچ کومبوچا وجود دارد که وجود آن باعث دفع مواد زائد و سموم بدن می‌شوند.

به عقیده پزشکان این مواد در فرایند شیمیایی بدن نقش مهمی ایفا می‌کنند آنها معتقد هستند چای کومبوچا یک ماده غذایی مکمل به‌حساب می‌آید که مصرف آن سیستم دفاعی بدن را تقویت کرده و موجب جلوگیری از بیماری‌ها می‌شود.

صدها سال است که مردم آسیا یا چای کومبوچا می‌نوشند، زیرا مصرف این نوشیدنی به‌عنوان داروی طبیعی در مقابله با خستگی سستی، کشش‌های عصبی، علائم اولیه پیری، سختی رگ‌ها و عروق، تنبلی روده‌ها (رافع یبوست)  و نقرس، فلجی بدن (MS) روماتیسم، هموروئید و دیابت نتایج حیرت‌انگیزی داشته است.

کامبوچا و سلول های سرطانی

کومبوچا رشد سلول‌های سرطانی را متوقف می‌سازد. برخی از خواص دیگر قارچ نچوریایی (کومبوچا) بر مصرف‌کنندگان:  کاهش چین‌وچروک پوست، برطرف نمودن لکه‌های قهوه‌ای روی دست‌ها، و صورت، موجب افزایش خاصیت رطوبت پذیری روی پوست، رفع جوش‌ها و کورک‌ها، جلوگیری از برخی از سرطان‌ها (سرطان روده و…)، برطرف‌کننده ناراحتی‌های عضلانی در شانه و گردن، در رفع برونشیت و سرفه‌های آسمی در مدت 2 تا 3 روز، کمک به دفع مزاج بلغمی کودکان، سبب بهبود حساسیت اعصاب دردناک با ضعف اعصاب، در ناراحتی‌های کلیوی شانه را پاک و التیام‌بخش کولیت و سایر دردهای  دستگاه گوارش، برای درمان آب‌مروارید و سایر تغییرات قرینه مؤثر است و دید چشم را افزایش می‌دهد.

همچنین در درمان ناراحتی‌های قلبی، درمان تصلب شرایین و فشارخون کاهش میزان کلسترول خون، نرم کردن رگ‌ها، افزایشزا جریان خون باعث لاغر شدن و کنترل وزن، کاهش بی‌خوابی، افزایش فعالیت کبد و درمان نارسایی‌های کبد و کلیه، میزان قند خون را تنظیم کرده و سبب افت ناگهانی قند خون در افراد دیابتی نمی‌شود و مصرف روزانه در مدت ۱۰۰ روز سبب کاهش اوره شده و اثر شگفت‌انگیزی بر پوست سردرد از تاسی سر جلوگیری و موها را ضخیم و سیاه می‌کند.

(حتی موهای سفید شده)،  کنترل بیماری ایدز، ام‌اس و دیابت، سبب درمان رماتیسم، خستگی و ناراحتی‌های مفاصل، کاهش گرگرفتگی در طی دوران یائسگی، درمان ناتوانی جنسی، بهبود بیماری آرتروز، دوپینگی بدون ضرر برای ورزشکاران، اکسیر طول عمر و بسیاری بیماری‌های دیگر می‌شود.

 

قارچ کامبوجا و درمان بیماری های گوارشی

آشنایی کامل با قارچ کامبوجا و راز جوانی + فواید و مضرات, هاگ

داروهای غیر آستروئیدی ضد التهابی ( NSAIDs) برای روده‌ها مشکل آفرین هستند  و منجر به سمی شدن محیط روده می‌شوند، علاوه بر این  موضوع  اغلب داروهای ضد التهابی باعث بروز انواع اختلالات معده  مثل زخم معده می‌شوند.

برای مثال، ایندومتاسین که یکی از معروف‌ترین داروهای این گروه است باعث اختلال در گردش خوش می‌شود و بعد از مختل کردن آن به بافت‌های مخاطی معده آسیب می‌رساند.  تحقیقات جدید  به تازگی روشن کرده‌اند که قارچ کامبوجابه شکل مؤثری باعث بهبود زخم‌های دستگاه گوارش می‌شوند.

متخصصان می گویند این قارچ‌ها بهتر است به شکل چای و یا دم نوش استفاده شوند.این چای از ترکیبات مخاطی معده مراقبت می‌کنند. فعالیت‌های آنتی‌اکسیدانی این چای از پوشش داخلی معده نیز مراقبت می‌کند. کامبوجا این ماده‌ی فوق‌العاده اسید معده را کاهش می‌دهد.
در واقع تأثیر دارویی این چای تفاوتی با داروی امپرازول ندارد.

 

تاثیر قارچ کامبوجا بر ارزش غذائی و کیفیت نان

استفاده از قارچ کامبوجا (یک توده هم‌زیست از مخمر و باکتری) به‌جای استفاده از مخمر در نان و همچنین اندازه‌گیری میزان آهن موجود در نانی که حاوی قارچ کامبوجا (عصاره، چای و …) است، نشان از اهمیت این محصول خوراکی در سفره غذایی ما دارد.

به گزارش خبرگزاری هاگ- از مزایای استفاده از این جایگزین می‌توان به  ساختار غنی این ماده خوراکی و خاصیت درمانی و درعین‌حال استفاده آن به‌عنوان تقویت‌کننده آنزیم فیتاز و افزایش میزان آهن در نان غنی‌سازی شده با این قارچ اشاره کرد.

تأثیر کامبوجا در حفظ ارزش غذایی

با توجه با ساختار این قارچ (کامبوجا) که ترکیبی از مخمر است و خواص ضد باکتریایی دارد و اجتماعی از قارچ و باکتری است مخمر موجود در کامبوجا می‌تواند ارزش غذایی موجود در نان را از طریق تجزیه اسید فیتیک و جذب ین‌های آهن مانند مخمر حفظ کند.

ساختار کامبوجا

این قارچ  به‌صورت یک توده ژله مانند متشکل ازکشت های هم‌زیست با باکتری‌ها است. جالب است درواقع کامبوجا یک قارچ نیست بلکه اجتماعی از چند مخمر و باکتری با شیوه پرورش مخصوص است. قارچ مربوط به کامبوجا ۲۲۰ سال قبل از میلاد در چین (منچوری) مورد مصرف داشته است.

اگرچه ”کامبوجا“ به‌عنوان نوعی قارچ شناخته‌شده است اما درواقع به شکل نوشیدنی مورد مصرف قرار می‌گیرد، یک نوشیدنی ساده که ترکیبی است از چای معمولی و شکر که با استفاده از قارچ کامبوجا تخمیر شده و ساختار شیمیائی آن تغییر کرده است. ریشة این اسم می‌تواند ژاپنی باشد که «کامبو» به معنی خزة قهوه‌ای چای و «چا» به معنی چای است.

قارچ کامبوچا، اکسیر جوانی

آشنایی کامل با قارچ کامبوجا و راز جوانی + فواید و مضرات, هاگ

در تشریح لغوی این عنوان باید گفت کامبوچا از دو قسمت کامبو به معنی خزه‌ی قهوه‌ای و چا به معنی چای تشکیل‌شده است.

به گزارش خبرگزاری هاگ- ترکیبی از تعدادی باکتری و مخمرها که با شیوه خاصی تهیه می‌شود و مملو از موجودات زنده مفیدی است که بدن انسان به آن‌ها احتیاج دارد. این قارچ مربوط به ۲۲۰ سال قبل از میلاد در چین است که توسط آنان مصرف می‌شده است و سپس از راه خطوط بازرگانی به روسیه و کشورهای اروپای شرقی انتقال‌یافته و در آنجا عمومیت پیدا کرد.

ساختار این قارچ

کامبوجا از یک لایه پلی ساکارید حاوی انواعی از مخمرها و باکتری‌ها می‌باشد، تشکیل‌شده است. این باکتری‌ها شامل Bacterium xylinum، Acetobacter ketogenum، Bacterium gluconicam و مخمرهایی از انواع شیزوساکارو میسس، ساکارومیسس، تورولا و… است. مسیر تخمیر بدین ترتیب است که ابتدا مخمرهای موجود در محیط کشت، قند ساکارز را شکسته، گلوکز و فروکتوز تولید می‌کنند.

گازدار شدن

در مرحله بعد این قندها به مصرف مخمرها می‌رسند و الکل و ۲Co تولید می‌نمایند. ۲Co در نوشیدنی باقی می‌ماند و باعث می‌شود این نوشیدنی گازدار شود. وقتی الکل به مقدار مناسب تولید شد زمینه برای رشد باکتری‌هایی که از منبع کربنی جهت رشد و تکثیر خود استفاده می‌کنند مناسب می‌شود و باکتری‌ها فعال می‌گردند. ازآنجاکه شکر و کافئین اولیه به مصرف مخمر و باکتری می‌رسد، نوشیدنی در پایان کار هیچ‌یک از این موارد مضر را دارا نیست.

این قارچ به دلیل ترکیبات خاص خود نه‌تنها به‌عنوان مانع از سرطانی شدن سلول‌ها عمل می‌کند، بلکه رشد سلول‌های سرطانی را نیز متوقف می‌کند علاوه بر این قارچ کامبوجا عاملی مؤثر در جلوگیری از سکته‌های قلبی شناخته‌شده است.

خواص قارچ کامبوچا

این قارچ شگفت‌انگیز با آزادسازی آهن موجود در چای سیاه باعث افزایش هموگلوبین خون شده و انتقال اکسیژن به بافت‌ها را افزایش می‌دهد. همچنین قدرت بالای آنتی‌اکسیدانی کامبوجا از آسیب‌های سلولی، بیماری‌های التهابی، ازکارافتادن سیستم ایمنی و تشکیل تومورهای سرطانی جلوگیری می‌کند. از طرف دیگر قارچ کامبوجا به شکل مؤثری زخم‌های دستگاه گوارش را درمان می‌کند.

کامبوجا؛ کمک به متابولیسم بدن

کامبوجا  حتی می‌تواند به تنظیم متابولیسم کمک کند. آزمایش این نوشیدنی روی حیوانات نشان می‌دهد که این چای با افزایش محدودیت کالری منجر به کاهش وزن می‌شود. از دیگر خواص این ماده باارزش، می‌توان کمک کردن به کاهش سطح قند خون اشاره کرد.

کامبوجا آسیب‌هایی را که براثر آلودگی‌های محیطی به کلیه‌ها واردشده رفع می‌کند و می‌تواند برای افرادی که از نارسایی کلیوی رنج می‌برند مفید باشد. این چای همچنین برای جلوگیری از انباشت توده کلسیم در کلیه‌ها مفید بوده و از تشکیل سنگ کلیه جلوگیری می‌کند

گفتنی است آنتی‌اکسیدان‌های موجود در چای کامبوجا به احیاء و بازسازی دیواره سلولی رگ‌های خونی کمک می‌کند. از نوشیدنی این ماده مغذی برای جلوگیری از سردرد و سرگیجه‌های ناشی از فشارخون بالا توصیه‌شده است.

این ترکیبات در سردردها و اضطراب به کمک سیستم عصبی آمده و از بروز حملات صرع جلوگیری می‌کنند این نوشیدنی همچنین سبب بهبود التهاب مفاصل و علائم روماتیسم و نقرس می‌شود.

کامبوچا برای تقویت سیستم ایمنی بدن

بر اساس عقاید محققان در طب سنتی کامبوجا به دلیل روند تخمیر و ترکیباتی مانند اسید استیک، یک آنتی‌بیوتیک طبیعی محسوب می‌شود و محیطی فراهم می‌کند که از رشد باکتری‌های آسیب‌رسان پیشگیری می‌کند.

از دیگر خواص قارچ کامبوچا بشنوید:

 1. هضم مواد غذایی مانند پروتئین‌ها، چربی‌ها و قندها را آسان می‌نماید.
 2. میزان چربی خون (کلسترول) را پایین می‌آورد
 3. جلوگیری از سرطان معده و سرطان روده
 4. از پیدایش نشانه‌های نامطلوب یائسگی جلوگیری می‌کند
 5. آب‌مروارید را درمان می‌کند
 6. ناهنجاری‌های قلبی را درمان می‌کند
 7. اختلالات بی‌خوابی را از بین می‌برد
 8. بازکننده عروق
 9. دیابت را درمان می‌کند
 10. موها را سایه کرده و از ریزش آنها جلوگیری می‌کند
 11. از تولید سنگ مثانه و ناراحتی‌های کبدی پیشگیری می‌کند
 12. بواسیر را درمان می‌کند
 13. چین‌وچروک‌ها را تقلیل می‌دهد
 14. ماهیچه‌های پا را تقویت و ورم مفاصل (آرتریت) را درمان می‌کند
 15. درمانی برای آبله و زونا
 16. درمان ترشح غدد عروقی پا
 17. درمان انواع آبسه

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا