آشنایی با بیماری های قارچکلینیک قارچ

آفانوکلادیومی Aphanocladium album

آفانوکلادیومی نوعی بیماری مختص قارچ خوراکی است که از نشانه‌های آن می‌توان به لکه‌های قهوه‌ای اشاره کرد.

بین این لکه‌های قهوه‌ای مشابهت‌هایی با گونه های دیگر وجود دارد که در چین یافت می‌شود. این لکه‌های ۱۰ میلی‌متری که اغلب بر روی کلاهک قارچ مشاهده می‌شود به رنگ‌های قهوه‌ای تیره و روشن هستند و به لحاظ ظاهری دایره‌ای شکل و اغلب فرورفته‌اند و تفاوت چندانی با لکه‌هایی که کلادوبوتریوم یاتریکودرما ایجاد می‌کنند، ندارد. این لکه‌ها در شرایط رطوبت بالا و تبخیر کم ایجاد می‌شوند. و با باز شدن پشت قارچ‌ها گسترش این لکه‌ها افزایش می‌یابد.

شرایط رشد

به دلیل یکی بودن شرایط موردنیاز رشد و پخش این لکه‌ها و لکه‌هایی که عامل بیماری باکتریایی هستند می‌توان این دو گونه را کنار هم مشاهده نمود. هنگامی‌که رطوبت بالا می‌رود ممکن است میسلیوم هوایی سفید آفانوکلادیوم روی بافت‌های آلوده قارچ خوراکی رشد کند.

این قارچ علاوه بر اینکه عامل بیماری قارچ‌ها است عامل بیماری‌زا برای حشرات نیز محسوب شود. حتی بعضاً در کمپوست و کود مرغی نیز دیده‌شده است. همراهی مثبت این قارچ با بیمارگرهای مشابهش موجب تشدید بیماری می‌شود.

کنترل بیماری

بیماری آفانوکلادیومی که در برخی موارد مشکل‌آفرین و خطرناک است را می‌شود با افزایش تبخیر به‌راحتی کنترل کرد با توجه به مقاوم بودن این بیماری به تیابندازول، پروکلرازمنگنز مقاوم بوده اما به کاربندانیم حساسیت دارد و اینکه می‌توان از قارچ‌کش های مختص به حباب خشک نیز استفاده کرد.

بیماری لکه های ویروسی
>
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا